Виван Уестууд е сред най-ексцентричните, шармантните и незабравими творци в нашата епоха, а е самоука. Тя не създава просто дрехи или обувки, всяко нейно произведение е уникално и носи послание.
Тя е сред десетте най-влиятелни модни дизайнери в света и е втората английска дизайнерка, която представя колекция в Париж. Три пъти е печелила британската награда “Дизайнер на годината” – през 1990, 1991 и 2006. Наричат я “третата кралица на Великобритания” след Елизабет Втора и Маргарет Тачър и “кръстницата на пънка”.
През 2007 г. получава награда за изключителни постижения в модния дизайн, през 2018 г. взима награда за положителна промяна, благодарение на нейния постоянен активизъм срещу климатичните промени.
През 2022 г. “Sky Arts” я определя като четвъртия най-влиятелен дизайнер във Великобритания за последните 50 години. Колкото и да искаме, не можем да съберем и опишем интересния ѝ живот само чрез 10 факта, но се постарахме да направим възможно най-доброто.
1. Родителите
Бащата – Гордън Суайър е работник във фабрика за колбаси. Майката – Дора Бол е помощник-зарзаватчия и тъкачка. Двамата се женят през 1938 година, точно две седмици след избухването на Втората световна война. Вивиан Изабел Суайър се ражда на 8 април 1941 г. в село Тинтуисъл, Чешър.
2. Детството
Семейството ѝ е бедно, а момичето израства с последствията от войната – износва стари дрехи, играчките ѝ не приличат на играчки. Родителите ѝ не спират да я насърчават да прави неща с ръцете си и тя наистина изпитва удоволствие от това.
Не спира да чете и да създава всевъзможни странни “изобретения”. На петгодишна възраст можела сама да си направи чифт обувки. След това не спира да купува дрехи втора употреба, за да разучава кройката им, а после създава от тях невиждани неща.
3. Училищата
Първоначално учи в “Glossop Grammar School”, но през 1957 г. Гордън и Дора решават да се преместят в лондонското предградие Хароу. Записва се на курс по сребърни изделия за един семестър в училището по изкуства Хароу, но изпитва съмнения в това една жена да успее в света на изкуството и прекъсва. Записва се в колеж за секретарки, а по-късно се обучава за учител.
4. Първият съпруг
През 1961 г., на танцова забава, се запознава с Дерек Уестууд – чирак във фабрика на Хувър и се омъжва за него. На сватбата си носи ръчно ушита и собствена дизайнерска рокля. Година след това се ражда синът им – Бенджамин Уестууд (на снимката). Вивиан и Дерек се развеждат през 1966 г., когато Бен е на три. Въпреки развода, Виван запазва фамилията на първия си съпруг и именно с нея става известна.
5. Бутикът
Един ден Малкълм Макларън – неин приятел, сефарадски евреин от Португалия, учещ история на изкуството в Лондон и откривател на групата Sex Pistols, я моли за услуга. Иска тя да му помогне с дизайна на малък магазин. По това време Вивиан вече е напуснала работата си като начална учителка и е самотна майка, която продава бижута. Приема предложението на Макларън с охота, а междувременно има интимна връзка с него.
През 1967 г. Уестууд ражда общото им дете и втория си син Джоузеф Коре. Не след дълго Вивиан и Малкълм отварят бутик в Челси, Лондон, през 1971 г. Магазинът сменя много имена, сред които “Let It Rock”, “Too Fast To Live, Too Young To Die”, за да се стигне до “Sex”. Скандалният бутик бързо се превръща в притегателно място за инакомислещата младеж.
През 1977 г., точно когато “God Save The Queen” на Sex Pistols достига номер едно в класациите, магазинът е преименуван на “Seditionaries”, отразявайки нова естетика и отношение, които поставят началото на цяло движение – пънк рок.
