Алеко Константинов е сред най-обичаните и талантливи български автори. И това не е случайно. Той съумява да опише странния ни манталитет майсторски и с емблематичното си чувство за хумор, а творбите му са до болка истински и провокиращи хиляди размисли.
Въпреки че животът го сблъсква с много несправедливости, болки, трагедии и бедност, той избира да се нарече Щастливец и да живее бохемски. Отива си от този свят само на 34 години, но остава завинаги в паметта и сърцата на докосналите се до неговото изумително творчество.
Днес се навършват 124 години от смъртта му, а ние решихме да ви запознаем с някои любопитни моменти от неговия живот.
1. Бащата
Бащата на твореца е видният български търговец Иваница Хаджиконстантинов. Той е заможен, образован, духовит човек, изключително културен и начетен. Владее италиански, гръцки, румънски и турски. Пътува често из света. Разказва преживяванията си увлекателно и с чувство за хумор. Но наред с това е с голямо самочувствие, мълчалив, често необщителен, строг, властен и високомерен.
2. Майката
Майката – Тинка Хаджииванова е потомка на голямата видинска фамилия Шишманови. Тя е свенлива, мила и добре възпитана дама. Омъжва се на 14 години за три пъти по-възрастния Иваница. Потисната и силно ревнувана от мъжа си, тя оставя бледи, но свидни спомен в съзнанието на най-голямото си дете.
3. Сватбата
Сватбата на Тинка и Иваница се състои през изключително студения януари на 1862 година. Обичаят повелява младата булка да бъде изкъпана в присъствието на всички роднини. От този момент до края на деня, Тинка е облечена само с ефирната си венчална рокля от Букурещ, в стил Людовик XIV.
Тя не пожелава дори да се наметне с връхна дреха. Резултатът е заболяване, с което се бори до края на живота си. Една година по-късно, на 13 януари 1863 година, в Свищов, се ражда и първото им дете – Алеко Иваницов Константинов. Две години по-късно се ражда Елена, след това Веселина, а най-малката – Любка е родена през 1876 година.
4. Детството
Малъкият Алеко расте слаб и хилав, но въпреки това не играе свободно със своите връстници, а е затворен в големия си дом. Обличат го в бяло костюмче и не му позволяват никакви игри, за да не се нацапа. Това провокира децата да му измислят смешния прякор “Алеко Пуйката”. Той става още по-изолиран от останалите, тъй като е обучаван в домашни условия от Емануил Васкидович и от Янко Мустаков.
5. Адвокатството
По време на адвокатската си кариера, Константинов многократно защитава бедни българи, които не могат да си позволят хонорарите на изявените негови колеги. Освен това е част от няколко знаменити процеси. Един от тях е прочутото дело №308 от 1888 година. В него той защитава софийската куртизанка Ани Петрова, обвинена в убийството на един от любовниците си – д-р Симеон Дацов. Алеко успява да докаже невинността на клиентката си, а убиецът се оказва съпругът на Ани – професор Атанас Пулиев.
По-късно Константинов защитава Петко Каравелов и Трайко Китанчев, обвинени в “организиране на съзаклятие, целящо промяна на съществуващия държавен строй”. Всички много добре знаят изхода на това дело и не желаят да се противопоставят на Стамболов. Екатерина Каравелова търси помощ от множество адвокатски кантори, но всички ѝ отказват. Единственият, който се решава да помогне, е Алеко Константинов.
6. Трагедиите
Освен с кариерски несполуки, Алеко се сблъсква и с житейски такива. За пет години, от 1885 до 1890, измира цялото му семейство. Първо от туберколоза умира най-малката му сестра – Люба. Тинка умира година по-късно от същото заболяване. За да изтрие лошите спомени, Иваница се мести с големите си две дъщери в София. Но вместо това, пренася трагедията по-близо до сина си. Бащата е покосен от същата коварна болест, която убива Люба и Тинка.
Елена е съкрушена от загубата на близките си и от проваления си годеж и сама търси смъртта. Прекарва часове на терасата в най-мразовитите дни леко облечена, за да се простуди. Не след дълго пневмонията ѝ прераства в туберкулоза. Предсмъртното ѝ желание е да се отреже дългата ѝ руса коса, за да не бъде хубава като умре.
Веселина среща любовта в лицето на свищовски адвокат. Женят се и след година се ражда първото им дете. За съжаление, то живее само час, а три дни след него си отива и майка му. Алеко остава сам.
7. Псевдонимите
Точно в този тежък момент, след близките срещи със смъртта, се “ражда” и най-известният му псевдоним – “Щастливеца”. И точно с това си прозвище Алеко остава известен и именно то успява да измести другите негови псевдоними – Башибозук, Беньо Наков, Евстати Хаджибалкански, Един от клуба на Моралното влияние, Великият, Хъньо.
8. Страничните дейности
По инициатива на Алеко Константинов се основава първото туристическо дружество в България. Той поставя началото на организирания туризъм с изкачването на Черни връх на 27 август 1894 година. Негова заслуга са и много преводи на световни автори, сред които са шедьоврите “Бахчисарайски фонтан”, “Полтава” и “Цигани” от Александър Пушкин; “Демон” и “Беглец” от Михаил Лермонтов; “Руските жени” и “Кой е строил железния мост?” от Николай Некрасов и “Тартюф” от Молиер.
9. Смъртта
Щастливецът умира на 23 май 1897 година при неуспешен атентат срещу неговия съпартиец Михаил Такев. В землището на село Кочагово, на пътя между Пещера и Пазарджик, наемните убийци Милош Топалов и Петър Салепов стрелят по файтона, в който са Константинов и Такев.
Според аутопсията, писателят умира от рикоширало олово, счупило четвъртото ляво ребро, което се забило в сърцето и прекъснало дейността му. Мозъкът на Алеко тежи 1595 грама. Според патолога, това е най-големият мозък на българин, измерен дотогава при аутопсия. Целият народ скърби за нелепата смърт на един от любимите си творци.
10. Почитта
В памет на големия българин са именувани редица географски обекти от регионално и национално значение, като нос Алеко на антарктическия остров Ливингстън, връх Алеко в Рила и местността с туристически център “Алеко” на Витоша. Сатиричният театър в София също носи неговото име. Ликът му е изобразен на банкнотата от 100 лева.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.