Алексей Октябринович Балабанов е руски режисьор, сценарист и продуцент. Роден е на 25 февруари 1959 г. в Свердловск (Екатеринбург). Започва режисьорската си кариера с късометражни филми, като през 1987 г. излиза първият – „Едно време беше друго“. В късометражната творба участие взема групата Наутилус Помпилиус. Следват филмите „Аз нямам приятел” и „Настя и Егор”.
От 1991 г. до края на житейския си път Балабанов създава филмите „Щастливи дни”, „Замък”, „За уродите и хората”, „Брат”, „Брат 2”, „Война”, „Река” (незавършен), „Жмичка”, „Не ме боли”, „Товар 200”, „Кочегар”, „Морфин” и „И аз искам”. Умира на 18 май 2013 г. в Санкт Петербург. В следващите редове ще ви запознаем с 10 интересни факта от живота на руския режисьор.
1. Алексей Балабанов е преводач по образование
През 1981 г. режисьорът завършва преводаческия факултет на Педагогическия институт за чужди езици в гр. Горки (от 1990 г. наименованието на университета се променя – Нижегородски държавен лингвистически университет).
2. Бил военен преводач
След като завършва висшето си образование, Балабанов е повикан на служба в армията. В периода 1981-1983 г. той служи в 103-а Витебска въздушно-десантна дивизия като военен преводач. По време на службата си посещава Етиопия, Ангола, Гвинея, Сирия и Южен Йемен, Афганистан.
3. Има второ висше образование
През 1990 г. Алексей Балабанов завършва Висшите курсове за сценаристи и филмови режисьори.
4. Той е един от подписалите манифеста „Жестоко време”
През 1996 г. 13 млади кинорежисьори подписват манифеста „Жестоко време”. Измежду тях, освен Балабанов, са Валерий Тодоровский, Александър Рогожкин и Владимир Хотиненко. Режисьорите искали повече да не разчитат на държавно финансиране при създаването на филми и планирали да преминат към „истинска самодостатъчност”. Някои от параметрите, които режисьорите следвали, са: кратък период за снимки (2-3 седмици), за снимачна площадка използвали град или жилище на познат човек, снимачният екип бил длъжен да работи безплатно или за символичен хонорар (заплащан след наемане) и т.н.
5. Филмът „Река” (2000) е незавършен
Причината, поради която филмът остава незавършен, е смъртта на актрисата, която играе главната роля – Туйара Свинобоева. Якутската актриса загива в автомобилна катастрофа. В автомобила също са били Балабанов, съпругата му, операторът Сергей Астахов, които оцеляват.
6. Любимата му дреха е т.нар. „тельняшка”
Това е плетена долна блуза с райета в бял цвят и най-често синьо като втори цвят. Носи се предимно от военнослужещи. Друга любима дреха на режисьора, по думите на съпругата му Надежда Балабанова, е пижамата.
7. Измежду любимите автори на режисьора са…
Франц Кафка, Николай Лесков и Джон Стайнбек. Някои от любимите книги на Балабанов са „За мишките и хората” и „На изток от рая” на Джон Стайнбек, „Портретът на Дориан Грей” от Оскар Уайлд, „Великият Гетсби” на Франсис Скот Фицджералд и др. От руските писатели особено харесва Николай Лесков.
8. Често използва непрофесионални актьори във филмите си
В интервю за сп. „Сеанс” през 2012 г. Балабанов казва: „Когато хората играят себе си, ми е по-интересно. Защото, когато човек се преструва, е жанрово кино. А когато човек играе себе си, не е нужно да играе. И се оказва, че е вярно. Исках да снимам истината. Въпреки че има фантастика, все пак исках всичко да е като в живота. Наистина.”
9. Балабанов обичал студеното време и Якутия
„Льоша обичаше студа, снега, леда. Якутия е север. Интересуваха го умиращите северни народи. Даже във филмите, които не излизаха на екран, се появяваха представители на северните народи. Снегът и ледът стопляха душата му”, споделя съпругата му. Самият Балабанов, след излизането на „Кочегар”, казва, че „много обича якутите”.
10. Режисьорът има няколко нереализирани проекта
Балабанов е искал да екранизира няколко художествени произведения: „Смях в тъмното” на Владимир Набоков (режисьорът не успява да се договори със сина на Набоков за правата) и „Пан” на норвежкия писател Кнут Хамсун. Също така е започнал работа върху филма „Американец”, който така и не успява да завърши. Основната причина е свързана с американския актьор Майкъл Бин. Той е трябвало да изпълни главната роля във филма, но след пристигането си в Русия се пропива.
Мирослав е студент във ФЖМК на СУ „Св. Климент Охридски“. Занимавал се е с музика през голяма част от живота си. Интересите му се разпростират от изкуство и чужди езици до история и (гео)политика. Обича черния цвят, кучетата и природата. Вярва в думите на Сервантес: „Свободата е най-висшето благо!“