Халед Хосейни е един от най-популярните и обичани творци на нашето време. Произхожда от област в Афганистан, за която местните казват, че от всяка къща излиза по един писател. Въпреки това, никога не е вярвал, че ще има успешна кариера в тази област.
Постига много повече. Романите му са публикувани в над 70 страни и са продадени в повече от 40 милиона копия по целия свят. Владее перфектно персийски и пущунски, обожава да пътува и се интересува не само от забележителностите на всяка страна, която посещава, но и от проблемите ѝ.
През юли 2022 г. обявява чрез социалните медии, че подкрепя избора на 21-годишния си син да смени пола си. Още любопитни факти за него ще откриете в статията.
1. Родителите
Бащата – Насър, работи като дипломат за Министерството на външните работи в Кабул. Майката – Маймууна, е учителка по персийски език и история в елитна девическа гимназия. Произхождат от таджикски и пущунски племена.
2. Раждането
Халед Хосейни е роден на 4 март 1965 година в Кабул. Той е най-голямото от петте деца в семейството – има трима братя и една сестра. По това време Кабул е процъфтяващ космополитен град, по-известен като “Париж на Централна Азия”. Семейството му принадлежи към средната класа на Афганистан и живее в един от най-богатите райони на Кабул – квартал “Вазир Акбар Хан”.
3. Детството
Въпреки че и двамата му родители са мюсюлмани, петте деца израстват в изключително толерантна среда. Насър не налага ислямските вярвания на децата си, жените са уважавани, а пиенето не е забранено. През 1970 г. бащата на Хосейни е командирован в посолството на Афганистан в Техеран, Иран. Халед се интересува от четене на чужди романи в превод и започва да съчинява собствени истории.
Става близък с готвача на семейството си, който е член на хазарската етническа група – малцинство, което страда от дискриминация в Афганистан. Момчето учи неграмотния готвач да чете и пише и за първи път започва да вижда несправедливостите в собственото си общество.
4. Преместването
През 1976 г. Насър е назначен в посолството в Париж и семейството се мести във Франция. Само две години след пристигането им се случва Саурската революция, при която Народната демократична партия на Афганистан завзема властта. Разбирайки, че няма как да се върнат у дома, семейство Хосейни търси политическо убежище в Съединените щати и се установяват в Сан Хосе, Калифорния.
Халед е на 15 години, не говори английски и преживява истински културен шок. Баща му и майка му отказват да вземат социални помощи и са принудени да започнат от нулата, за да осигурят добър живот за децата си. При първа възможност Насър намира на семейството отделна къща и си намира работа като инструктор по шофиране, след което работи като социален работник, помагайки на други афганистански имигранти. Маймууна пък работи като сервитьорка и фризьорка.
5. Образованието
Хосейни завършва гимназия в Сан Хосе през 1984 г. След това се записва в университета “Санта Клара”, където получава бакалавърска степен по биология. На следващата година постъпва в Медицинския факултет на Калифорнийския университет в Сан Диего, който завършва през 1993 г.
Приключва специализацията си по вътрешни болести в медицинския център “Cedars-Sinai” в Лос Анджелис. Има осемгодишна кариера като интернист – лекар, който специализира в лечението на вътрешни болести като диабет и бронхит.
6. Семейството
Среща бъдещата си партньорка на парти. Роя също е американка от афганистански произход. Само след час след като е разговарял с нея, той вече е влюбен. След около пет дни от първата им среща ѝ предлага брак по телефона. Първоначално тя е изненадана, но приема предложението. По-важното е, че бащата на Роя също одобрява връзката им и Хосейни иска ръката ѝ от него по традиционния афганистански начин. Двамата имат две деца – Фара и Харис.
7. Първата книга
Вдъхновението за първата му книга “Ловецът на хвърчила” идва от репортаж по телевизията, който съобщава, че талибаните са забранили пускането на хвърчила в Афганистан. Новината го разтърсва, тъй като това е било едно от любимите му занимания като дете.
В продължение на година и половина той става в четири часа всяка сутрин, за да работи върху романа си, а след това преглежда пациенти. Книгата излиза през 2003 г. и е повече от две години в списъка на бестселърите на “The New York Times”, като се връща в списъка пет години след първоначалната си поява. Продадени са повече от 12 милиона копия, като изданията са публикувани на повече от 40 езика.
Романът печели наградата на “Border’’s Original Voices” и наградата на “San Francisco Chronicle” за най-добра книга на годината. Издаден е и като аудио книга, записана с гласа на Хосейни. През 2007 г. е екранизиран със същото заглавие, като Халед се появява в сцена към края на филма. Премиерата на лентата е отложена с шест седмици, за да бъдат евакуирани афганистанските деца-звезди от страната, след като към тях са отправени смъртни заплахи.
8. Втората книга
“Хиляда сияйни слънца” излиза през 2007 г. и става книга на годината на “Amazon”. Причина за написването ѝ става видеоклип с екзекуция на жена от талибаните. Заглавието идва от стих в поемата “Кабул” на иранския поет Саиб Тебризи.
Хосейни пренаписва романа пет пъти, преди да го завърши. Творбата е продадена в милионен тираж, превръщайки се в бестселър номер едно на “New York Times” за петнадесет седмици. Има театрална и оперна адаптация, а филмовите права върху романа вече са закупени.
9. Третата и четвъртата книга
Третият му роман “А планините ехтяха” е издаден на 21 май 2013 г. Писателят започва да обмисля сюжета на книгата по време на пътуване до Афганистан с Агенцията на ООН за бежанците. Докато е там, чува истории от няколко селски старейшини за смъртта на бедни деца през зимата, което поражда идеята за основното събитие в романа – изборът на родител да продаде дете, за да предотврати това да се случи.
Заглавието произлиза от реплика от “Песента на медицинската сестра” на английския поет Уилям Блейк. Три милиона копия на романа са продадени в рамките на пет месеца след публикуването му.
“Молитва към морето” излиза през 2018 г. и е създадена в сътрудничество с Върховния комисариат за бежанците на ООН. Публикувана е на над 30 езика. Вдъхновена от смъртта на Алън Кърди – двегодишно сирийско момче, което се дави в Средиземно море заедно с майка си и брат си, докато семейството се опитва да стигне от Турция в Европа.
10. Борбата
През 2006 г. писателят става посланик на добра воля към Върховния комисариат на ООН за бежанците. След пътуване до Афганистан в ролята си на посланик на добра воля, той основава своя собствена организация с нестопанска цел – “The Khaled Hosseini Foundation”.
Фондацията си партнира с ВКБООН и нейната мисия е да предостави на най-уязвимите групи по света възможност да изпълнят собствените си надежди и мечти и да ги защитят от войната и насилието. Участва активно в организации за набиране на пари за възстановяване на афганистанските села и за осведоменост за кризата в Дарфур, Судан.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.