6. Вторият съпруг
Уестууд става известна, но се разделя с Малкълм. Става професор по мода във Виенската академия по приложни изкуства. Там се влюбва в 25 години по-младия свой студент – австриeца Андреас Кронталер. Омъжва се за него през 1992 г. и веднага го вкарва в бизнеса си, за да отговаря за мъжките колекции на марката. През 2016 г. той става творчески директор на лейбъла, а основната линия е преименувана на “Андреас Кронталер за Вивиан Уестууд”.
7. Ордените
Въпреки скандалния си имидж, през 1992 модната фурия е удостоена с рицарското звание “Commander of British Empire”, което ѝ е връчено лично от кралица Елизабет II. Дори на това официално събитие, Вивиан успява да скандализира. Позирайки пред множеството фотографи, тя прави пирует, който разкрива, че не носи бельо. Получава и още едно рицарско звание – “Dame Commander of the Most Excellent Order of the British Empire”. Носи и титлата “Dame” (Дама).
8. Обувките
През годините, абсолютнен фетиш за дизайнерката остават обувките. Неслучайно, една от любимите ѝ фрази е: “Обувките трябва да имат високи токчета и платформи, за да поставят женската красота на пиедестал.”
Всеки един неин модел, произведен в периода 1973-2011 г., е резултат от различни влияния и носи собствено име. Повечето от обувките са известни най-вече с височината на тока, която често надхвърля 16 см. Едо от най-известното ѝ творение е “Gillie” – кобалтово сините обувки от 1993 г., с които Наоми Кембъл пада на подиума.
9. Активизмът
Уестууд не спира да се интересува от наболели проблеми сред обществото и да подкрепя различни каузи. Протестира срещу ядреното оръжие и антитерористичното законодателство. А модният подиум е нещо много повече от пътека, на която показва дрехите си.
Той се преврща в любимата ѝ политическа платформа. Облича моделите си в екологични материи, призовава хората да не купуват толкова много дрехи, а дизайнерите да не произвеждат.
Тениските в колекцията ѝ от пролетта на 2006 г. са с надписи “Аз не съм терорист, моля, не ме арестувайте”. Моделите в шоуто ѝ през есента на 2008 г. носят послания за справедливи съдебни процеси за затворниците от Гуантанамо.
Уестууд показва подкрепа за американската активистка и трансджендър Челси Манинг и за основателя на “WikiLeaks” Джулиан Асанж, както за политически партии, екологични благотворителни организации, включително “Cool Earth” и “Greenpeace”, за демонстрациите на “Occupy” през 2011 г.
През 2014 г. бръсне червената си коса, за да повиши осведомеността за изменението на климата. През 2015 г. минава с бял танк през имота на бившия премиер Дейвид Камерън, в знак на протест срещу извличането на горива от недрата на земята.
10. Творенията
И макар да прави дрехи и обувки, тя успява да сътвори нещо много повече. Корсетът ѝ “Статуята на свободата” прави тази част от облеклото акцент и той започва да се носи върху останалите дрехи.
Моментът, в който Наоми Кембъл е обявена за супермодел, се случва благодарение на Вивиан. Хубавицата излиза на подиума с обувки от крокодилска кожа в синьо и 25-сантиметрови токчета. Докато дефилира с тях, се спъва и пада на сцената. След този случай Кембъл се превръща в една от най-скъпо платените манекенки в света.
Една от най-известните булчински рокли отново е нейно дело. Тя е създадена за героинята на Сара Джесика Паркър – Кари Брадшоу, във филма “Сексът и градът”. Роклята е от плътна коприна, със златисти нишки и се превръща в най-търсения сватбен тоалет.
През 2014 г. рапърът Фарел се разхожда по килима на наградите “Grammy” с голяма кафява шапка. До края на вечерта в Twitter е създаден акаунт на шапката, който все още съществува и има над 12 000 последователи. По-късно става ясно, че неин създател е именно Вивиан Уестууд.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.