Томас Едисон се смята за един от най-гениалните умове и най-продуктивните изобретатели в историята. Притежава рекорден брой патенти на свое име – 1093. Основал е цели 14 компании, сред които и “General Electric”.
Истински работохолик, често работил по повече от 20 часа на ден. Не признавал помощта на своите работници и сътрудници и обичал да приписва всички големи успехи и произведения на себе си.
Обожавал птиците и притежавал колекция с над 5000 вида пернати. Сред най-разпознаваемите хора в света за своето време, именно той предлага думата “ало” да се използва в началото на всеки телефонен разговор. А ние ви предлагаме да научите още любопитни факти за този талантлив изобретател.
1. Корените
Около 1730 г. семейството на мелничарите Едсон се мести от Холандия в Америка. Даден им е парцел в малкото селце Колдуел, Ню Джърси. Прадядото – Джон Едсон – успява да се развие и да стане богат земевладелец, но участва в Американската война за независимост на страната на Англия.
Заловен е от американските революционери и осъден. Само благодарение на роднините си, успява да избегне сериозно наказание. Изгонен е от Съединените щати и се установява със семейството си в Канада. Там променя и фамилията си на “Едисон”.
2. Родителите
Бащата – Самюел Огдън Едисон младши, с прякор “Желязната лопата”, следва стъпките на предците си и се занимава със земевладелство. През 1828 г. се жени за Нанси Матюс Елиът – дъщеря на свещеник, с добро възпитание и образование, работеща като учителка във Виенското училище.
През 1837 г. в Канада, под влияние на икономическа криза, избухва въстание, в което участва и Самюел. Правителствените войски обаче потушават бунта и той е принуден да избяга в САЩ, за да избегне наказание. През 1839 г. Нанси и децата също успяват да стигнат до Америка.
3. Раждането
Томас Алва Едисон се ражда на 11 февруари 1847 г. в Милано, Охайо. Нанси е на 37 години, когато дава живот на седмото и последно дете в семейството. Един от братята му умира още преди появата му. Живи остават двамата му по-големи братя – Самюел и Вилхелм и трите му по-големи сестри – Елиза Смит, Марион Уолъс и Хариет Ан.
4. Бележката
Няколко месеца след началото на първата си учебна година, Томас се прибира вкъщи с бележка от училището. Нанси отворила плика, а очите ѝ се изпълнили със сълзи. Прочита бележката на глас: “Синът Ви е гений! Нашето училище е твъде малко и няма достатъчно добри учители за него. Моля Ви, учете го Вие!”. Започва да го обучава вкъщи.
Малко след смъртта на майка си, той намира в родния си дом същата бележка, но прочита нещо съвсем различно от думите, чути тогава: “Синът Ви е умствено изостанал. Не можем да му позволим да посещава нашето училище. Изключен е!”. Това толкова го впечатлило, че той пише в своя дневник: “Томас А. Едисон бил умствено изостанало дете, чиято майка го превърнала в гения на века!”.
5. Слухът
Развива проблеми със слуха на 12-годишна възраст. Причината за неговата глухота най-вероятно е пристъп на скарлатина в ранното детство и повтарящи се нелекувани инфекции на средното ухо. Но той измисля сложни истории за това, че не чува добре.
Разказва, че се дължи на удари по ушите от влаков кондуктор, когато при пътуване химическата му подвижна лаборатория се подпалва и той е изхвърлен от влака. След това променя историята, твърдейки, че кондукторът му е помагал да се качи в движещ се влак, като го е издърпал за ушите.
6. Търговията
Като дете работи като продавач на различни стоки във влаковете между Порт Хюрън и Детройт и установява, че този занаят му се отдава. Тогава в главата му изниква мисълта да създаде свое собствено списание и така се появява седмичното издание “Grand Trunk Herald”. По същото време успява да спаси тригодишния Джими Макензи от това да го сгази влак. Бащата на Джими се оказва началник на гарата в Маунт Клемънс. От благодарност научава Едисон да работи с телеграф и той се отдава на тази професия.
7. Уволнението
Премества се в Луисвил и започва работа в телеграфната агенция “Associated Press”, където обаче не успява да остане достатъчно дълго. Често поема нощни смени, защото така има много свободно време за четене и експериментиране.
В една от поредните си нощни смени работи с оловно-киселинен акумулатор и разлива сярна киселина на пода. Тя протича през дървения под до бюрото на началника му на долния етаж и уволнението не закъснява.
8. Жените
На 25 декември 1871 година се жени за шестнадесетгодишната Мери Стилуел, служителка в една от неговите работилници. Запознава се с нея два месеца по-рано, след като е запленен от начина, по който тя свири на пиано. Двамата имат три деца – Мериън Естел Едисон, Томас Алва Едисон Младши и Уилям Лесли Едисон, който също е автор на някои изобретения. На 9 август 1884 година Мери умира, вероятно от тумор на главния мозък.
На 24 февруари 1886 година Томас се жени повторно за двадесетгодишната Мина Милър – дъщеря на изобретателя и филантроп Луис Милър. Предлага ѝ брак посредством морзов код. От нея той също има три деца – Медлин Едисон, Чарлс Едисон, който поема ръководството на компанията след смъртта на баща си, а по-късно е избран и за губернатор на Ню Джърси и Тиодор Едисон – изобретател с над 80 патента. След втората си сватба, Едисон се мести в Западен Ориндж.
9. Първата целувка
Освен с множеството си приноси към науката, изобретателят се оказва отговорен и за показването на първата целувка в киното. През 1896 г. Уилям Хейс режисира 23-секундния романтичен ням филм “The Kiss” с участието на актрисата Мей Ървин и актьора Джон Райс. Филмът е заснет в студиото му “Black Maria” в Ню Джърси, което е смятано за първото кино студио в САЩ.
По това време целувките на обществени места са нещо абсолютно забранено. Късометражната лента предизвиква истински скандал в обществото. Католическата църква призовава филмът да бъде цензуриран, а вестниците в цялата страна го обявяват за нецензурен.
10. Смъртта
Умира от усложнения на диабета на 18 октомври 1931 г. в дома си “Гленмонт” в Уест Ориндж, Ню Джърси. Погребан е в двора на имението. Твърди се, че последният му дъх е затворен в епруветка в музея на Хенри Форд. Направени са също гипсови отливки на лицето и ръцете му. В деня на смъртта му, в Съединените щати електричеството е спряно за кратко, в знак на почит към изобретателя.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.