Шарлот Бронте е истински феномен. Нейните творби са сред основите на английската литературна класика. Те са и едни от най-филмираните произведения в английската литература.
Увлича се първо по рисуването, но започва да пише стихове и това я пленява. На 16 години изпраща част от творбите си на тогавашния поет лауреат Робърт Саути, който ѝ отговоря, че една жена не може да изкарва парите си чрез писане.
Започва да твори под псевдоними, като “Лорд Чарлз Албърт”, “Флориан Уелсли” и “Карър Бел”, но не се отказва от таланта си. Произведенията ѝ вдъхват смелост на пишещите жени по цял свят да се заявят.
Благодарение на романа ѝ “Шърли”, името започва да се използва не само за момчета, но и за момичета. Шарлот оставя след себе си четири завършени книги и една недовършена. Малко, но достатъчно наследство, което увековечава името ѝ.
1. Бащата
Патрик Брунти/Прунти се ражда в бедно ирландско семейство, в графство Даун, Северна Ирландия. Бил най-голямото от 10 деца с изключителен интерес към писането на истории. Първо чиракува при ковач, който забелява таланта му и му помага да отиде в колежа “Сейнт Джон” в Кеймбридж.
Там Патрик се заклева да успее в живота и започва с най-важната промяна – смения фамилията си от Брунти/Прунти на “Бронте”, за да прикрие ниското си семейно положение. На латински “Бронте” означава гръм. Така е кръстен и италианския остров, собственост на един от неговите герои – адмирал Нелсън. Патрик никога не се връща към корените си.
2. Майката
Родена в семейството на проспериращ търговец на чай и бакалин, Мария Брануел израства в Пензанс, Корнуол. През 1812 г. се омъжва за Патрик Бронте. Грижейки се за децата, тя създава религиозно-философски трактат, който обаче така и не успява да публикува.
3. Раждането
Шарлот Бронте е родена на 21 април 1816 г. в Торнтън, Йоркшир. Има две по-големи сестри – Мария и Елизабет, един по-малък брат – Патрик Брануел и две по-малки сестри – Емили Джейн и Ан. По това време Патрик е свещеник. Четири години след раждането на Шарлот, семейството се мести в село Хауърт, на ръба на блатата, където баща ѝ е назначен за уредник на местната църква.
4. Смъртта
Мария Брануел Бронте умира само година след преместването им. Отива си на 15 септември 1821 г., на 38 години. Причината е или рак на яйчниците, или следродилна инфекция. Оставя съпруга си и техните шест малки деца на грижите на сестра ѝ Елизабет Брануел, която се мести в Йоркшир, за да помогне на семейството.
5. Очите
Вероятно наследени от баща ѝ, Шарлот има доста проблеми с очите. Тя е толкова късогледа, че е принудена да се откаже от свиренето на пиано, тъй като не успява да вижда нотите пред себе си. Въпреки това, може да чете перфектно в тъмното, способност, която по-късно учениците ѝ смятат за магия.
6. Ангрия
След смъртта на съпругата си, Патрик Бронте е изключително изнервен, избухлив и не понася детска глъч около себе си. Веднъж той носи на сина си кутия с дървени войници. Шарлот, Емили, Брануел и Ан се увличат в игрите с тях и започват да им създават живот, измисляйки въображаем свят, който наричат “Ангрия”. Малките дървени войници помагат на децата да развият въображението си и да заобичат писането, създаването на истории, поезия и пиеси.
7. Пансионът
През 1824 г. Патрик изпраща Шарлот, Емили, Мария и Елизабет в училището за дъщери на духовници в Коуън Бридж, в Ланкашир. Там те са подложени на тормоз, недохранване и студ. Лошите условия трайно засягат здравето и физическо ѝ развитие.
Те са причина и за смъртта на сестрите ѝ Мария и Елизабет, починали от туберкулоза. След смъртта им, Патрик прибира Шарлот и Емили. По-късно, Шарлот използва лошите си преживявания там като вдъхновение за институцията Лоууд в “Джейн Еър”.
8. Успехът
През 1846 г. сестрите Бронте публикуват сборник със стихове под псевдонима “Братя Бел”. Шарлот е Карър, Емили – Елис, а Ан – Ектън. През 1847 г. под същите имена те изпращат в Лондон ръкописи на свои романи. Романът на Емили Бронте “Брулени хълмове” и на Ан – “Агнес Грей” са приети, а романът на Шарлот – “Учителят” е отхвърлен от издателството.
Шарлот започва да работи над новия си роман “Джейн Еър”. Изпраща на издателите Смит и Елдър ръкописа и романът е отпечатан. Слухът, че братята Бел не съществуват и че романът “Джейн Еър” е написан от учителката Шарлот Бронте, се разпространява бързо. А успехът на “Джейн Еър” кара издателите да публикуват повторно и романите на другите две сестри. След това, сестрите получават материална независимост и слава.
9. Бракът
Шарлот има доста притеснения за външния си вид, но въпреки това е ухажвана от мъжете. Отхвърля поне три предложения за брак, докато навърши 38 години. Помощникът на баща ѝ, ирландецът Артър Бел Никълс, таи чувства към нея от години и веднъж е отправил предложение за брак към писателката, което тя отхвърля заради баща си.
Преди Артър да замине за Индия като мисионер, Шарлот се съгласява да се омъжи за него, баща ѝ също дава своето съгласие. Двамата сключват брак на 29 юни 1854 г. в църквата в Хауърт. Заминават на сватбено пътешествие в Ирландия, където тя започва нов роман – “Ева”, от който остават само няколко страници.
10. Смъртта
Почти веднага след сватбата, Шарлот забременява. Бременността е изключително тежка, Шарлот страда от остри пристъпи на гадене и повръщане, което води до тежка дехидратация и недохранване. Много от нейните биографи свидетелстват, че тя може да е страдала от туберкулоза и тифус, с който се е заразила от жена от нейното домакинство.
Шарлот Бронте и нейното неродено дете умират на 31 март 1855 г. На погребението, църквата е препълнена. Известният поет Матю Арнолс пише поема в нейна чест, която баща ѝ цени до края на собствения си живот. Погребана е в семейния парцел към църквата в град Хауърт.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.