Алис Купър е много повече от музикант – той е институция. Наричан е “бащата на шок рока” заради агресивния си стил, предизвикателните текстове и легендарните сценични изяви. Кариерата му обхваща повече от пет десетилетия, но той не спира да изненадва и впечатлява феновете си. Музиката му е смесица от хард рок, хеви метъл и глем рок, а изпълненията му са пълни с гилотини, електрически столове и кръв.
Той помага за оформянето на звука и облика на хеви метъла и е артистът, който въвежда ужасите в рокендрола и трайно трансформира жанра. “The Rolling Stone Album Guide” го определя като най-обичания хеви метъл артист в света. Най-любопитното за живота му събрахме в следващите редове.
1. Корените
В рода му се смесват английско, хугенотско, ирландско, шотландско и сиукско потекло. Дядото по бащина линия – Търман Силвестър Фурние е проповедник, а по-късно и президент на църковната организация “Църквата на Исус Христос”.
2. Раждането
Винсънт Деймън Фурние се ражда на 4 февруари 1948 г. в Детройт, Мичиган. Бащата – Етер Морони Фурние е проповедник в “Църквата на Исус Христос”. Майката – Ела Мей Маккарт, е домакиня. Кръщават сина си на чичо му – Винсънт Колиър Фурние и писателя на разкази Деймън Ръниън.
3. Началото
16-годишният Винсънт няма търпение да участва в местното годишно шоу за таланти. Събира свои съотборници по крос-кънтри и сформират групата “The Earwigs”. По това време само един от петимата в групата може да свири на китара, а останалите просто се правят. Явяват се, имитирайки изпълнения на Бийтълс и печелят шоуто за таланти.
Влюбват се в усещането да бъдат на сцената, сдобиват се с инструменти от местна заложна къща и се заемат с това да се научат наистина да свирят на тях. Скоро се преименуват на “The Spiders” и свирят редовно в района на Финикс.
През 1965 г. записват първия си сингъл “Why Don’t You Love Me”. Вторият им сингъл “Don’t Blow Your Mind” е издаден през 1966 г. и се превръща в местен хит. През следващата година започват да пътуват до Лос Анджелис и преименуват групата на “The Nazz”. Но по това време има и друга група със същото име, затова се налага да изберат ново название за бандата си. Така се появява “Alice Cooper”.
4. Псевдонимът
Новото име на групата цели да предизвиква асоциация на малко момиченце с близалка в едната ръка и касапски нож в другата. Твърди се, че то идва от врачка, която се е свързала с Винсънт чрез спиритическа дъска Уиджа. Според друго твърдение е вдъхновено от историята на Лизи Бордън – американка, съдена и оправдана, за убийствата, извършени с брадва, на баща си и мащехата си през 1892 г.
Винсънт законно променя името си на Алис Купър през 1975 г., за да избегне правни усложнения. Тъй като името всъщност е собственост на групата, той все още плаща годишно възнаграждение на първоначалните си колеги за правото да използва името с търговска цел.
5. Семейството
По време на турнето за представяне на първия му солов албум, “Welcome to My Nightmare”, хвърля око на една от танцьорките в шоуто – 18-годишната Шерил Годард. Тя е инструкторка по балет и хореографка, която участва в шоуто му от 1975 до 1982 г. Свалката става на един от традиционните купони с пица и гледане на филми на ужасите в хотелския апартамент на певеца.
Двамата се женят в Акапулко, на 20 март 1976 г. През ноември 1983 г., Годард подава молба за развод, но до средата на 1984 г. двамата се помиряват. Имат три деца – две дъщери Сонора и Калико и син – Дашиел. Алис и Шерил основават фондация “Solid Rock”, чрез която предлагат на младежи професионално обучение по изкуства.
6. Гримът
Възприема похвата да слага грим на лицето си, за да създаде по-драматичен ефект по време на изпълненията си. Вдъхновява се от плакат на клоун, който вижда в хотелската си стая в Ню Йорк. Начинът му на гримиране е повлиян от грима на Бет Дейвис във филма “Какво се случи с Бейби Джейн”.
7. Змиите
Не харесва особено влечугите, но открива, че присъствието им на сцената му помага да преодолее страха си. След това змиите взимат участие в почти всяко негово шоу. Привързва се толкова, че започва да ходи с тях в телевизионни предавания и да ги използва за обложки на албумите си.
Първата му змия се казва Качина. Губи я във вентилационната система на хотел. Следващите си влечуги кръщава Граф Странгула, Кобра Уинфри и Кристофър, на името на покойната звезда Кристофър Лий. В Бразилия той едва не е убит от една. Не позволяват да донесе своя змия на концертите му там, но организаторите обещават, че ще му намерят. Вместо да се сдобият с опитомена, те хващат боа от джунглата, която почти не го убива. Тя започва да го души на сцената и е нужна спешната намеса на хора от екипа.
8. Борбата
Като повече от своите колеги, Алис също се сблъсква със зависимостите. В най-лошия си период изпива по две каси бира и бутилка уиски на ден. Веднъж си удря главата преди да излезе на сцената и се налага да го шият непосредствено преди участието. Прибягва до интензивен курс по рехабилитация в клиника в Ню Йорк.
След преодоляването на собствената си зависимост, продължава да помага и съветва други рок музиканти с подобни проблеми. Като признание, през 2008 г. получава наградата “Стиви Рей Вон” на четвъртия годишен благотворителен концерт на “MusiCares MAP Fund” в Лос Анджелис.
9. Голфът
Запален играч на голф е, като спортът е изиграл основна роля в преодоляването на пристрастяването му към алкохола. Често казва, че когато е започнал да играе голф, това е било замяна на една зависимост с друга. Значението, което играта е имала в живота му, е отразено и в заглавието на неговата автобиография от 2007 г.: “Alice Cooper, Golf Monster”. Музикантът участва в редица професионални състезания и продължава да играе шест дни в седмицата.
10. Киното
Многократно реализира своите актьорски амбиции. Участва във филмите “Секстет” и “Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band”. За известно време толкова се интересува от актьорството, че дори музиката минава на заден план. Появява се във филмите на ужасите “Диво куче” и “Принцът на мрака”.
Най-запомнящата негова роля е като самия него във филма “Светът на Уейн”. Също така играе злия втори баща на Фреди Крюгер във “Смъртта на Фреди: Последният кошмар” и се появява в телевизионните сериали “Something Wilder”, “That 70’s” и “ Мъпет Шоу ”.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.