Шарл Перо е основоположникът и бащата на изцяло нов литературен жанр – съвременната приказка. Преведени на множество езици и адаптирани от автори и художници от всякакви среди, историите му се считат за едни от най-влиятелните произведения в детската литература, които играят неразделна роля в европейската народна култура повече от триста години.
През март 1993 г., град Обон, Франция, учредява наградата на литературната критика „Шарл Перо“ – национална награда за най-добрите публикувани или непубликувани книги и статии на френски език, занимаващи се с детска литература. Още любопитни факти за него ще откриете в статията.
1. Раждането
Шарл Перо се ражда на 12 януари 1628 г. в Париж, Франция. Бащата – Пиер Перо, е адвокат и член на парижкия парламент. Майката е Пакет Льо Клерк. Той е седмото и най-малкото дете. Останалите са: Жан, Пиер, Клод, Никола, Мари – единствената сестра, която умира на тринадесет години. Има и брат близнак – Франсоа, който умира 6 месеца след раждането си. Семейство Перо са заможни, но не и благородници. Пиер силно вярва, че най-важният ключ към успеха в обществото е образованието и той го осигурява за всичките си петима сина.
2. Напускането
Въпреки че винаги е най-добрият в класа си, посещенията му в училище приключват преждевременно, когато се кара с учителя си по философия. Сбогува се официално, напуска училище и не се връща никога. Един от приятелите му – Борен, го подкрепя и си тръгва с него. През следващите три-четири години двете момчета учат заедно, самообразовайки се. Изучават класическите автори, историята на църквата, историята на Франция и Библията. Шарл се вдъхновява и пренаписва шестия том на поемата на Вергилий „Енеида“ в бурлескни стихове.
3. Правото
Следвайки стъпките на баща си и по-големия си брат, учи право и сам се подготвя за изпитите. Приет е в адвокатурата през 1651 г. След като получава адвокатския си лиценз, се регистрира в адвокатската колегия, но скоро се отегчава от професията. Година по-късно се мести при брат си Пиер, който е генерален директор на финансите. Така започва да работи за държавата.
4. Измамата
Работата в офиса на Пиер му предоставя доста свободно време, той се възползва от възможността и се отдава на вкуса си към поезията. Стиховете си публикува анонимно, а те стават популярни. До такава степен, че неговият семеен приятел и вече утвърден поет Филип Кино, ги използва, за да ухажва дама, като ѝ казва, че сам е написал стиховете. Когато Перо разбира това, решава, че е необходимо да разкрие авторството си. Научавайки обаче, че Кино е използвал стиховете му, за да впечатли дама, прощава измамата.
5. Службата
Насочва вниманието си към архитектурата. През 1657 г. проектира къща за брат си и ръководи нейното строителство. Министърът Жан Батист Колбер е толкова впечатлен от работата му, че го назначава в надзора на кралските сгради и му поверява изграждането на Версай. Перо предлага да се направи лабиринтът в градините, като почит към басните на Езоп. Проектиран е с 39 сцени от басните. До всеки фонтан има плоча с надпис, написан от поета Исак дьо Бенсерад. Строен е в продължение на пет години и оцелява цял век. Шарл Перо пише и пътеводител през лабиринта. Кралската градина Тюйлери е отворена за обществеността по негово искане.
6. Академиите
Когато Академията за надписи и художествена литература е основана през 1663 г., Перо е назначен за неин секретар. Печели позицията, след като пише стихотворение за продажбата на Дюнкерк на Франция. През 1665 г. е назначен за първи комисар на кралските сгради, позиция, която му позволява да назначи брат си Клод за архитект, който завършва Лувъра, строи Обсерваторията на Париж и завършва декорациите на „La Place du Troni“. Участва в създаването на Академията на науките, както и във възстановяването на Академията на изящните изкуства. През 1672 г. е избран за канцлер на Френската академия и се заема да реформира процедурите ѝ. В деня на встъпването си в длъжност, прави така, че публиката да бъде допусната до срещата, привилегия, която се запазва и досега. По-късно става причина за създаването на фонд, наречен „Liste des Bienfaits du Rol“, който да дава пенсии на писатели и учени не само във Франция, но и в Европа.
7. Спорът
През 1671 г. инициира „Кавгата между древните и модерните“. Спорът противопоставя древните, сред които Ла Фонтен, Боало и Расин, твърдящи, че съвременните автори могат само да се опитат да повторят това, което вече са постигнали велики майстори от Древността, и модерните, сред които самият Перо, привърженици на литературата от века на Луи XIV. Той затвърждава позицията си в своите 4 тома проза, озаглавени „Parallèle des Anciens et des Modernes“, където се опитва да докаже превъзходството на литературата на своя век. Най-известният текст на тази тема е неговото есе, озаглавено „Le Siècle de Louis le Grand“. То е написано във възхвала на славата на краля, който се възстановява след опасна операция, и в него се твърди, че Омир би бил много по-добър поет, ако имаше късмет да се роди под режима на Луи XIV. Двете страни сключват мир след десетилетия на разногласия.
8. Семейството
Жени се през 1672 г., когато е на 44 години. Съпруга му става 19-годишната Мари Гишон. Тя го дарява с трима сина и умира след като му ражда и дъщеря, шест години след сключването на брака им.
9. Приказките
През 1697 г. публикува „Histoires ou Contes du Temps passé“. Томът скоро става известен с неофициалното си заглавие „Contes de ma mère l’Oye“. Тази колекция включва 8 прозаични приказки, един разказ и 2 приказки в стихове, публикувани преди това. Според първото издание на книгата неин автор е Пиер Перо Дарманкур – синът на писателя. След дълги дебати обаче се установява, че книгата е написана само от Шарл Перо. Сюжетите на всички истории са били известни още преди Перо да се роди, но той е този, който ги пише в съвременна литературна форма, добавя поетични описания и ги трансформира, за да представи определена поука от тях.
10. Смъртта
Шарл Перо умира на 16 май 1703 г. в къщата си на „Rue de l’Estrapade“. Погребан е на следващия ден в църквата „Saint-Benoît-le-Bétourné“.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.