Марлон Брандо е един от най-великите актьори в киното на XX век. Включен е в списъка на Американския филмов институт като четвъртата най-велика звезда от мъжки пол. Един от първите, които използват „method acting“ – обучителен актьорски метод, развит върху системата на Станиславски. Освен това е един от само шестимата актьори, посочени през 1999 г. от списание Time като част от 100-те най-важни хора на века. В този списък Time определя Брандо и като „Актьор на века“.
Не обича да учи репликите си наизуст, но говори пет езика. От самото начало на кариерата си кара колегите си да носят картички с реплики, закачени по дрехите си, за да си ги припомня. Той е първият актьор, който получава хонорар от 3.7 милиона долара за 3 минути във филма „Супермен“ от 1978 г. Още любопитни факти за него ще откриете в следващите редове.
1. Корените
Корените му са германски, нидерландски, английски и ирландски. Далечен негов роднина е френският хугенот Луи Дюбоа. Негов предшественик по бащина линия – Йохан Вилхелм Брандау, пристига в Ню Йорк в началото на 1700 г. от Пфалц, Германия. Прадядото по майчина линия – Майлс Джоузеф Гахан, е ирландски емигрант, служил като медик в Американската гражданска война.
2. Раждането
Марлон Брандо е роден на 3 април 1924 г. в Омаха, Небраска. Бащата – Марлон Брандо-старши, е търговец на строителни материали, който често пътува из страната. Майката – Дороти Джулия Пенебейкър, по-известна като Доди Брандо, е актриса и управител на театър. Има две по-големи сестри – Джоселин и Франсис.
3. Детството
През 1935 г. семейството се мести в Еванстън, Илинойс, но по-късно родителите му се разделят. Дороти взима трите си деца и заминава да живее при своята майка в Санта Ана, Калифорния. През 1937 г. отново се събират и се преместват в Либъртивил, Илинойс, малко градче на север от Чикаго, близо до езерото Мичиган. Заради местенето Дороти губи работата си и целият ѝ свят се срива.
Тя все по-често изчезва от дома, налага се децата да я търсят по кръчмите и да я прибират. Марлон-старши също не проявява особена загриженост, пие и упражнява физическо насилие върху сина и съпругата си. Детето развива дислексия и израства с буен нрав, търсейки постоянно начини да се опълчи на авторитетите около себе си.
4. Проблемите
Изключен е от училище, защото кара мотоциклет по коридора. Това принуждава баща му да го изпрати във военната академия в Минесота. Но проблемите продължават и в тамошните коридори. Крие сребърните прибори от трапезарията, сваля езика на камбаната от камбанарията и го заравя под земята. За да не бъде заподозрян, организира комисия, която се занимава с разкриването на виновника.
Не успяват да го заловят. Изключен е за други нарушения. Въпреки шегите, които постоянно спретва на своите колеги, кадетите заплашват да бойкотират часовете, защото смятат, че той е несправедливо отстранен.
5. Началото
Мести се да живее при по-голямата си сестра в Ню Йорк, която по това време се опитва да стане актриса. След пристигането си се записва да учи в актьорската школа на известната преподавателка Стела Адлър. През 1944 г. дебютира на Бродуей в пиесата „Аз помня мама“. През 1947 г. изиграва най-известната си роля на театрална сцена в „Трамвай Желание“.
Историята зад това как получава ролята е почти легендарна. Режисьорът Елия Казан дава пари на младия актьор да вземе автобус до Масачузетс за по-нататъшна проба с драматурга Тенеси Уилямс. Вместо това Брандо харчи парите за партита и седмица по-късно пътува на автостоп до Масачузетс. След като стига до дома на Уилямс, разбира че в къщата няма ток и водопроводът е запушен. Поправя електричеството и водопровода, преди да направи прослушването.
Уилямс не очаква нищо особено, тъй като смята, че работата е опит да смекчи лоша актьорска игра, но става свидетел на най-великолепното четене за роля, което е виждал в живота си. През 1950 г. Брандо играе за първи път на голям екран във филма „Мъжете“.
6. Оскарите
Но дори Холивуд не успява да смекчи буйния нрав на Марлон Брандо. През 1973 година актьорът създава прецедент с отказа си да приеме спечеления „Оскар“ за ролята си на дон Корлеоне, като форма на протест. Изпраща актрисата и активистка Сачин Литълфедър, която е индианка от племето апаши. Тя произнася историческо слово от негово име, в което той протестира срещу отношението към индианците в киното.
По това време Марлон Брандо вече е известен активист за правата на индианското и афроамериканското население. Това не е краят на драмата с Оскарите. Статуетката, която печели за най-добър актьор във филма „На кея“, изчезва. След смъртта му тя е забелязана върху камината на Леонардо ди Каприо.
Оказва се, че е продадена на черния пазар за 600 хиляди долара. Попада при Лео през 2012 година като подарък за рождения му ден и като шега, свързана с това, че не печели Оскар на наградите същата година.
