Менделеев бил странен, но неминуемо велик човек. Подстригвал косата си веднъж годишно. Интересувал се силно от изкуство, а шахът бил любимото му занимание. Статиите си отбелязвал с гръцката буква “делта”. Оставил след себе си повече от 1500 труда. Списъкът с титлите и званията му съдържа повече от сто наименования. Бил е почетен член на над сто руски и чуждестранни научни общества, награждаван е с безброй почетни ордени и медали.
В негова чест са били наречени най-големите конгреси и събития, свързани с химията. В много градове на Русия, а и в други страни са издигнати негови паметници. Името му носят множество музеи и учебни заведения. Той става първият руски учен, получил докторска степен в Кеймбридж. И макар три пъти да е номиниран за Нобелова награда, така и не успява да я вземе. Най-любопитното от живота му е в статията.
1. Корените
Дядото по бащина линия – Павел Максимович Соколов, бил руски православен свещеник в село Тихомандрици, разположено на 2 км от северния край на езерото Удомля. Според традицията на свещениците по онова време, децата на Павел получават нови фамилни имена, докато посещават духовната семинария.
Само Иван – бащата на Дмитрий – под формата на прякор получава фамилното име на съседните земевладелци “Менделееви”. Майчиният род произхожда от старо семейство на сибирски търговци и индустриалци, основатели на първата сибирска печатница.
2. Родителите
Бащата – Иван Менделеев постъпва във филологическия отдел на Главния педагогически институт. Завършва сред най-добрите студенти и е назначен за учител по философия, изящни изкуства и политическа икономия в Тоболск. Там се запознава и се жени за Мария Корнилиева. След това става директор на Тоболската гимназия.
Самата Мария Дмитриевна Корнилиева е без образование, но се сдобива с такова, учейки уроците на своите братя, изключително интелигентна и енергична, посветена изцяло на децата си.
3. Раждането
Дмитрий Иванович Менделеев е роден на 8 февруари 1832 г. в Тоболск, Сибир. Той е най-малкото дете в семейството, като броя на неговите братя и сестри е спорен, но надхвърля десет. От всички деца, осем умират в ранна детска възраст, като Иван и Мария дори не са имали време да дадат имена на три от тях, а една от дъщерите им умира на 15-годишна възраст.
4. Обратите
В годината на раждане на Дмитрий, Иван Менделеев ослепява. Заминава за Москва, където зрението му е възстановено. Директорската му позиция обаче е заета от друг и той е принуден да се пенсионира.
Поради затрудненото финансово положение, семейството се мести в близкото село Аремзянка. Там братът на Мария притежава малка фабрика за стъкло. Тя получава правото да управлява фабриката, а след смъртта на Иван през 1847 г., семейството се издържа изцяло от фабриката.
5. Обучението
Едва станал на 7 години, малкият Митя постъпва в гимназия заедно с по-големия си брат Павел. Детето се учи зле. Освен по математика, получава двойки по всички други предмети. Буйният му нрав му създава проблеми със съученици и учители, но преподавателите са впечатлени от ума му и виждат в него потенциал.
В годината, в която синът ѝ завършва гимназията, Мария, Дмитрий и най-малката ѝ дъщеря Елизабет заминават за Москва. Поради бюрократични формалности той не е приет в Московския университет.
Две години по-късно, няколко седмици след като Дмитрий е записан като студент в Главния педагогически институт в Санкт Петербург, Мария Менделеева умира. Той завършва института със златен медал и е назначен за старши учител в гимназия в Симферопол.
6. Здравето
От детство Дмитрий страда от постоянни здравословни проблеми. Докато учи в Санкт Петербург те се проявяват най-силно. Отслабва драстично, страда от силно главоболие и кашля постоянно. Някои лекари смятат, че не му остава много време на този свят, други го диагностицират с туберколоза, но нищо повече. По препоръки, отива на преглед при изключителния руски хирург Пирогов. Докторът уверява Менделеев, че ще живее още много години.
7. Жените
На 4 април 1862 г. се сгодява за шест години по-голямата от него Феозва Никитична Лещева. Женят се на 27 април 1862 г. в църквата на Николаевския инженерен институт, в Санкт Петербург. Бракът им трае девет години, през които се раждат двете им деца – Владимир и Олга.
През 1876 г. Менделеев се увлича по 17-годишната художничка Анна Попова и започва да я ухажва. През 1881 г. ѝ предлага брак и я заплашва със самоубийство, ако тя откаже. И макар Руската православна църква да изисква поне седем години преди законен повторен брак, а разводът му с Лещева да е финализиран един месец след като се жени за Попова, той не се поколебава да го направи. Анна му ражда четири деца – Любов, Иван и близнаците Мария и Василий.
8. Науката
Най-голямото му откритие е периодичният закон за химичните елементи, който дефинира на 35-годишна възраст. Въз основата на този закон той обобщава основните принципи на неорганичната химия, като създава Периодична система на елементите и пръв в историята на химията предсказва съществуването и свойствата на все още неоткритите дотогава елементи – скандий, германий и галий.
През 1860 г. открива абсолютната температура на кипенето. Установява общото уравнение за състоянието на газовете и коригира уравнението на Бойл-Мариот при прилагането му към реалните газове.
Допринася за развитието на метрологията и усъвършенстване на метрологичните уреди, конструкцията на точните везни и теорията на тегленето. От 1860 г. до края на живота си се занимава с нефтената промишленост в Кавказ и други нефтени райони в Русия.
Формулира теория за неорганичния произход на нефта, създава и схема за разделянето му на фракции. През 1890 година министърът се обръща към него с молба да разработи бездимен барут. Седмица по-късно изготвя две смеси за бездимен барут, който да се произвежда в Русия. Но руското правителство не успява да го патентова и американците започват да продават на руснаците “барутът на Менделеев”.
9. Смъртта
Дмитрий Иванович Менделеев умира на 20 януари 1907 г. в Санкт Петербург от пневмония. Гробът му се намира във Волковското гробище, в Санкт Петербург.
10. Признанията
Името му носи 101-ият химически елемент – “менделевий”. Синтезиран е изкуствено през 1955 година, а свойствата му все още не са добре изучени. През 1984 година Организацията на обединените нации за образование, наука и култура го обявява за най-известния учен на всички времена.
През 2010 г. минерал започва да носи неговото име – “менделевит”. 2019 г. е обявена от ООН за Международна година на Периодичната таблица на химичните елементи на Менделеев. На него е кръстен и голям кратер на Луната, който може да се види и от нашата планета.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.