Вероятно повечето от нас са чували за него. И може би най-вече за книгата му „Мисли и забогатявай”. Но кой всъщност е Наполеон Хил? Писател, вдъхновен да намери и покаже каква е тайната формула за постигане на успех.
Роден е на 26 октомври 1883 г. в малко селище в щата Вирджиния, САЩ. Дете е на Джеймс Монро Хил и Сара Силваниа. Още като малък, Наполеон Хил губи майка си и грижите за него поема изцяло баща му. Две години след тази загуба, Джеймс Монро Хил се жени повторно за Марта – жена, чийто предишен брак е бил с училищен директор. Марта е човекът, който подбужда интереса на Наполеон Хил към писането.
След като на 17 години завършва училище, Хил се записва да учи в бизнес колеж. Няколко години работи като адвокат, а после и като съдружник в адвокатска кантора. През 1909 г. създава „Автомобилен колеж”, където изучава целия процес от създаването до продаването на един автомобил. Колежът обаче просъществува само за 3 години.
Наполеон Хил има два брака. Първият е с Флорънс Елизабет Хорнър, с която имат 3 деца – момчетата Джеймс, Наполеон Блеър и Дейвид. С втората си съпруга – Роуз Лий Бейланд, нямат общи деца, но именно тя е човекът, който насърчава създаването на втората му книга “Мисли и забогатявай”.
Ключова роля в живота на Хил изиграват думите на Андрю Карнеги. Той казва, че не може да бъде разрешено на всяко ново поколение да върви по пътя на пробите и грешките. Принципите за успех са лесни, така че те трябва да се идентифицират, организират и излагат на достъпен език. Карнеги мотивира Наполеон още повече, като вместо да му издаде тайната си за успех, му предлага той сам да създаде универсална такава, интервюирайки 500 от най-успешните и богати американци.
С ясното съзнание, че тази работа може да отнеме много години, Наполеон Хил все пак се съгласява и така през 1928 г. са отпечатани 8 тома на книгата „Законът на успеха”. Едно от първите му големи постижения. Най-известната и сензационна обаче и до ден днешен продължава да бъде „Мисли и забогатявай”. Излиза през 1937 г. и в рамките на 50 години е продадена в 20 милиона копия.
Хил описва формулата на успеха като три основни принципа: определяне на цели, положителна нагласа и правилно обкръжение. Според него от съществено значение е човек да избира да бъде в среда, в която хората искрено искат да му помогнат и от която той има какво да научи. Това е тайната за добър и щастлив живот. А именно положителната нагласа и оптимизмът са ключът към промяната на света към по-добро според автора.
Тази книга постига толкова голям успех, че освен че с нея Хил помага на стотици хора, формулата му за успех се превръща във философия, която той пропагандира. През 1952 г. става основател на „Асоциация на Наполеон Хил” и „Фондация Наполеон Хил”, насочени към разпространение на творбите му и обучение по тайната на успеха.
През 1953 г. Наполеон Хил се запознава с Уилям К. Стоун, който също като него се занимава с психология на отношенията и социална философия. Двамата създават „Академия за лични постижения”, където Хил е преподавател. Въпреки това той не спира да изследва и представя най-различни нови идеи в книгите си.
Наполеон Хил е идеалният пример за достоверността и действителните резултати на формулата му за успех. Той не само постига грандиозен успех и печели милиони долари, но се превръща и в наставник за стотици хора по света.
Умира на 8 ноември 1970 г. Но уроците, които е оставил след себе си, се четат и ценят от поколения наред. И така до днес. Ето защо в тази статия сме подбрали 10 от неговите безценни съвети за успеха в живота.
- Желанието може да се превърне в злато.
- Колкото по-дълго вървите към успеха, толкова по-близо е той. Прекалено много хора се отказват крачка преди победата. Запомнете: тази крачка ще я направи някой друг.
- Най-голямата беда за човечеството е, че всеки знае думата „невъзможно”. Успехът идва при този, който мисли в категориите за успех. Поражението следва този, който си позволява да мисли в категориите на поражението.
- Богатството с удоволствие влиза в джоба на тези, които са подготвени за него.
- Водете си дневник на ентусиазма и на ефектите от неговото въздействие.
- Всеки, който се оплаква, че няма шанс, просто си гради алиби, за да прикрие нежеланието си да поеме отговорност и да използва въображението си.
- Действителната стойност на ума ви може да се определи според размера на доходите, които ще получавате от продажбата на вашите услуги. Парите не са с по-висока цена от ума. Често стойността им е по-ниска.
- Не допускайте да ви губят времето хора, които нямат работа с вас.
- Знанията проправят пътя към богатството, стига да знаете кой път да изберете.
- Кажете ми как използвате времето си и как харчите парите си и аз ще ви кажа къде ще бъдете след десет години.
Деси е завършила „Международен бизнес мениджмънт“ във ВУМ. Говори английски и немски език. Обича живота, вкусната храна и розовото. Определя себе си като мечтателка, вярваща в израза: „Има два начина да живееш живота си. Единият е, като мислиш, че няма чудеса, а другият – че всяко нещо е чудо.“ (Айнщайн)