7. Връзките
Казва: „Отнема не повече от две минути, за да съблазня всяко момиче“. И бурният му личен живот го доказва. Той е баща на най-малко 11 деца, като някои твърдят, че броят им достига до 25. Запознава се с японската актриса и танцьорка Рейко Сато и между тях започва романс. Кариерата ѝ в Холивуд не се развива и тя се концентрира върху Бродуей. През този период връзката им приключва, но двамата остават приятели до края на живота си.
Започва да се среща през 1952 г. с мексиканската актриса Кати Хурадо. Връзката им е по-скоро приятелска с някои привилегии. По-късно среща бъдещата звезда от „Уестсайдска история“ – пуерториканката Рита Морено, когато тя е на 24 години. Момичето се влюбва от пръв поглед. Имат бурна афера, която продължава осем години.
Въпреки това Рита скоро започва да осъзнава, че не е единствената жена в живота му. И прибягва до изневерите, които обаче не трогват Марлон, и тя се връща при него. Забременява, но той не иска детето. Принудена да направи аборт, Рита едва не умира по време на манипулацията. Той отново не се трогва и тя решава да се самоубие. Не успява, но успява да го напусне.
Кармата
Кармата му отвръща с Анна Кашфи, която успява да го излъже, че е индийка. Преди Марлон да разбере, двамата вече имат запазена дата за сватба. Измамата на Кашфи е разкрита едва след размяната на пръстените. Той е бесен, а Анна му казва, че очаква дете. След раждането на сина им Кристиан, актьорът започва да ѝ изневерява и да я унижава по всевъзможни начини. Тя подава молба за развод.
Година след развода, той предлага брак на мексиканската актриса Мовита Кастанеда. Тя е със 7 години по-възрастна. Има слухове, че когато ѝ предлага за първи път, тя хвърля пръстена през прозореца и гони актьора, заплашвайки го, че следващия път ще се оплаче в полицията за тормоз. Но Брандо не се отказа и я прави своя съпруга на 4 юни 1960 г. Две години по-късно всичко приключва, защото предишният брак на Мовита все още е валиден.
Брандо намира утеха в обятията на Тарита Терипая – френска актриса с полинезийски и китайски корени, която е 18 години по-млада. Срещат се на кастинга на филма „Бунтът на Баунти“, където той сам я избира за своя партньорка в лентата. Толкова я харесва, че ѝ предлага брак само няколко месеца след запознанството им.
По негова молба Тарита се съгласява да напусне актьорската си кариера и да се съсредоточи изцяло върху семейството и отглеждането на деца. Имат две: син – Саймън Тейхоту, и дъщеря – Тарита Шайен. Живеят заедно 10 години. Една от последните му любовници е младата му прислужница Мария Кристина Руис. Тя му ражда три деца, но така и не получава предложение за брак.
8. Барабаните
През последното десетилетие от живота си се интересува от барабани и прекарва голяма част от времето си в експерименти с инструмента. Ентусиазиран перкусионист със слух за афро-кубинската музика и иновативен ум, той разработва нови и подобрени барабани конга.
Сътрудничейки с производител на части за барабани по поръчка и патентен адвокат, получава 4 патента за своя тунер за барабани, единичен лост и система за свързване, предназначена да замени петте или шестте болта, които обикновено се използват за целта. Той дори произвежда няколко работещи прототипа, но не успява да получи лиценз за дизайна преди смъртта си.
9. Храната
Връзката му с храната е по-коментирана и от любовните му връзки. Още по време на снимките на първия му филм яде вредна храна и цели буркани фъстъчено масло. По-късно става известен с това, че изяжда кутии сухи пасти и канелени кифлички и ги полива с литър мляко. За да е във форма, спазва крайни диети през 50-те и 60-те години, но след това започва да губи воля за подобни неща.
Отново се връща към вредната храна, състояща се от корнфлейкс, наденички, яйца, банани и сметана и огромно количество палачинки, напоени с кленов сироп. Дори му лепват прякора Branflakes. Режисьорите изпращат хора да го извеждат от кафенета и сладкарници, а по време на снимки костюмите му постоянно трябва да се променят заради храненето му.
Втората му съпруга дори поставя ключалка на хладилника у тях. Докато снимат „Бунтът на Баунти“, къса 52 чифта панталони поради големите промени в теглото си. Това налага дрехите му да започнат да се правят от разтегателен плат, но той успява да сцепи и тях. През тези години теглото на актьора, който е висок 175 сантиметра, достига до невероятните 160 килограма.
10. Смъртта
На 1 юли 2004 г. Марлон Брандо умира от дихателна недостатъчност, от белодробна фиброза с остра сърдечна недостатъчност в медицинския център на UCLA. Освен това страда от диабет и рак на черния дроб. Малко преди смъртта си отказва да му се поставят тръби, пренасящи кислород в белите му дробове, което е единственият начин да удължи живота си. Прахът му е разпръснат в Таити и Долината на смъртта.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.