Хари Худини е признат за най-големия илюзионист на XX век. Наричат го “Кралят на белезниците”, “Владетелят на илюзията”, “Човекът-загадка” и му приписват нечовешки качества.
Познавал всички видове катинари, ключалки и брави. Отварял белезници само с почукване на правилното място. През последните години от живота си пише книги, в които разкрива част от фокусите си и яростно критикува шарлатаните, които твърдят, че за илюзиите им помагат свръхестествени сили.
Още любопитни факти за измъкващият се от всяка ситуация ще научите, ако продължите да четете.
1. Родителите
Майката – Сесилия Щайнер, е домакиня. Бащата – Майер Самюъл Вайс, е равин. Владее идиш, унгарски и немски език. И двамата са бедни евреи. Худини има изключително силна връзка с майка си, обича я безрезервно и е готов да направи всичко за нея.
2. Раждането
Ерих Вайс се появява на бял свят на 24 март 1874 г. в Будапеща. Той е четвъртото от общо шест деца. При мрачните за евреите условия в Източна Европа, Майер решава да емигрира от Унгария в Съединените щати. Мести се в малкото градче Епълтън в щата Уисконсин и сформира малка синагога. Когато Ерих е само на 4 години, Сесилия и децата също се местят в Америка. При влизането си в САЩ, имиграционните служители променят името на семейството от „Weisz“ на „Weiss“.
3. Триковете
Страстта му към ключалките е подтикната от голямата му любов към сладкото. Баща му имал навика да заключва шкафовете, в които се съхранявали най-различни вкусотии. Детето е принудено да се научи да отключва всичко възможно, за да се наяде със сладки. Интересува се от устройството на белезниците и ги изучава в детайли. Нито едно средство за ограничаване на свободното движение не могло да му се опре. Уменията си усъвършенствал, докато работи в цех за производство на метали, а след това чиракува при майстор-ключар.
4. Началото
Мести се в различни градове на Щатите, работи в пътуващ цирк. В Ню Йорк започва да припечелва от уменията си по улиците, забавлявайки минувачите. Първият си номер като илюзионист кръщава „Освобождаване от окови“. Прави си реклама сам, като отива при полицейския шеф на Чикаго и му заявява, че дори с белезници може да избяга от заключена затворническа килия. Изпълнява номера пред журналисти и фоторепортери и името му гръмва в пресата.
5. Псевдонимът
Когато става професионален магьосник, започва да се нарича „Хари Худини“ на името на френския магьосник Жан Йожен Робер-Худен, след като прочита автобиографията му и е силно впечатлен от нея. Той неправилно вярва, че буквата „I“ в края на Худини означава „като“ на френски език. Когато добива популярност, обявява, че първата част от псевдонима му – Хари, е в знак на почит към американския магьосник Хари Келар, на когото също се възхищава.
6. Любовта
Докато е на гастрол в Ню Йорк през 1894 г., се запознава с Вилхелмина Беатрис Ранер – танцьорка и певица от „Флорал систърс“. Едва две седмици по-късно красавицата става съпруга и асистентка на илюзиониста. Съюзът им се оказва много успешен и дълги години те са щастливи заедно. Худини ѝ пише писма, дори когато е в съседната стая. Двамата се обръщат един към друг с „Мистър Худини“ и „Мисис Худини“ и не се разделят за повече от ден. За да избегнат караниците, ако Хари 3 пъти повдигнел дясната си вежда, Бес незабавно млъквала. Когато пък се сърди Бес, Хари веднага излизал от дома им, обикалял го и хвърлял в отворения прозорец шапката си. Получел ли я обратно, това било знак, че съпругата му все още е бясна. Той не се прибирал вкъщи, докато тя не приемела шапката.
7. Обучение на военни
Въпреки че е роден в Унгария, Худини бил американски патриот и върл поддръжник на участието на САЩ в Първата световна война. Убеждава Обществото на американските магьосници да подпише клетва за вярност към президента Удроу Уилсън и дори отменя сезонното си турне, за да се посвети на забавлението на войниците и на набирането на пари за военната кауза. Използвал арсенала си от трикове, за да предостави специални инструкции на американските войски. В поредица от класове, проведени в Ню Йорк, той обучавал войниците как да избягат от потъващи кораби и да се измъкват от въжета, белезници и други ограничители в случай, че са пленени от германците.
8. Киното
Илюзионистът имал кратка афера и с киното. Дебютът му е с филм, показващ представление в Париж по време на гастрол в Европа. След това се изявява в сериала „The Master Mystery“. В него играе агент под прикритие, който използва уменията си за бягство, за да осуети престъпни заговори. Сериалът става хит, а Худини участва в още два филма – „Човекът от отвъдното“ и „Халдейн от тайните служби“. След тях стартира собствено филмово студио, наречено „Houdini Picture Corporation“. Прави два филма, но нито един от тях не се представя особено добре в боксофиса и отнасят негативните оценки на критиците. След като губи голяма част от личното си състояние, Худини напуска филмовия бизнес завинаги през 1923 г.
9. Смъртта
Обстоятелствата около смъртта му остават неизяснени. Една от версиите е, че по време на гастрол в Монреал, в гримьорната му влизат трима студенти, единият от които шампион по бокс. Интересували се дали наистина Худини можел да понася силни удари в областта на корема. Той просто кимнал и в същия момент получил два-три неочаквани удара от боксовия шампион. Твърди се, че след това просто разтрил удареното място. Няколко дни не обръщал внимание на болките, но ударите предизвикали спукване на апендикса и се развил перитонит. На 31 октомври 1926 г. Худини умира в Детройт. През март 2007 г. внукът на неговия брат подава официална молба за ексхумиране на тялото на илюзиониста, за да се установят причините за смъртта му. Молбата все още не е удовлетворена.
10. Сеансите
Преди смъртта си Худини обещава на жена си, че ако отвъдният свят наистина съществува и има връзка с нашия, той ще се върне и ще ѝ даде знак. Двамата измислят таен шифър за комуникация, който да докаже на Бес, че паранормалната връзка със съпруга ѝ е истинска. Скоро след смъртта му тя обявява награда от 10 000 долара на всеки, който успее да я свърже с любимия ѝ. Така започва серията от „сеансите на Худини“, в които множество медиуми неуспешно пробват да повикат духа му от отвъдното. През 1928 г. мъж на име Артър Форд обявява публично, че е получил послание от самия Хари Худини. Той го изпраща на Бес и тя потвърждава, че съобщението е предадено с шифъра, измислен от тях двамата преди смъртта му.
Последният спиритически сеанс, организиран от Бес, се провежда на годишнината от смъртта на Хари – 31 октомври 1936 г. Радиостанции от цял свят предават на живо събитието. Медиумът вика Хари с молбата да покаже, че е там. В продължение на повече от час нищо не се случва и всички се отказват. Лампите светват, гостите и журналистите започват да се разотиват, но в мига, в който излизат под открито небе, над главите им се разразява страшна буря. По-късно участниците в сеанса научават, че тя не е усетена никъде другаде в района, освен над мястото на сеанса. Бес се отказва от сеансите след десетилетие в опити се да се свърже със съпруга си. Но други продължават да търсят връзка с Худини. От 30-те години на миналия век феновете му провеждат „сеансите на Худини“ на всеки Хелоуин, опитвайки се да се свържат с духа на магьосника.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.