Мартин Лутър Кинг-младши е един от най-видните активисти, борещи се за гражданските права на цветнокожите. Въпреки че имал завидни ораторски умения, трудно се справял с правописа и граматиката. Като студент берял тютюн по над 9 часа за 4 долара на ден. Бил арестуван 29 пъти, често по скалъпени обвинения.
И в пълен контраст с това, е награден с най-малко петдесет почетни степени от колежи и университети. На 14 октомври 1964 г. става най-младият носител на Нобелова награда за мир, присъдена му за водене на ненасилствена съпротива срещу расовите предразсъдъци в САЩ.
Класиран е на второ място в списъка на Gallup за най-уважаваните хора на XX век. През 1963 г. е обявен за личност на годината на списание “Time”, а през 2000 г. е класиран на шесто място в онлайн анкета за “Личност на века” от същото издание. Класиран е на трето място в класацията “The Greatest American”, направена от Discovery Channel. Най-любопитното от живота му е в следващите редове.
1. Корените
Дядото по майчина линия – Адам Даниел Уилямс, бил свещеник в селските райони на Джорджия. Мести се в Атланта през 1893 г., а на следващата година става пастор на баптистката църква Ебенезер. Жени се за Джени Селесте Паркс. Дядото по майчина линия – Джеймс Албърт, бил афроамериканец от Стокбридж, Джорджия. Бабата по майчина линия – Делия Кинг, била ирландка.
2 Родителите
Като юноша Майкъл Кинг напуска фермата на родителите си и отива пеша до Атланта, където получава средното си образование. По-късно се записва в колежа “Morehouse”. Започва да се среща с Алберта Уилямс през 1920 г. и се женят на 25 ноември 1926 г. Малко след сватбата Майкъл става помощник-пастор на църквата Ебенезер. А през есента на 1931 г. става неин пастор. С подкрепата на съпругата си увеличава посещаемостта от шестстотин на няколко хиляди души. Алберта от своя страна свири на орган, основава църковния хор на Ебенезер и освен да отглежда трите си деца, участва активно в Християнската асоциация на младите жени, Националната асоциация за напредък на цветнокожите и Женската международна лига за мир и свобода.
3. Раждането
Майкъл Кинг-младши се ражда на 15 януари 1929 г. в Атланта, Джорджия, на втория етаж във викторианската къща на родителите на майка си. Кръстен е на баща си. Има по-голяма сестра – Кристин Кинг Фарис, и по-малък брат – Алфред Даниел Кинг.
4. Името
През 1934 г. църквата изпраща Майкъл Кинг-старши на дълго религиозно пътуване. Посещава Рим, Тунис, Египет, Йерусалим, Витлеем, преди да пристигне в Берлин, за да присъства на срещата на Световния баптистки алианс. Той остава силно впечатлен от германския монах и теолог Мартин Лутер, чиито 95 тезиса предизвикват католическата църква и разделят западното християнство. При завръщането си у дома, през август 1934 г., Майкъл Кинг-старши променя името си на Мартин Лутър Кинг-старши и името на петгодишния си син на Мартин Лутър Кинг-младши. В свидетелството за раждане на Мартин Лутър Кинг-младши тази промяна е отразена на 23 юли 1957 г.
5. Детството
В детството трите деца Кинг четат на глас Библията, спазвайки инструкциите на баща си. Когато не слушат, той често използва бой, за да ги дисциплинира. Понякога ги кара и да се бият един с друг. Мартин издържал стоически на наказанията и никога не плачел. Веднъж брат му удря сестра им и тя пада, без да реагира. Мартин мисли, че е мъртва, започва да обвинява себе си и прави опит за самоубийство, като скача от прозореца на втория етаж, но оцелява. На 18 май 1941 г. бяга от вкъщи, за да гледа парад. Когато се прибира, научава, че баба му е получила инфаркт и е починала. Приема смъртта ѝ много тежко и мисли, че бягството му може да е причината Бог да я вземе. Отново скача от прозореца на втория етаж, но отново оцелява.
