Бил Гейтс е инвеститор, компютърен гений, писател, филантроп и какво ли още не. Пред преподавателите си в университета се хвалел, че на 30 години вече ще е милиардер. Това обаче се случва, когато е на 31 години.
От 1987 г. е включен в списъка на “Forbes” на световните милиардери и става най-младият милиардер предприемач в историята. От 1995 до 2017 г. държи титлата на “Forbes” за най-богатия човек в света, с изключение на 2008 г. и от 2010 до 2013 г.
Далтонист е, не говори нито един чужд език, страхува се от изкуствения интелект, но не спира да прави разработки в областта, и смята да завещае на децата си само по 10 милиона долара. Още и по-любопитни факти за този интересен човек ще откриете в статията.
1. Произход
Корените му са английски, немски и шотландско-ирландски. Прадядо му е бил кмет и сенатор, дядо му е бил вицепрезидент на Националната банка.
2. Родителите
Бащата – Уилям Хенри Гейтс II, е ветеран от Втората световна война и съосновател на юридическа фирма. Майката – Мери Максуел Гейтс, е учителка, регент на Вашингтонския университет, председател на “United Way International” и директор на “First Interstate Bank”.
3. Раждането
Уилям Хенри Гейтс III се ражда на 28 октомври 1955 г. в Сиатъл, Вашингтон. Той е третият с това име в семейството и заради това е известен като “Трей”. Има по-голяма сестра – Кристиан и по-малка сестра – Либи.
4. Четенето
От дете прекарва повечето време с книга в ръка. Обича да чете колкото се може повече енциклопедии. Прочита цялата “Световна книжна енциклопедия” във всичките ѝ 22 тома от корица до корица. Дори успява да притесни родителите си, които започват да го смятат за самотник и асоциален. Запазва тази своя любов и до днес. Чете всеки ден, преди да си легне, поне час. С това темпо изчита около петдесет книги годишно.
5. Първи стъпки
Още като момче написва първата си компютърна програма. Това е версия на играта морски шах, в която играчът играе срещу компютъра. Когато директорите в училището му, научават за таланта му, го молят да направи програма за съставяне на учебната програма и разпределение на учениците по класове. Гейтс прави това без проблем, дори прилага малка хитринка – софтуерът го поставя в класовете с повече момичета.
На 15-годишна възраст успява да срине операционните системи DEC и CDC, които са две от най-модерните компютърни системи по това време. Въпреки че това му носи доста проблеми, го води и до първото му бизнес приключение. Заедно с трима други ученици сформира “The Lakeside Programmers Group”. Първата им бизнес сделка е свързана с програма за заплати, която пишат за “Information Sciences Inc”.
6. Компаниите
Първата му компания се казва “Traf-O-Data”. Той я създава заедно със своя приятел и съмишленик Пол Алън. Те разработват малък компютър с процесор Intel 8008, който следи трафика в Сиатъл. От този свой проект двамата печелят около 20 000 долара. През 1975 г. напуска Харвард, за да изгради Microsoft с Пол. Алън измисля името “Micro-soft” като комбинация от микрокомпютър и софтуер. Една година по-късно тирето от името отпада и на 26 ноември 1976 търговското име “Microsoft” е регистрирано.
Гейтс влиза в състава на управлението на компанията “Icos Corporation”, притежава акции и в “Darwin Molecular”. Основава корпорацията “Corbis Corporation”, която се занимава с разработване на най-големите източници на визуална информация в света. Влага средства и в компанията “Teledesic”, която работи по пускане на няколкостотин спътника в ниска околоземна орбита.
7. Семейството
Бил и Мелинда Френч се срещат през 1987 г., след като тя започва работа в Microsoft. Женят се седем години по-късно, на 1 януари, на хавайския остров Ланай. По време на брака им, Гейтс получава разрешение от Мелинда да прекарва ограничено време с бившата си приятелка – бизнесдамата Ан Уинблад. Бил и Мелинда имат три деца: Дженифър Катрин, Рори Джон и Фийби Адел. На 3 май 2021 г. двамата обявяват, че са решили да се разведат след 27 години брак и 34 години като двойка. Разводът е финализиран на 2 август 2021 г.
8. Книгите
През 1995 г. Бил Гейтс пише книгата “The Road Ahead”, в която описва своите възгледи за това как трябва да се развива обществото в сферата на информационните технологии. Съавтори са Натан Мирволд – вицепрезидент на “Microsoft” и журналистът Питър Райнарсон. В продължение на седем седмици книгата оглавява чартовете на бестселърите на “New York Times”. Издадена е в повече от двадесет страни.
Три години по-късно, пише “Business @ the Speed of Thought”, също посветена на информационните технологии, която отново става бестселър. През февруари 2021 г. излиза “How to Avoid a Climate Disaster”, в която Гейтс представя какво е научил за повече от десетилетие на изучаване на изменението на климата и инвестиране в иновации за справяне с климатичните проблеми.
През април 2022 г. публикува “How to Prevent the Next Pandemic”, в която описва подробно пандемията от COVID-19 и предлага екип за “Отговор и мобилизация на глобалната епидемия” с годишно финансиране от 1 милиард долара под егидата на СЗО.
9. Благотворителността
През 2000 г. Гейтс и съпругата му обединяват три семейни фондации и даряват акции, оценени на 5 милиарда долара, за да създадат фондацията на Бил и Мелинда Гейтс, която е идентифицирана от компанията “Funds for NGO’s” през 2013 г. като най-голямата благотворителна фондация в света, с активи, оценени на повече от 34.6 милиарда долара.
Фондацията е организирана в няколко програмни области: отдел за глобално развитие, отдел за глобално здравеопазване, отдел за Съединените щати и отдел за глобална политика и застъпничество. Основните ѝ цели са да подкрепят и подобрят системата на здравеопазването, както и да преодолеят глада в бедните страни.
Всяка година тази организация харчи повече за своите проекти, отколкото Световната здравна организация на ООН. През 2005 година Бил е посветен в рицарство от кралицата на Англия, именно заради благотворителната му дейност по цял свят.
10. Колекцията
Фен е на определени коли – Porsche. Първата му скъпа покупка е Porsche 911. Това е бил и първият му автомобил изобщо. Преди това е карал само коли под наем и такива на приятели. Той притежава и една от редките Porsche 959, от които има произведени около 300 бройки. След като успява да се сдобие с нея не подозира, че ще изминат над 10 години преди да успее да я подкара.
През 1988 г. в САЩ е подписан законът, известен като “Правилото на 25-те години”. Той налага ограничения върху вноса на коли, произведени за европейския пазар, които не се считат за безопасни в САЩ. За повечето автомобили забраната е валидна, докато не престоят 25 години. А Бил купува в Германия своето Porsche 959, който не се произвежда за американския пазар, точно в годината, когато законът влиза в сила.
Когато автомобилът е доставен на пристанището в Сиатъл, митническите власти го конфискуват. След 11 години ходене по мъките и похарчени милиони долари, Гейтс успява да си извоюва приемане на поправка в закона за колекционерски и изложбени коли и да се качи на колата си.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.