Няколко са имената на спортисти, които тази година бяха многократно споменавани в медийното пространство. Едно от тях е това на Карлос Насар. Той е едва на 20 години, а се е превърнал в жива легенда в своя спорт. Щангистите ни винаги са били в световния елит, но подобни безапелационни успехи, които постига Насар, са рядкост.
Това момче показва много на подиума за вдигане на тежести, но и като личност извън спорта. Знаем ли обаче нещо повече за него, извън сухите цифри, резултати, многобройни медали и счупени рекорди? Сега е моментът да му отдадем заслуженото внимание и да надникнем в личността на този изявен наш атлет.
1. Семейство
През 2004 г., на 12 май, в Париж се ражда една от най-големите надежди в българските щанги – Карлос Насар. Майка му е българка, а баща му – ливанец. Семейството е голямо и задружно. Въпреки че не е с големи финансови възможности, малкият Карлос не е лишен от нищо основополагащо. С течение на обстоятелства бащата на Карлос се отделя от семейството и майка му взима решението да се прибере в родния си Червен бряг. Там детето прекарва детството си и израства до млад мъж.
2. Първа среща с щангите
Карлос е много активно и енергично дете. Няма спорт, в който да не е искал да премери сили с връстниците си. Играл е футбол, лека атлетика, борба, занимавал се е дори с шах. До деня, в който братовчед му го вкарва в залата за вдигане на тежести. Ден, който бележи съдбата на Насар! Тогава Карлос е едва на 9. Толкова много му харесва този спорт, че в пети клас започва дори двуразови тренировки. Винаги се стреми към по-добри резултати и именно заради това изпреварва с постиженията си децата в неговата възрастова група с много. Затова и от малък се състезава винаги в категориите на по-големите.
3. Треньор стожер
Разбира се, за да стане един спортист номер 1, той трябва да е попаднал и на правилния екип, с който да работи, но най-важен е треньорът. За Карлос Насар това е Илиян Илиев, по-известен като Щангата. Той вижда не просто страхотния потенциал и нужни качества в Насар, а духа на боец и шампион! През 2020 г. той категорично заявява пред медиите, че Карлос ще стане следващия олимпийски шампион на България във вдигането на тежести още на следващата Олимпиада (тази в Париж). И да, той се оказа прав. За нещастие не успя да стане свидетел на това как предсказанието му се сбъдва – в края на 2022 г. почива внезапно. Затова пък, когато Карлос печели олимпийското злато в Париж, той го посвещава на покойния си вече треньор!
4. Нужните качества
Всеки задължително казва, че без талант няма как да успееш да постигнеш тези нечовешки резултати Но какво още трябва като качества, за да си на подобно ниво? На първо място упоритост, трудолюбие и никакво отказване от поставената крайна цел, казва Карлос. Трябва да притежаваш много силна концентрация, да умееш да се съхраняваш и да знаеш как правилно да се възстановяваш след сериозни състезания. Да се храниш правилно и здравословно.
5. Първите успехи
Първият българин, тласнал над 150 кг под 13-годишна възраст. На 13 години вече е част от националния отбор – мъже. На 16 години е на Европейско за мъже и един килограм го разделя от победата. Затова пък на 17 е с безапелационен резултат – става световен шампион със световен рекорд – отново в категория „мъже“ (а е с 6 години под възрастовата граница).
6. За вярата
Карлос споделя, че усеща връзката си с Бог – чувства подкрепата и напътствията му. Знае, че всички изпитания, пред които го изправя, са само, за да му покаже колко неподозирана сила крие в себе си. Насар произлиза от семейство евангелисти, а дядо му е уредник в църквата в Червен бряг и всяка неделя задължително го води със себе си в храма. Сега отчита като грешка факта, че е разредил посещенията си в молитвените средища, но пък знае, че Бог е във всеки един от нас и той чува молитвите (които редовно казва), независимо къде се намираш.
7. Опиянен от славата
Колкото и праведен да е, при всичките тези слава и успехи, които трупа, Насар показва, че също е човек и стъпва на криво. В средата на лятото на 2022 г. полицаи спират щангиста ни за проверка. В кръвта му отчитат алкохол и наркотици. Разбира се, той понася отговорността на действията си и през 2023 г. е осъден на 3 години изпитателен срок и му е наложена глобата от 450 лв. Въпреки случката, Карлос се мобилизира и е още по-нахъсан от всякога да покаже на почитателите си, че той вече не е това момче. Постиженията, които прави след тази случка, изтриват срама от името му.
8. Големите постижения
Още от много малък, Карлос Насар показва заложбите, които има, а неговият треньор ги вижда в съвсем ранна възраст. За първи път става Европейски шампион за юноши на 14 години в Милано (2018 г.). На 15 години печели Световното първенство за кадети в Лас Вегас (2019 г.) През 2020 г. грабва световната купа при младежите на малко по-особеното състезание в Перу, което се провежда онлайн заради пандемията. През 2021 г. стъпва на най-високото стъпало на шампионската стълбичка на Световното за мъже в Ташкент и то как само – със световен рекорд от 208 кг в изтласкването. На Европейското първенство през 2023 г. в арменската столица Ереван щангистът ни става първи с два световни рекорда – един в общото класиране и един в изтласкването. На следващото Европейско през 2024 г. пред родна публика в София печели тройна титла – в двете отделни дисциплини и в общото класиране. Всички резултати сочат, че няма по-добър от него в неговата категория!
9. Олимпийски шампион
След изключително стабилното си представяне през последните години, Олимпиадата през 2024-та беше мястото, където Насар трябваше да затвърди постиженията си дотук. Стане ли олимпийски шампион, ще е взел и последната от титлите, които може да спечели. Датата е 9 август. Мястото е Париж. Цялата публика избухва с „Българи – юнаци“ при появата на нашето момче на подиума. В изхвърлянето прави 180 кг, а в изтласкването подобрява световния рекорд (също поставен от него) с феноменалните 224 кг. Така подобрява и световния рекорд за общото класиране със своите 404 кг. И в двата случая говорим за подобряване на постижения в неговата категория – до 89 кг.
10. Федерацията
Това е едно от най-неприятните разминавания, които могат да се получат в спорта, а именно различия във вижданията на състезателите и Федерацията, оглавяваща тяхната дисциплина. Точно това се случва с Българската федерация по вдигане на тежести и Карлос Насар. Особено обтегнати са отношенията в последните дни на 2024 г., тъй като Федерацията е на косъм да обяви фалит, и то поради некадърно поведение от страна на нейния президент. Но тъй като Насар е изключително всеотдаен към щангите, към България, той каза на всеослушание, че ще направи всичко, което е по силите му, за да спаси Федерацията и да запази възможностите на българските щангисти да се подготвят и да участват в висококвалифицираните състезания, които предстоят.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.