Краят на октомври е идеалният повод да се потопим в света на мистериозните, заплетени и провокативни истории.
Днес ви представяме 10 завладяващи литературни трилъра, които ще спрат дъха ви и определено няма да ви разочароват.
Заглавията са специално подбрани за всички фенове на страховитото и загадъчното.
1. „Булчинска рокля“
Пиер Льометр
Над Софи сякаш тегне неведомо проклятие. От няколко години животът й се е превърнал в кошмар, от който тя неуспешно опитва да се отърси. Всичко започва с на пръв поглед най-безобидна разсеяност, която, обаче, бързо преминава в необяснимо и все по-задълбочаващо се физическо и психическо неразположение.
В крайна сметка тя губи работата си и съпруга си, останал инвалид след автомобилна катастрофа, който се самоубива при съмнителни обстоятелства. Идва и най-страшното – отново без да може да си обясни защо и как, Софи се превръща в убийца-рецидивист, издирвана от полицията на цяла Франция. И тя се впуска в отчаяно бягство, докато ненадейно не се появява Франц… Но кой е Франц и каква е тайната на вехтата булчинска рокля, която той пази като зеницата на окото си?
С „Булчинска рокля” Пиер Льометр ни въвлича с безспорно майсторското си перо в перипетиите на нестандартен психотрилър със силен социален привкус, над който се рее сянката на Хичкок и Брайън де Палма.
2. „Чувство, по-силно от страха“
Марк Леви
В останките на един самолет, замръзнал в ледовете на Монблан, Сюзи Бейкър намира документ, който би могъл да оневини обвиненото й в предателство семейство. Но това откритие привлича вниманието на американските тайни служби.
Заедно с очарователната и загадъчна Сюзи Андрю Стилман, репортер от „Ню Йорк Таймс”, провежда разследване, което единствено може да спаси живота на младата жена.
Преследвани, манипулирани, Сюзи и Андрю преминават през не едно опасно изпитание, преди да се докоснат до една от най-добре пазените тайни на нашето време.
Марк Леви още веднъж доказва безспорния си талант на разказвач. Завладяващата история се чете с истинско удоволствие.
в. „Фигаро”
3. „Невинност“
Дийн Кунц
Той живее в тунелите под града, защото е толкова грозен, че хората бягат с писъци при вида му или го нападат.
Тя е красива, но има социална фобия и не понася да я докосват.
И двамата излизат от дома си само нощем, затова пътищата им се пресичат и различността ги сближава.
Но нейната изолация не се дължи само на фобията. Преследват я безскрупулни врагове, които искат да я убият.
А зад ъгъла ги дебне друга, още по-голяма опасност. Задава се бедствие с библейски размери и съдбата на света е поставена на карта…
4. „Коя беше Алис“
Т.Р. Ричмънд
Идеята за книга, която разследва „дигиталната самоличност“ на героинята (Алис Салмън), се ражда, докато Ричмънд преглежда потока от публикации в Туитър и си задава въпроса какво може да научи човек за някого от социалните мрежи. (За по-голяма достоверност британските издатели на книгата дори създават профил на Алис във Фейсбук.) В. „Телеграф“ поставя романа в класацията си за най-добрите криминални романи за 2015 година. Правата за издаването му са продадени в цял свят.
Коя е Алис Салмън? Млада, умна, амбициозна, журналистка по професия и по призвание. Животът е пред нея.
До нощта, когато я намират удавена при мистериозни обстоятелства.
Никой няма представа как или защо.
Но тя е оставила след себе си достатъчно нишки за проследяване: дневника си, постове в социалните мрежи, имейл кореспонденция.
Въпреки че Алис вече я няма, фрагментите от живота й са живи – и в тях може да се крие отговорът на въпроса какво всъщност е станало с нея.
Стига някой да може да сглоби правилно пъзела… без спестяване на нелицеприятните факти.
5. „Градът“
Дийн Кунц
ГРАДЪТ
Всички имат тайни.
Джона Кърк също.
Неговата тайна се нарича г-ца Пърл.
Тя му помага да се сдобие с пиано, за да развие музикалните си таланти.
Дава му съвети в трудни моменти.
И знае неща, които просто няма откъде да знае.
Понякога я среща, докато се разхожда по улицата, а друг път я вижда в сънищата си.
И всеки път, когато я сънува, г-ца Пърл му разкрива ужасяващи събития от миналото и бъдещето, като го предупреждава да се пази от мъж на име Лукас и жена, наречена Фиона.
Нещо лошо ще се случи. Нещо, което ще разтърси града и ще погуби много хора.
И само Джона може да го спре.
А е едва на осем.
СЪСЕДЪТ
Съседът на Малкълм и Амелия умира от масивен инфаркт и къщата му остава празна. Но дали наистина е празна? Една нощ 12-годишният Малкълм вижда светлина в прозорците й. Някой – или нещо – обитава дома на покойния г-н Клокънуол. И не бърза да си тръгне.
В този самостоятелен разказ, който се явява предистория на „Градът“, приятелите на Джона ще открият, че светът е по-загадъчен, отколкото са подозирали.
6. „Съпругата помежду ни“
Гриър Хендрикс и Сара Пеканен
Един мъж, годеницата му и ревнивата му бивша съпруга, която отчаяно се стреми да възпрепятства втория му брак, съставляват сложния любовен триъгълник в „Съпругата помежду ни“, завладяващ трилър от Гриър Хендрикс и Сара Пеканен. Но дали всичко е такова, каквото изглежда? Или сме заблудени да мислим, че нещо е реално, когато то не е?
