Наричат Елинор Рузвелт “най-великата жена в света”. Заемала е най-дълго мястото на Първа дама на Съединените щати – от 1933 до 1945 г. Набира такава популярност, че задминава съпруга си и през 1940 г. спокойно би могла да се кандидатира вместо него за президент.
Никоя Първа дама в света не успява да постигне нейната политическа активност и влияние върху решенията на мъжа си. Инициира и участва в почти 5900 мероприятия, излиза с обръщения близо 1400 пъти, дава 348 пресконференции. През целия си живот е написала 27 книги и повече от 8000 колони.
Тя е един от най-почитаните хора на ХХ век, според списъка на Gallup за най-влиятелните личности. Организацията “Ку-Клукс-клан” определят награда от 25 000 долара за главата ѝ. Още интересни факти за тази необикновена жена ще разберете от следващите редове.
1. Родителите
Бащата – Елиът Рузвелт, е по-малкият брат на президента Теодор Рузвелт. Майката – Анна Ребека Хол, е член на видното семейство Ливингстън. Нейни роднини по майчиния линия са шампионите по тенис Валънтайн Гил “Вали” Хол III и Едуард Лъдлоу Хол.
2. Раждането
Анна Елинор Рузвелт е родена на 11 октомври 1884 г. в Манхатън, Ню Йорк. Семейството ѝ е богато и се ползва с множество привилегии, тъй като е част от нюйоркското висше общество. Има двама по-малки братя – Елиът-младши и Хол. Има и полубрат – Елиът Рузвелт Ман, резултат от аферата на баща ѝ с Кейти Ман – прислужница на семейството.
3. Сблъсъкът
На 19 май 1887 г. двегодишната Елинор е на борда на пътническия параход “Britannic” с баща си, майка си и леля си, когато той се сблъсква с кораба “White Star SS Celtic”. Тя е сред жените и децата, спуснати в спасителни лодки. По-късно всички са качени на борда на “Celtic” и върнати в Ню Йорк. След това травмиращо събитие Елинор цял живот изпитва страх от корабите и морето.
4. Загубите
Майка ѝ умира от дифтерия на 7 декември 1892 г., а брат ѝ – Елиът-младши умира от същата болест следващия май. Баща ѝ става алкохолик и е затворен в санаториум. Умира на 14 август 1894 г., след като скача от прозорец по време на пристъп на делириум. Оцелява при падането, но почива от припадък.
5. Дебютът
Останали сираци, Елинор и двамата ѝ по-малки братя се местят да живеят при строгата си баба по майчина линия Мери Ливингстън Лъдлоу Хол в Манхатън. Тя е обучавана от частни учители до 15-годишна възраст, след което е изпратена в академията “Allenswood” – девическо училище в Англия. Усъвършенства се под наставничеството на директорката Мари Сувестр, която насърчавала социалната отговорност и независимостта на младите жени. Завършва образованието си на 18, след което се завръща в Ню Йорк и прави социалния си дебют на събитие в известния хотел “Уолдорф”.
6. Комплексите
Независимо от произхода си и богатството си, Елинор расте като неуверено и депресирано момиче. Още от съвсем ранна възраст майка ѝ започва да я нарича “баба”, защото се държи твърде сериозно за дете. Загубите пък я правят склонна към депресия през целия ѝ живот. Тя страни от връстниците си и ненавижда всякакви развлечения. Хората около нея я определят като “грозновата върлина с конска челюст и малка скосена брадичка, която е и безумно скучна”.
7. Семейството
През лятото на 1902 г. среща петия си братовчед – Франклин Делано Рузвелт, във влак за Тиволи, Ню Йорк. Франклин е израсъл сред елита, възпитаник е на Харвард и е впечатлен от сериозната девойка с прости маниери, съвсем нетипични за неговото обкръжение. Двамата започват тайна кореспонденция. И въпреки яростната съпротива на майка му, през 1905 г. се венчават. Тя е на 19, той на 21 и до сватбата дори не се целуват. До олтара я води чичо ѝ – президентът Теодор Рузвелт. В следващите 10 години Елинор ражда 6 деца: Анна Елинор Рузвелт, Джеймс Рузвелт II, Франклин Рузвелт, Елиът Рузвелт, Франклин Делано Рузвелт-младши и Джон Аспинуол Рузвелт. Бракът им не е безоблачен. Тя не изпитва удоволствие от секса, той пък не спира да ѝ изневерява, а майка му бди като орлица над отношенията им, за да не се развали репутацията на сина ѝ. През 1921 година на Франклин Рузвелт е поставена диагноза полиомиелит, която го оставя парализиран от кръста надолу. Елинор обаче не спира да се грижи за него и насърчава завръщането му в политиката. През 1928 година той е избран за губернатор на Ню Йорк, а шест години по-късно – за президент.
8. Промените
Елинор първоначално не иска да влиза в ролята на Първа дама. При преместването си в Белия дом информира нацията, че не трябва да очаква от нея да бъде символ на елегантност, а по-скоро да е една обикновена жена. Въпреки тази заявка тя не спира да показва, че е всичко друго, но не и обикновена. Става първата Първа дама, която провежда собствена пресконференция. В опит да осигури работа на жените репортери, които традиционно не се допускат на президентски пресконференции, тя настоява на нейната да присъстват само представителки на собствения ѝ пол. Нарушава традицията и кани стотици афроамерикански гости в Белия дом. Благодарение на застъпничеството ѝ Франклин Рузвелт назначава на високи постове в правителството 28 жени.
9. Радиото
Използва радиото за разпространение на своите идеи. За първи път излъчва свои собствени програми с радиокоментари на 9 юли 1934 г. Същата година поставя рекорд за най-много пъти, когато Първа дама е говорила по радиото – говори като гост в програми на други хора, както и като домакин на собствената си, общо 28 пъти. Тя дарява всички суми, спечелени за участията ѝ в ефир за благотворителност.
10. Смъртта
През април 1960 г. е диагностицирана с апластична анемия скоро след като е блъсната от кола в Ню Йорк. През 1962 г. са ѝ дадени стероиди, които активират латентна туберкулоза в костния ѝ мозък. Умира на 78 години от сърдечна недостатъчност, в дома си в Манхатън. Погребана е до съпруга си в Хайд Парк.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.