Всички се гордеем с постиженията на Райна Кабаиванска, Джон Атанасов и Нешка Робева. Кои са обаче днешните „национални гордости“? Кои са успелите българи, добили световно признание в последните две десетилетия?
Отговор дават следващите редове. Запомнете тези вдъхновяващи българи, успели по света в XXI век! В чужбина добре знаят кои са те…
1. Кирил Дончев
българинът до Илон Мъск
- директор наземни операции Space X
И Илън Мъск изпрати хора в космоса. За тази крачка допринесе и българинът Кирил Дончев. Пътят му минава през Boeing, NASA, различни световни екипи. През 2010 г. се влива в редиците на Space X като системен и тестов инженер. От 2016 г. насам работи по кораба „Crew Dragon”, който излетя към звездите на 30.05.2020 г. Ето, че и българите сбъдват космически мечти!
2. Добринка Табакова
номинирана за Grammy
- композитор на класическа музика, пианист
- номинирана за Grammy през 2013 за дебютния си албум „Струнни пътеки“ / “String Paths”
- щатен композитор на концертния оркестър на BBC от 2017 г. насам
Добринка Табакова е родена и израснала в Пловдив. Плочите на дядо ѝ и съседско пиано я заразяват за класиката. На 14 г. печели награда на 4-тия Международен конкурс по музика във Виена. От тогава походът на Добринка Табакова по света не спира и до днес.
3. Христо Тенчев
програмистът зад „SoftUni” и Lady Popular
- софтуерен предприемач
- един от директорите на SoftUni – единственият софтуерен университет в България
- създател на „XsSoftware”, компания за видео игри (150 души екип, 65 млн. регистрирани играчи по целия свят). Техни активни продукти са Khan Wars и Lady Popular.
Преди 16 години Христо Тенчев побеждава компютърна игра. Мисли, че може да я подобри. Праща препоръки до компанията производител. От там не го отразяват. Решава да направи своя игра. Години по-късно той е едно от най-успешните лица на софтуерния сектор в България.
4. Иван Грозев
българинът, подмладил Робърт Де Ниро
- художник на специални ефекти
- работи по визуалните ефекти на филми като „X Man”, “Черното огледало”, “Джеймс Бонд”, „Фантастични зверове и къде да ги намерим“, „Assassin’s Creed”
Иван Грозев навлиза в света на мултимедиите през… кабеларка в Добрич. Там почиства ленти, но го грабва монтажът. С времето визуалната обработка надделява. Мечтите, ентусиазмът и упоритостта го водят до Америка и къде ли не по света. Днес Иван Грозев работи и в България, за да бъде по-често до своите дъщеря и съпруга.
5. Георги Господинов
европейски писател от България
- поет, писател, есеист, филолог, автор на пиеси и опера, постмодернист
- (може би) най-превежданият български автор след 1989 г.
- отзиви за него дават „New Yorker“, „New York Times“, „Guardian“, „The Times“ и др. подобни
Човекът, който доказа, че българската тъга е и световна. Най-големият враг на чистите жанрове. Анимацията по разказа му „Сляпата Вайша“ бе номнирана за „Оскар“. Неин автор е Теодор Ушев, аниматор към Националния филмов борд на Канада.
6. Соня Йончева
български глас, световно ниво
- оперна певица, сопран
- концертира на сцени като „Ла Скала“, „Ковънтгардън“, „Кралска Опера“ и др.
- партнира си със световни артисти като Пласидо Доминго, Стинг, Елвис Костело и др.
И тя е родена в Пловдив. Певица, която ще засечете по Mezzo TV и други световни канали. Други думи са излишни, гласът и техниката ѝ казват всичко.
7. Илиян Петракиев
вино познавач от европейска класа
- сомелиер на България (2016)
- първият българин, завършил елитния курс „Court of Master Sommeliers“ в Лондон (2019)
- понастоящем работи в бар „Vino Culture”, Пловдив
Българското вино само по себе си е световен успех. От 2001 г. получава дори родна асоциация на сомелиерите. Това са хора, които оценяват, подбират и препоръчват вино. Качественото пиво изисква качествено отношение. Това мислене насърчава и 25-годишният Илиян Петракиев от гр. Троян.
8. Елиза Иванова
художникът от PIXAR
- аниматор
- работи за филми като „Отвътре навън”, „Коли 2“, „Храбро сърце“, „Университет за таласъми“
Ако Теодор Ушев представя канадската анимация, Елиза Иванова е художникът от Холивуд. Едва на 32 г., Елиза е работила с големи имена за мащабни кино продукции. През 2019 г. издава обемен авторски албум. Името ѝ ми подаде талантливата Силвия Петкова от НХА. Хубаво е да имаш кого да попиташ. 😉
9. Самуел Финци
български актьор, германска звезда
- над 111 роли за германското кино и телевизия
- играе в „Deutsche Theater“ в Берлин, „Staatstheater“ в Хановер и „Императорския театър“ във Виена
Макар да не е горд от това, Самуел Финци е актьор от България. Син е на ексцентричния Ицко Финци. Първите си стъпки на запад прави в спектакли на Теди Москов и Димитър Гочев. Към днешна дата е една от най-търсените европейски звезди, а през 2020 г. дори беше избран за водещ на престижния кинофестивал Берлинале.
10. Алберт Попов
скиорът
- участвал на Зимни олимпийски игри 2018 (Пьонгчанг, Южна Корея)
- 6-ти в Света на слалома в Шладминг, Австрия (29 януари 2019 г.)
- 23-то място на Световното по ски алпийски дисциплини 2019 (Солдеу, Андора)
Уви, Григор Димитров не получи място в настоящата десетка. Него всички го знаем. Тепърва ще следим обаче 23-годишният Алберт Попов. Той е най-успешният българин в света на ски алпийските дисциплини. При това за цялата историята на родния спорт, не само днес.
Станчо е млад автор от града на поетите и правите улици – бъбрив писач, въвлечен в музиката, изкушен от киното. Вижда медиите като свой път. Историята и философията са неговите „отвлечени“ теми.