Кой обича да се потопи в света на книгите? Аз със сигурност! Но тази статия е насочена към онези от вас, които все още не са с книга в ръка.
Ако се върнем назад, ще забележим, че от малки ни интегрират в света на книгите, дори когато още не сме проговорили. Помните ли как родителите ви са ви чели приказки и истории, или как всяко лято от училище даваха списък с няколко автора?
Това, което се опитвам да кажа, е че може би, без да го осъзнаваме, книгите са част от нашия живот от самото начало. Разбира се, че всеки има своите хобита и развлечения, но дали все пак не е редно да дадете шанс на някое завладяващо заглавие…
Ползите от четенето на книги са повече, отколкото предполагате, затова нека се спрем на няколко основни.
1. Подобрява паметта
Редовното четене поддържа паметта и развива способностите за научаване на нова информация. В резултат на това, умът става по-устойчив с напредването на възрастта. Научни изследвания показват, че четенето намалява риска от Болестта на Алцхаймер и забавя процеса при възрастните до голяма степен.
2. Допринася за концентрацията
Тук говорим за онези моменти, в които сме се потопили в разказа или историята до такава степен, че нямаме търпение да прелистим и останалите страници. Това, освен че държи буден интереса, рефлектира и върху концентрацията ни. По-просто казано, четейки повече книги, няма лесно да се разсейваме.
3. Враг на стрес и напрежение
Ако търсите начин да се справите с прекомерния стрес, една интересна книга ще свърши работа. Четенето позволява да се откъснете от напрегнатото ежедневие, като временно да забравите за всичките проблеми и притеснения. Чувството е разтоварващо, а и същевременно зареждащо.
4. Допълване на знания
Навярно сте чували поговорката – „Човек се учи, докато е жив“. Освен че твърдението е истина, книгите се явяват основен източник на знания. Няма нищо по-приятно от това да съчетавате полезното с приятното. А именно да отдадете вниманието си на някоя интересна книга и да обогатите знанията си.
5. Убиец на скука
Четенето на книги е също толкова развлекателно, колкото и гледането на филми. С разликата, че когато четем е по-интересно, защото ние режисираме всичко в главата си. Имате време за убиване или пък пътувате в автобуса, книгата би била перфектното оръжие, с което времето буквално да отлети.
6. Обогатяване на речника
Четенето е много ефективен начин, чрез който човек може да обогати речниковия си запас. Колкото повече книги са в графата – „прочетени“, толкова по-богато ще можете да се изразявате. Научаването на нови думи и фрази, може да бъде впечатляващо в определени среди.
7. Развиване на креативността
Както по-горе споменахме, при прочита на една книга, ние режисираме всичко в главата си, следователно развиваме своето въображение. В резултат на това стимулираме и креативността си. Особено ако навлезем в по-непозната и дълбока материя.
8. Даване на пример
Можем да бъдем „заразни“ с примера, който даваме на хората около нас. Замислете се, че в множество аспекти, ние взаимстваме от близки и приятели, подсъзнателно подражаваме на тяхно поведение, което ни е направило впечатление. Същото е и с четенето, ако сте попаднали в компания, в която четенето и обсъждането на поредици от заглавия е нещо системно, ще рефлектира и върху вас.
9. Личностно развитие
Четенето е способ, чрез който хората стават по-състрадателни, следователно и по-социално ангажирани. Освен това, в колкото по-различни жанрове навлизаме, разширяваме мирогледа си. Обогатяването само по себе си води и до изменение на вкусовете, което погледнато от друга перспектива, не е никак лошо. Ако в повечето случаи, предпочитате да гледате или четете конкретен жанр и никакъв друг, то значи не допускате промяната и различното в живота.
10. Себепознание
Случвало ли ви се е да преоткриете себе си в някоя книга? В случай че не сте, ето още една причина да грабнете първата, която ви е направила впечатление. Чрез четенето много често се припознаваме, намираме упование и прочувственост.
Всъщност е твърде вероятно да изпитате емоции, които не са ви присъщи, което прави процеса още по-вълнуващ. В крайна сметка, дори най-лошата книга, може да се окаже полезна, ако изкара наяве нещо ново за вас, което не знаете.
Грета е дипломиран специалист по Мениджмънт и Човешки ресурси. Страстите ѝ са писането и психологията. Обича да изучава поведението, мисловните процеси и чувствата на хората. Убедена е, че нещата винаги имат друга перспектива…