На 16 август през далечната 1964 година, веднага след края на Световното изложение в Ню Йорк, американският писател фантаст Айзък Азимов (роден като Исаак Озимо) публикува във вестник „New York Times“ статия със своите виждания относно това какъв ще бъде светът след 50 години – през 2014 г. Едно от най-важните условия според Азимов по онова време е било, разбира се, човечеството да оцелее след заплахата на ядрения апокалипсис, надвиснала над него във времената на Студената война. „Какъв ще бъде животът през 2014 година? След 50 години? Как ще изглежда Световното изложение през 2014? Не знам, но мога да предположа“, пише той.
Айзък Азимов е писател и биохимик от руско-еврейски произход. Той е автор и редактор е на над 500 тома фантастични и научно-популярни творби, като е смятан за един от най-добрите фантасти на своето време. Най-популярните творби на Азимов са поредицата за Фондацията, както и поредиците за галактическата империя и за роботите. Освен това, Оксфордският речник на английския език приписва на неговата фантастика въвеждането на думите „позитронен“ (positronic, изцяло измислена технология), „психоистория“ (psychohistory, често използвана в значение, различно от това на Азимов) и „роботика“ (robotics) в английския език. За разлика от другите два неологизма, думата „роботика“ продължава да се използва от специалисти и неспециалисти с първоначалното значение, дадено й от Азимов – наука за роботите.
В някои от прогнозите си отпреди половин век авторът много точно е предвидил почти всички технологични постижения на днешното време. Но, подобно на почти всички футуристи, не е успял да опише картината на социалната структура на света. Според него населението на планетата през 2014 г. ще наброява 6.5 млрд. души. Той посочва, че ако няма контрол на прираста, през 2450 г. Земята ще се превърне в един пренаселен Манхатън. За да се избегне това, в целия свят трябва да се лансира идеята за контрол на раждаемостта чрез рационални и хуманни методи. По думите на Азимов 2014 г. ще бъде много важен и преломен момент в този план.
Обикновеното селско стопанство според статията от 1964 г. ще се сблъска с големи трудности, които ще доведат до създаването на специални „ферми“ за изкуствено отглеждане на микроорганизми. На пазара ще се появят разнообразни продукти с различни цветове и вкусове на основата на дрожди и водорасли. Азимов пише още: „Прозорците ще бъдат отживелица, а където ги има, ще бъдат поляризирани, за да спират силната светлина. Степента на затъмненост на прозореца ще се определя автоматично в зависимост от външната осветеност.“
Днес, в първите дни на 2014 година, някои от очакванията на Азимов звучат все още крайно фантастично, други обаче изглеждат като преразказ на собственото ни време. В този ред на мисли ето 10 шокиращо точни предсказания на писателя Айзък Азимов за 2014 г., направени преди 50 години.
1. Една от най-тежките болести на съвременния човек ще бъде скуката. Броят на „заразените“ ще се увеличава всяка година. Това ще доведе до тежки душевни заболявания, емоционални и социални последици и се осмелявам да предположа, че психиатрията ще бъде едно от най-важните медицински направления през 2014.
2. Комуникациите ще станат визуално-звукови и не само ще чуваме, но и ще виждаме човека, с когото си говорим по телефона. Екранът ще може да се използва не само за да виждаш хората, с които си говориш, но и за разглеждане на документи и снимки, както и за четене на пасажи от книги. Синхронни сателити, обикалящи в Космоса, ще правят възможни директните телефонни разговори с всяка точка на света, включително и метеорологичната станция на Антарктида.
3. През 2014 ще има непилотирани полети до Марс и ще се работи по организирането на експедиция с хора. Ще видим модел на марсианска колония.
4. През 2014 г. светът ще бъде място, където изпълнението на обикновена и рутинна работа ще бъде невъзможно без използването на специални машини, които напълно ще заместят човека в някои области. Така човечеството до голяма степен ще се превърне в раса, обслужваща машините.
5. Някои апарати напълно ще бъдат лишени от проводници и контакти, тъй като ще работят с дълготрайни батерии на основата на изотопи. Половината от енергийните нужди на човечеството през 2014 година ще бъдат задоволявани от атомни централи.
6. Всички гимназисти ще учат основите на компютърните технологии, ще разбират от двоичната аритметика и ще бъдат перфектно обучени в употребата на компютърните езици, които ще са се развили на базата на онези като съвременния Фортран.
7. През 2014 г. роботите няма да са неотменна част от живота на човека, но към този момент вече ще съществуват. Ще има роботи домакини – твърде големи, тромави и бавни, но способни на основно почистване, подреждане и работа с електроуреди. Ще съществуват и компютри, които ще са миниатюрни и ще служат за мозъци на роботите.
8. Технологиите ще продължават да облекчават хората, вършейки досадните неща. Ще има кухни, които ще приготвят сами храна, ще топлят водата и ще я превръщат в кафе, ще препичат хляб, ще правят пържени, варени или бъркани яйца, ще пекат бекон и т.н. Закуската ще се „поръчва“ предишната вечер, за да бъде готова на следващата сутрин в определен час. Но малката кухня ще остане – за доста хора готварството е хоби.
9. През 2014 година нещо обичайно ще бъдат електролуминисцентните дисплеи. Рекламните пана и стени ще светят с различни цветове и ще се променят само с едно натискане на копчето.
10. Кинофилмите ще бъдат триизмерни в 3D-формат.
Цялата статия на Айзък Азимов в оригинал четете тук >>.