Историята е разказвана от името на Нели и Ванеса, които са обичали един и същ мъж. Ричард е очарователен, щедър, финансово независим, с налагаща се самоличност. Кара Нели да се чувства защитена. Колкото до Ванеса, някогашната любов е изместена от неприязън и недоверие. А също и от страх. Но кой кого наблюдава? Кой кого манипулира? Кой е агресорът и кой жертвата? На кого да вярваме?
Сара Пеканен има предишни романи, също белязани от неочакван обрат в сюжета. В тази книга нейна съавторка е начинаещата Гриър Хендрикс.
7. „Виенското братство“
Ингар Йонсрюд
Първа книга от трилогията за комисар Байер
„Виенското братство“ е майсторски изграден конспиративен трилър, в който исторически събития се преплитат със съвременната политическа реалност и живота в сянката на страха от тероризма. В първата част от трилогията емоционално нестабилният полицейски комисар Фредрик Байер се заема да разнищи случая с изчезването на близките на високопоставен политик.
Дъщерята принадлежи към религиозна секта, срещу която е извършена кървава атака. На местопрестъплението е открита тайна лаборатория. В хода на разследването Байер и помощничката му от специалните служби Кафа Икбал се натъкват на свидетелства за дейността на братство от биолози, осъществявали опити в името на „расовата хигиена“ по време на Втората световна война.
Динамичното и напрегнато повествование увлича читателя в мрачните дебри на националсоциализма, в онова зловещо минало, чиито останки подхранват терора в настоящето.
8. „Тебеширения човек“
К. Дж. Тюдор
През 1986 г. Еди и приятелите му са деца на прага на юношеството. Дните им минават безметежно, в шляене в покрайнините на задрямалото английско селце, където живеят, и в търсене на нещо вълнуващо. Еди среща г-н Халоран, Тебеширения човек, и му хрумва идеята за таен код: децата започват да рисуват малки фигури с тебешир, които им служат да си разменят послания, понятни единствено на тях. Докато един ден мистериозно появило се тебеширено човече ги отвежда право към разкъсано човешко тяло и след това нищо не е същото.
През 2016 г., вече пораснал, Еди смята, че е загърбил миналото. Докато неочаквано получава писмо с тебеширена фигура. Същото писмо са получили и приятелите му, които решават, че това трябва да е лоша шега. Но шегата става зловеща, когато се оказва, че един от тях е мъртъв. За да спаси себе си, Еди трябва да разбере какво всъщност се е случило преди толкова много години.
Майсторското редуване на минало и настояще превръща „Тебеширения човек“ в блестящ трилър, в който всеки герой е като изваян от плът и кръв, всяка загадка намира своята развръзка, а обратите шокират и най-наблюдателния читател.
9. „Добрата дъщеря“
Карин Слотър
Две момичета са отведени в гората под дулото на оръжие. Едната бяга, за да се спаси. Другата остава…
Щастливият семеен живот на тийнейджърките Шарлот и Саманта Куин в малък град е съсипан от брутално нападение над дома им, при което майка им загива. Баща им, известен сред съгражданите си адвокат, е покрусен. Семейството е непоправимо разбито, обсебено от тайните на онази ужасна нощ.
Двайсет и осем години по-късно Шарлот е тръгнала по стъпките на баща си и също е станала адвокат – съвършената добра дъщеря. Но ето че Пайквил отново е сцена на насилие и разигралата се трагедия потриса целия град, а Шарлот за пореден път преживява кошмар. Тя не само е непосредствен свидетел на убийството, но случаят отприщва у нея ужасяващи спомени, които напразно се е опитвала да заглуши. Защото шокиращата истина за престъплението, разрушило семейството ѝ преди толкова години, няма да остане завинаги погребана.
Изпълнен с драматични обрати, романът „Добрата дъщеря“ е сред най-завладяващите трилъри, на които сте попадали, а авторката му вече си е извоювала името на най-добрият автор на мистерии.
10. „Офицер и шпионин“
Робърт Харис
Париж, 1895 г. Алфред Драйфус, млад еврейски офицер, току-що обвинен в предателство, е осъден на доживотен затвор на Дяволския остров и е разжалван публично пред огромна тълпа. Сред свидетелите на унижението му е и Жорж Пикар, амбициозният и интелигентен наскоро повишен началник на един от отделите на контраразузнаването, който е намерил „доказателствата”, че Драйфус е шпионирал в полза на Германия.
Първоначално Пикар е твърдо убеден във вината на Драйфус, но скоро след като младият евреин се озовава в изолирания си затвор, Пикар се натъква на информация, която го кара да заподозре, че във френската армия все още има шпионин. Уликите за тази злостна измама се натрупват и водят неумолимо към най-висшите етажи на властта. Пикар е принуден да се усъмни не само в делото срещу Драйфус, но и в най-съкровените си убеждения за родината и за самия себе си.
Вдъхвайки живот на скандала, който привлече вниманието на целия свят в навечерието на двайсети век, Робърт Харис ни разказва една история, която звучи изумително актуално и днес – история за лов на вещици, тайни трибунали, неуправляеми разузнавателни агенции, съдбата на доносници – поднесена с дълбок драматизъм и изключително майсторство, което е отличителен белег на всичките му бестселъри.
Европейско кино, фотография и Рей Бредбъри. Трите любими теми на Рада. Обича да пътува, но рядко посещава едно и също място два пъти. Фен е на синия цвят и червеното вино… дори и да не е от глухарчета.