Тя е сред малкото актьори в света, спечелили четирите най-престижни награди в целия спектър на актьорското майсторство и певческото изкуство: Оскар, Еми, Grammy и Тони.
От 1991 година има своя звезда на Холивудската алея на славата. Никога не пее на плейбек, не разчита на пищни костюми и специални ефекти, а печели любовта на публиката по най-простичкия възможен начин.
Всяка нейна поява на сцената е безкомпромисна, до пълна изнемога, и е тотално разголване на душата ѝ. Представяме ви Лайза Минели и най-любопитното от живота ѝ.
1. Корените
Корените на таланта ѝ трябва да се търсят още в XVIII век, когато нейните прароднини са се занимавали с актьорство. Дядо ѝ Виченцо е бил известен актьор и емигрант от Сицилия.
2. Родителите
Майката – Джуди Гарланд, е на 22, световноизвестна с ролята си на Дороти в “Магьосникът от Оз”, когато се запознава с бащата – Винсънт Минели, известен с работата си с актьори като Елизабет Тейлър, Фред Астер, Джийн Кели, Кърк Дъглас. Срещат се, докато Винсънт режисира Джуди, която изпълнява главната роля в мюзикъла “Да се срещнем в Сейнт Луис”.
3. Раждането
Лайза Мей Минели e родена на 12 март 1946 година в Лос Анджелис, Калифорния. Вероятно за да не нанася щети на физиката на майка си, се ражда със секцио. Нейни кръстници са писателката, актриса и певица Кей Томсън и по-големият брат на Джордж Гершуин – Айра. Родителите ѝ я кръщават на негова песен.
4. Детството
Прави своя дебют на сцената още на 3-годишна възраст във финалната сцена на филма “Доброто старо лято”. Когато е на 4 години, родителите ѝ се развеждат. Година по-късно Джуди се омъжва за Сидни Луфт. На 7 години танцува на сцената на нюйоркски театър. На 12 вече се е научила да се грижи за доведените си брат и сестра, да крие таблетките от майка си и да вика бърза помощ при всеки от 23-те опита на Гарланд да се самоубие. На 13 участва в телевизионно шоу с Джин Кели. Малкото момиче придружава майка си до последно и навсякъде. Детството ѝ преминава през множество хотелски стаи, сменя цели 14 училища.
5. Откъсването
На 16 години Лайза заявява на родителите си, че заминава за Ню Йорк, за да поживее сама и да опита късмета си на сцена. Те не се противопоставят, но не я и подпомагат. Техният приятел Франк Синатра ѝ праща 500 долара, които гордостта ѝ пречи да приеме. Справя се сама, дори с цената на това понякога да напуска хотелите, без да е платила – навик, наследен от майка ѝ. Веднъж или два пъти нощува на пейки. И въпреки трудностите талантливата млада дама успява да създаде свои собствени отличителни белези за забележимост – изкуствени дълги мигли, ярко червено червило и ослепителна усмивка.
6. Майка и дъщеря
През 1964 година Джyди Гарланд кани Лайза дo yчаства заедно с нея в пpедставление на “London Paladium”. Шоуто има невероятен успех и на второто представление Лайза Минели е включена за постоянно. Представянето ѝ в Лондон cе превръща в повратна точка за кариерата ѝ и за отношенията между майка и дъщеря. Публиката се влюбва лудо в Лайза, а Джyди Гарланд осъзнава, че дъщеря ѝ вече има свое собствено място на сцената. Това я депресира още повече, а в комбинация с всичките проблеми, които я спохождат непрестанно, тя се отдава на любимите си неща – лекарства и алкохол.
7. Пробивът
През 1963 Лайза Минели трябва да дебютира в главната роля в бродуейския спестакъл “Beat Foot Forward”. Точно преди самата премиера обаче чупи крак. Пиесата се играе в продължение на 7 месеца, а нейната песен “You Are For Loving” се разпродава в тираж над 500 000 екземпляра. Две години по-късно Лайза все пак покорява “Бродуей”, участвайки в мюзикъла “Флора, красивата заплаха”, за което получава най-голямата театрална награда – Тони. Първото ѝ появяване на екран е във второстепенна драматична роля в “Чарли Бъбълс”. Същата година ѝ се налага да избира между бродуейския мюзикъл “Обещания, обещания” и филма на Алън Пакула “The Sterile Cuckoo”. Предпочита филма и играе толкова пленително, че получава номинация за Оскар. В навечерието на церемонията по връчването на наградите, Лайза се появява в гипс и със счупено рамо. Големият ѝ успех идва чак през 1972, след като изиграва Сали Боулс във филма “Кабаре”. Актрисата получава Оскар, Златен глобус и наградата на Британската киноакадемия. В същата година се сдобива и с награда Еми за най-добро телевизионно шоу – “Liza With a Z”.
8. Браковете
Любовният ѝ живот също е със сюжет, достоен за екранизация. За първи път се омъжва през 1967 година. И отново, по примера на майка си, сменя четирима съпрузи. Първият е певецът Питър Алън, с когото живее от 1967 до 1974 година. Само 3 месеца след развода си с него сключва брак с продуцента и режисьор Джак Хейл, който се разпада след 5 години. И след тази раздяла Лайза се обвързва почти моментално със скулптора Марк Джеро, с когото живее близо 13 години, но и този брак претърпява крах и е прекратен през 1992. Последният ѝ брак е с Дейвид Гест. Бракоразводното им дело дълго е заглавна новина в таблоидите, тъй като Гест завежда дело за побой и физическо насилие над него. Оттогава насам Минели е категорична, че бракът не е за нея и не планува следващи. И макар името ѝ постоянно да се свързва с различни мъже, тя така и не успява да се сдобие с дете.
9. Здравословните проблеми
Лайза Минели носи със себе си и здравословните проблеми на своите родители. В най-кризисните моменти от живота си, заради множеството лекарства, обездвижване и антидепресанти, тя гони 100 килограма. Непрекъснато влиза и излиза от клиника в клиника. Когато не пие, работи неудържимо, но литрите твърд алкохол, хапчетата и цигарите надделяват. Има 2 операции на бедрата, три – на колената. Преживява двойна пневмония и счупване на гръбначния стълб. След операцията за махане на полипи върху гласните ѝ струни не може да пее в продължение на 18 месеца. През 2000 г. заболява от тежък вирусен енцефалит, който развива след ухапване от комар и след който ѝ предсказват, че ще остане на количка. Учи се отново да ходи и да говори. Взема уроци по пеене и танци всеки ден и успява да се възстанови. Връща се на сцената през 2001 г., когато Майкъл Джексън я кани да участва в концерта, посветен на 30-ата му годишнина.
10. Благотворителността
Минели е съпричастна на много и различни каузи. В продължение на 20 години е в борда на директорите на Института за развитие на човешкия потенциал (The Institutes for The Achievement of Human Potential) – неправителствена организация, която помага на родителите на деца със синдром на Даун, умствено изостанали, страдащи от церебрална пареза или аутизъм. Отделя много от времето си на “amfAR” – фондация за набиране на средства за изследвания на болестта СПИН, която съосновава с Елизабет Тейлър, след смъртта на Рок Хъдзън и на Фреди Меркюри.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.