Ако не сте чели нищо на Фредрик Бакман, сте изпуснали много. Определят го като литературен феномен и шведско чудо. През 2013 г. е избран за най-успешния автор в Швеция. Книгите му са продадени в над 12 милиона копия и са преведени на 46 езика.
Стилът му не се вписва в нито един познат ни жанров шаблон, а чувството му за хумор е меко казано причудливо. Нещото, което обединява всичките му произведения, е основното разбиране за крехкостта на човешките същества и за това как недостатъците ни изграждат много повече от най-добрите ни качества.
Той истински вярва, че хората по своята същност са добри, дори когато правят неща, които доказват обратното. Ние сме влюбени в творбите му и си поставихме за задача да разберем най-любопитното за този чудат автор. Ето какво успяхме да открием.
1. Раждането
Карл Фредрик Бакман е роден на 2 юни 1981 г., в енорията Бреннкирка, Стокхолм.
2. Детството
Израства в Хелзингборг като несръчно и тревожно дете, което трудно се сприятелява с връстниците си. Затова се влюбва в спорта и четенето. Иска да стане футболист, но бързо осъзнава, че няма талант. И става луд фен на комиксите. Дори веднъж един от приятелите на майка му ѝ казва снизходително: “Защо не му дадеш да прочете една подходяща книга?” Майка му отговаря: “Децата ми могат да четат каквото си искат, стига да четат!”
3. Работата
Учи религиозна история три години в университета. Но се отказва и започва да работи като шофьор на мотокар в хранителен склад. Кандидатства за работа във вестника “Xtra Helsingborg” и след пробна колонка го взимат на работа. Пише през деня и продължава да работи в склада вечер и през уикендите. Не след дълго е нает на работа в мъжкото списание “Moore” и в “Metro”. Година и половина по-късно започва работа на свободна практика.
4. Семейството
Бакман се жени за Неда Шафти през 2009 г. Пише блог за подготовката на собствената си сватба. Имат две деца – момче и момиче. Втората му книга – “Нещата, които синът ми трябва да знае за света”, се основава на собствения му опит с децата. Нарича я “ръководство за нефункционално родителство”.
5. Началото
Получава идеята за “Човек на име Уве” докато работи в шведското списание “Café”. Негов колега пише в публикация за техния уебсайт за мъж на име Уве, който избухва от ярост, когато купува билети в музей на изкуствата, докато жена му не се намесва. Неда прочита публикацията и му казва, че животът с него е същия. Бакман започва да пише блогове за “Café” със собствените си избухвания, под заглавието “Аз съм човек, наречен Уве”. Не след дълго осъзнава, че има завладяващ измислен герой.
6. „Човек на име Уве“
Първоначално получава откази или пренебрежение от издателите, когато праща ръкописите за дебютния си роман “Човек на име Уве”. Дори започва да мисли, че никой не иска да чете за капризен шведски вдовец, който се опитва да се самоубие. Четири години по-късно романът е продаден в повече от 2.8 милиона копия по целия свят, което го прави една от най-популярните литературни творби на Швеция.
Преведен е на 38 езика, включително арабски, турски, латвийски, тайландски и японски. Книгата прекарва 90 седмици в списъка с бестселъри на “New York Times”, а филмовата адаптация е номинирана за “Оскар” в категорията най-добър чуждестранен филм и има американски римейк с участието на Том Ханкс.
7. Церемонията
Точно на церемонията по раздаването на наградите “Оскар” се случва странно, но съвсем типично нещо за Фредрик. Бакман и съпругата му, която се занимава с бизнес аспектите на кариерата му, летят до Ел Ей за събитието, но се оказва че организаторите са осигурили само едно място за него. Той няма никакво желание да отиде на събитието сам. И изпраща нея на церемонията. А вместо това той отива на обиколка с екскурзовод на стадион “Доджър” с куп старци.
8. Стрелбата
Авторът от малък се бори с несигурността и безпокойството. Но намира това за нормално и за една от основните черти, необходими, за да станеш писател. Решава да започне терапия при специалист, след като е прострелян в крака по време на грабеж. Инцидентът го оставя на патерици, страхуващ се от всичко, но и с идея за нова творба.
9. „Тревожни хора“
Докато си търси нов апартамент в Стокхолм, се вдъхновява за една от следващите си книги. След огледа на девет апартамента, харесва всичките и решава, че може да живее във всеки един от тях, стига жена му и децата му да са доволни. Но продължава с огледите, защото има нова цел – хората.
Започва да наблюдава тях и тяхната несигурност пред това важно житейско решение. Тези огледи слагат началото на “Тревожни хора”. С излизането си романът става номер 1 по продажби в Америка. На 29 декември 2021 г. стрийминг платформата “Нетфликс” пуска сериал, вдъхновен от книгата.
10. Четенето
И въпреки че вече е признат писател, той не се отказва от детската си страст – четенето. С две деца, куче и кариера, не разполага с много време и място за любимата си дейност, но това не го отказва.
Когато децата му са още малки, свиква да чете в много странни пози и ситуации, седейки на пода в банята, докато се къпят или на тясна дървена пейка в някой физкултурен салон, в очакване на футболен мач. Затова сега предпочита да чете и да не му е удобно, защото би заспал много лесно. Но най-много от всичко, обича да чете в стая, където жена му също чете.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.