6. Образованието
На 11-годишна възраст е записан в Atlanta University Laboratory School. Докато е там, взима уроци по цигулка и пиано и проявява силен интерес към часовете по история и английски. Прескача девети клас и започва да учи в гимназията Booker T. Washington. Там става известен със способността си да говори публично и се присъединява към училищния дебатен екип. Продължава да бъде най-привлечен от историята и английския. Тъй като Втората световна война е в ход, университетът Morehouse има за цел да увеличи записванията и позволява на младежи на всякаква възраст да кандидатстват. На 15-годишна възраст Мартин взима изпита и същата есен е записан в университета. Завършва с бакалавърска степен по социология през 1948 г., на деветнадесет години. Записва в теологичната семинария Crozer, в Пенсилвания. Завършва бакалавърската си степен по богословие през 1951 г. и почти веднага започва докторантура по систематична теология в Бостънския университет. Получава докторска степен на 5 юни 1955 г.
7. Семейството
Докато учи в Бостънския университет, моли приятелката си Мери Пауъл да го запознае с хубави южняшки момичета. Мери разговаря със състудентката си Корета Скот. Първоначално Корета не иска да излиза с проповедник, но се съгласява Мартин да ѝ се обади по телефона. Женят се на 18 юни 1953 г. на поляната в къщата на родителите ѝ, в Хайбергер, Алабама. Оказва се, че в Алабама няма хотел, който да приеме чернокожа двойка, която иска да отпразнува медения си месец. Приятел на Корета се оказва собственик на погребален дом и ги кани в една от стаите му за гости. Двамата имат четири деца: Йоланда Кинг, Мартин Лутър Кинг III, Декстър Скот Кинг и Бърнис Кинг. Мартин ограничава ролята на Корета в движението за граждански права, настоявайки тя да бъде повече домакиня и майка.
8. Мечтата
През 1963 г. Мартин Лутър Кинг изнася известната си реч “I Have a Dream” на митинга, наречен “March On Washington”. Над 250 000 души са събрани в столицата на САЩ, за да чуят Мартин и други активисти да говорят за важността на гражданските права. По средата на речта му госпъл певицата Махалия Джаксън извиква: “Разкажи им за мечтата си, Мартин!”. Той се отклонява от написаното и прави най-известната импровизация в историята на речите. Мартин се фокусира върху мечтата си за общество, където чернокожите и белите хора живеят заедно в хармония. През 2012 г. речта е въведена в Grammy Hall of Fame.
9. Смъртта
На 29 март 1968 г. Мартин Лутър Кинг отива в Мемфис, Тенеси, за да подкрепи чернокожите работници, които искат по-високи заплати и по-добро отношение. Запазва си стая 306 в мотел Lorraine. Прострелян е смъртоносно от расиста Джеймс Ърл Рей в 18:01 ч. на 4 април 1968 г., докато стои на балкона на мотела. Куршумът влиза през дясната му буза, смазвайки челюстта му, след това преминава по гръбначния му мозък и се забива в рамото. След спешна операция умира в болницата “St. Joseph’s”. Първоначално е погребан в гробището “South View” в Южна Атланта, но през 1977 г. останките му са прехвърлени в гробница в Националния исторически парк “Martin Luther King Jr.” Джеймс Ърл Рей е осъден за убийството и прекарва остатъка от живота си в затвора, въпреки че твърди, че е невинен. Умира през 1998 г.
10. Признанието
Мартин Лутър Кинг е награден посмъртно с Президентския медал на свободата през 1977 г. и със Златния медал на Конгреса през 2003 г. Денят на Мартин Лутър Кинг-младши е установен като празник в градовете и щатите в САЩ от 1971 г. На 2 ноември 1983 г. президентът Роналд Рейгън подписва законопроект за създаване на федерален празник в чест на Кинг. Отбелязан е за първи път на 20 януари 1986 г. След прокламацията на президента Джордж Буш от 1992 г. празникът започва да се отбелязва в третия понеделник на януари всяка година. На 17 януари 2000 г. за първи път Денят на Мартин Лутър Кинг-младши е официално отбелязан във всички американски щати. Стотици улици в САЩ са преименувани в негова чест, както и окръг Кинг във Вашингтон. На 16 октомври 2011 г. президентът Барак Обама открива мемориал в негова чест. Паметникът е висок 9 метра и се намира в парка “National Mall” във Вашингтон. Реализирането му отнема 15 години и е по проект на българина Борис Драмов. На 9 септември 2016 г. Мартин е канонизиран от архиепископ Тимотей Павел от Светата християнска православна църква.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.