За Тоше Проески може да се говори много и то само хубаво. Наричат го “ангел” дори и приживе. Скромен, широко усмихнат, идол на млади и стари и най-популярния певец на Балканите. Запазената му марка е изразът “Ве сакам сите!” или “Обичам всички ви!”, но обичаният от всички е той.
Издадените му албуми са едни от най-успешните в музикалната история на целия Балкански полуостров, а гласът и песните му могат да докоснат всеки. Какво научихме за талантливия певец, вижте в следващите редове.
1. Сънят
Доминика е на 17 години, когато в навечерието на Преображение сънува млад мъж, покрит с бяла дреха. Тя не вижда лицето му, а само собствените си крака, висящи във въздуха. Чува хор, пеещ “Алилуя”. Песента е прекъсната от глас, който се обръща към нея и ѝ казва: “Ще видиш светлината, ще изпиташ голяма радост и тогава ще почувстваш вкуса на голяма горчивина. Ето защо трябва да ядеш тази каша от орехови листа.” Въпреки че е ужасена от вида на кашата, Доминика започва да яде. Но дори насън, усеща горчивината от вкуса ѝ. След години разбира значението на съня си.
2. Родителите
Баща му – Никола, и майка му – Доминика, са власи от Крушево. Имат по-голяма дъщеря – Дора.
3. Раждането
Тодор Проески е роден на 25 януари 1981 година в Прилеп, но израства в Крушево. Семейството е трансформирало влашката фамилия на дядо му “Проя” в македонска такава. Когато става известен, обмисля да върне истинското си фамилно име, като по-запомнящо се.
4. Музиката
Музикалната му кариера започва на детския конкурс “Златно славейче” през 1992 година с песента “Јас и мојот дедо”, която изпълнява на влашки. Следват “Мелфест”, където изпълнява “Yesterday” на Beatles и “Макфест” през 1997 година. През 2003 година побеждава в Беовизия с песента “Чија си”, която става мегахит в цяла бивша Югославия. През 2004 година представя Северна Македония на “Евровизия” с песента “Angel si ti”. В Истанбул се класира на 14-то място, но талантът и излъчването му оставят траен отпечатък у всички журналисти и зрители.
5. Образованието
Успоредно с кариерата си, Тоше учи оперно пеене и взима уроци при един от менторите на великия тенор Лучано Павароти – Уилиям Рилей. Завършва образованието си в Музикалната академия в Скопие със специалност “Оперно пеене”. Един от албумите му пък – “Божилак”, е изцяло с народна музика. Така популяризира фолкора сред младите македонци.
6. Комиксът
Спортува активно волейбол и кикбокс. Tова го прави съвсем подходящ за главен герой в комикса “Супер Тоше”. В него певецът не притежава специални суперсили, а се бори със злото под мотото “супер герой на хуманността”.
7. Благотворителността
През 2004 година става най-младият посланик на добра воля на УНИЦЕФ. По този повод издава песента “За Овой Свет”/“This World”, която става и химн на организацията. Заради безбройните си благотворителни концерти и изключителната, непрестанна хуманитарна дейност получава признанието “Майка Тереза”.
8. Звездното небе
Последният му концерт се провежда на 5 октомври 2007 година на Градския стадион в Скопие. Отново е с благотворителна цел, под мотото “Oбразованието в одговорност на сите”. Присъстват над 30 000 души, а всички приходи отиват за обновяване на македонските училища. На този концерт Тоше моли публиката да му направи небе от звезди със светлините от мобилните телефони. Оттам идва и традицията да се прави “звездено небо за Тоше” на всеки 5 октомври.
9. Смъртта
Певецът загива в катастрофа на 16 октомври 2007 година, на магистралата Зaгpeб-Липoвaц. Πътyвa нa ceдaлĸaтa дo 32-гoдишният Гeopгe Гeopгиeвcĸи. Πpeдпoлaгa ce, чe вoдaчът ce e yнecъл oт yмopa, а джипът c виcoĸa cĸopocт ce e yдapил в зaднaтa чacт нa ĸaмиoн. При удара Тоше спи. Чупи трети шиен прешлен и загива на място. Македонското правителство обявявява 17 октомври за ден на траур заради трагичната му смърт. В повечето училища няма занятия, хора се събират по площадите със запалени свещи, дори Народното събрание не провежда заседание.
10. И след смъртта
Посмъртно Проески е обявен за почетен гражданин на Северна Македония. На 25 януари 2009 година, в негова памет е издаден английският албум “The Hardest Thing”, който е бил предназначен да покори световните музикални сцени. В негова памет македонските пощи издават марка, отпечатана в милионен тираж. През 2011 година, на Великден, в Крушево е открита официално къщата-музей “Тодор Проески” – грандиозен проект, финансиран от македонското Министерството на културата. Проектът струва около 150 хиляди евро, а негов автор е Зарко Чаушевски. През 2019 година най-големият стадион в Скопие – “Филип Втори”, е преименуван на името на незабравимия певец.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.