Те са обикновени хора, станали известни благодарение на своите заложби, интелект, уникалност и стремеж.
За да оценим заслугата им за живота, който познаваме днес, ще ви представим 10 личности, които промениха света, а имената им ще бъдат запомнени от историята завинаги.
10. Бил Гейтс
Известен като най-богатия човек на света, Бил Гейтс се нарежда на нашето 10 място. Може да си помислите, че е тук заради фондацията, която основава заедно с жена си Мелинда – е, не само. Той се нарежда тук не заради благотворителността си, а заради своето бизнес начинание. Именно компанията „Microsoft“ дава началото на една индустрия, която днес е придобила глобални размери – индустрията на софтуера. През 70-те години на миналия век тази сфера била толкова непозната, че само големите компании са имали отдели за разработка на софтуер. От своя страна младият пионер Бил Гейтс, вижда това като възможност и създава компания, след която всичко вече е история. Именно неговата находчивост променя правилата на играта, превръщайки софтуерната индустрия в главен и структуроопределящ отрасъл в икономиките по света. Не след дълго, по неговия пример се създават множество компании, които доразвиват този сектор и подчиняват една от най-големите индустрии на миналия век – производството на потребителски компютри.
9. Мартин Лутър Кинг Младши
„Имам една мечта…“
Мартин Лутър Кинг е баптистки проповедник, който води кампания срещу сегрегацията на чернокожите в южните щати на САЩ. Той е повлиян от Ганди и вярва в мирния протест. Кинг спечели нобеловата награда за мир през 1964 г. А през 1968 г. той е убит, но въпреки това е запомнен със своята тиха съпротива срещу несправедливото общество.
8. Нелсън Мандела
Нелсън Мандела посвещава живота си на борбата срещу апартейда – политика, която разделя чернокожите и белите южноафриканци и забранява на чернокожите граждани да гласуват. Той е изпратен в затвор през 1964 г., където лежи 26 години за своята агресивна опозиция срещу расисткото правителството на Южна Африка. През 1990 г., след освобождаването му, Мандела е избран за председател на Африканския национален конгрес. През 1993 г. той спечели Нобеловата награда за мир за работата си до края на апартейда. През 2013 г. Мандела напуска този свят, оставяйки го малко по-добър.
7. Алберт Айнщайн
Айнщайн ще бъде запомнен като един от най-големите физици на всички времена, а името му успява да се превърне в символ на един истински гений. Когато най-известната му разработка, „Общата теория на относителността“ е доказана през 1919 г., Айнщайн се превръща в най-известния учен в света. Не след дълго той печели Нобелова награда за физика през 1921 г. Айнщайн е бил твърд пацифист, но все пак неговите научни теории помагат на новата му страна осиновителка – САЩ, да разработи атомна бомба. Една седмица преди да умре Айнщайн пише на Бъртранд Ръсел, британски философ и водещ антинуклеарен противник, с молба да постави името му на един манифест, който призовава всички страни да се откажат от своите ядрени оръжия.
6. Мария Кюри
Родена във Варшава, Мария Кюри става първата жена професор по физика във Факултета по физика в Сорбоната през 1906 г. Тя има магистърска степен по физика, математически науки и е първата представителка на нежния пол, която става доктор на науките. Мадам Кюри също така е и първият човек, който успява да спечели цели две Нобелови награди. Първата е за физика през 1903 г., заедно със съпруга ѝ – Пиер Кюри и Анри Бекерел, за тяхното изследване в спонтанното радиоизлъчване. Втората е за химия през 1911 г. за приноса ѝ в създаването на теорията за радиоактивността.
5. Карл Маркс
Идеите на Карл Маркс по икономическа история и социология променят изцяло света. Маркс е бил философ, който напада държавата и прогнозира едно бъдеще, в което всеки е равен. Той обяснява своите теории в Комунистическия манифест (публикуван заедно с Фридрих Енгелс през 1848 г.) и в „Капиталът“ (Das Kapital от 1867-94 г.). Неговите идеи в крайна сметка водят до руската революция и раждането на комунизма. От 1950 г. почти половината от хората по света са живели под комунистически режими.
4. Чарлз Дарвин
Дарвин започва да оформя идеите си, докато работи като официален естественик на световно пътешествие на HMS Beagle (1831-1836 г.) и прекарва остатъка от живота си в Англия, където доразвива своята теория. Когато известната му книга „Произход на видовете чрез естествен подбор“ е публикувана през 1859 г., идеята му е посрещната от бурни реакции срещу него. Дарвин оспорва създаването на човека, описано от Библията и обяснява, че човешкото същество е произлязло от маймуноподобни предци.
3. Уилям Шекспир
Въпреки многобройните теории на конспирацията около Шекспир, той е най-известният писател на английски език в цял свят! Той е автор на 154 любовни стихотворения и 37 пиеси, сред които и „Хамлет“, „Крал Лир“, „Ромео и Жулиета“ и „Макбет“. Освен огромния си принос към литературата, Шекспир също така въвежда повече от 1700 нови думи в английския език.
2. Христофор Колумб
Христофор Колумб е един от най-известните изследователи на всички времена. Той вярвал, че може да достигне Азия чрез плаване на запад от другата страна на Атлантическия океан и през 1492 г. отплавал с кораба Санта Мария, за да докаже теорията си. Вместо това, той акостирал на островите, сега известни като Западна Индия. Името дошло от объркването, което станало когато Колумб забелязал местното туземско население и ги сметнал за индийци. Този архипелаг включва големите и малките Антили – островни групи в карибския басейн. Неговите открития са довели до европейските проучвания и откриването на Северна и Южна Америка.
1. Малала Юсафзаи
Малала Юсафзаи е пакистански застъпник за образованието на момичетата и най-младата нобелова лауреатка. Историята на Малала започва през 2009 г., когато тя била само на единадесет години. По това време тя пишела блог за живота си под управлението на талибаните. През октомври 2012 г. въоръжен мъж прострелва Малала и две други момичета, докато се прибирали от училище. Младата активистка оцелява след този атентат срещу нея, а през 2013 г. публикува книга озаглавена „Аз съм Малала: Момичето, което се застъпи за образованието и беше простреляно от талибаните“. През 2013 г. Малала Юсафзаи получава Наградата за свобода на мисълта „Сахаров“ от Европейския парламент, а през 2014 г. – Нобелова награда за мир.
Ива Миховска е маркетинг специалист в една от най-големите туристически агенции у нас. Обича да пише и го прави наистина от сърце. Определя себе си като „Отявлен мечтател“.