Заха Хадид е една от най-влиятелните личности в съвременната архитектура и най-известната жена архитект. Освен че е родена в заможно иракско семейство, по-интересното за Заха е, че тя е първата жена, спечелила престижната награда за архитектура Прицкер през 2004 година, както и две поредни години британската „Стърлинг” (през 2010 и 2011 година) за постижения в същата област.
Заха Хадид учи математика в Американския университет в Бейрут. Семейството ѝ напуска Ирак, когато на власт идва Саддам Хюсейн. През 1972 година Хадид се премества в Лондон, където е приета да учи архитектура. През 1980 година отваря свой собствен офис, който се отличава със своето новаторство в областта на архитектурата, градоустройството и интериорния дизайн.
Във време, в което повечето архитекти са под бича на Принца на Уелс и маскират своята работа с тухли и керемиди, или декорират фасадите си с фрагменти от постмодерните сладкарски изделия, Заха Хадид не строи нищо. Тя живее в своите чертежи, носещи постоянно вдъхновение и бързо трупащи численост. Скиците ѝ напомнят на един свят, който се крие в мечтите ѝ и със сигурност не съществува… досега. За тези, които не я разбират, работата ѝ им се струва твърде сложна.
Архитектурното портфолио на Заха Хадид, която на 31 март 2016 г. напусна този свят, е огромно и изключително разнообразно – от сгради на опери през музеи до мостове. Нейната работа е едновременно органична и футуристична, като винаги включва грациозни извивки и продължителни линии.
Името на Заха стои в основите на много проекти по цял свят в едни от съвременните мегаполиси – Пекин, Лондон, Мадрид, Копенхаген и в още над 40 страни. С първата и единствена жилищна сграда в Ню Йорк, 520 West 28th (на заглавната снимка), която се очаква да бъде завършена през 2016 г., тя обаче е надминала себе си.
Тази година Заха Хадид спечели златен медал за цялостно творчество на Кралския институт на британските архитекти, с което стана първата жена, която самостоятелно получава наградата.
С влиянието си не само в архитектурата, но и в модата, споменът за Заха ще бъде жив дълго време. Идеите ѝ материализират скулптирането и ексцентрични дизайни от артистични проекти за Chanel до бижута и обувки за марки като Georg Jensen и Melissa. Откроява се съвместна ѝ работа с Louis Vuitton, Lacoste, Lalique и Atelier Swarovski.
Въпреки че модата и архитектурата работят на два цикъла, един постоянен и един нетраен, Заха Хадид намира връзката между двата и това се оказва правилният подход, с който да се разшири нейният творчески обхват.
Днес ви предлагаме 10 правила на Заха Хадид за дизайн и архитектура, вплетени с 10 от най-известните ѝ творения, които разбиват на пух и прах съвременните архитектурни клишета.
1. Capital Hill Residence
„Красотата на пейзажа се криеше в пясъка, водата, сградите и хората, които някак си взаимодействаха помежду си (едно от ранните вдъхновения на Заха от нейното детство, когато е живяла в Южен Ирак).“
2. Dongdaemun Design Plaza
„Едно от нещата, за които съм сигурна е, че можем да доставим повече вдъхновение и предизвикателства в живота на хората. Ние искаме те да са в състояние да прегърнат неочакваното.“
3. Galaxy SOHO in Beijing
„За една жена да се хвърли сама в света на архитектурата все още е много, много трудно. Това още се счита за мъжка територия.“
4. Heydar Aliyev Cultural Centre
„Архитектурата наистина означава да се чувстваш добре. Мисля, че хората искат да се чувстват добре в едно пространство… От една страна заради чувството, че това е техният подслон, и от друга – заради удоволствието.“
5. Innovation Tower
„Има цели 360 градуса. Тогава защо се придържаме само към един?“
6. King Abdullah Petroleum Studies and Research Center
„Не сте задължени да гледате на пространството по един определен начин. Наистина може да се развихрите наоколо.“
7. Library and Learning Center of the Vienna University
„Не винаги трябва да показваме изкуството в т.нар. бяла кутия. Можеш да постигнеш сложност в рамките на дадена изложба, което всъщност ще е уважение към изкуството.“
8. London Aquatics Centre
„Напоследък се виждат повече сигурни в себе си и уважавани жени архитекти. Това не означава, че е лесно. Понякога трудностите са неразбираеми. В практиката си аз все още изпитвам някакъв вид съпротива, но смятам, че това ме поддържа съсредоточена.“
9. Napoli Afragola railway station
„За архитектурата днес е недостатъчно просто да прилагаме типологията на съществуващите сгради. Вместо това архитектите трябва да разгледат внимателно цялата област с нов поглед при разпределение на пространството.“
10. Roca London Gallery
„Наистина вярвам в идеята за бъдещето.“