Вече тръпнем в очакване тази година зимата най-после да се появи и да покрия всичко навън с бяла пелерина. Да замръзнат стъклата на прозорците, а ние, сгушени на топло вкъщи, да поглеждаме през рамо навън и да се радваме на природата… с книга в ръка.
Верни на своите читатели и този месец ние от © 10-те най сме готови да ви предложим едни от най-интересните заглавия, чрез които да се пренесете в нови светове. Ето 10-те най-продавани книги на издателство „Сиела“ за януари 2020 г.
10. „Триумфът на кралицата“
Ребека Рос
Бриена е започнала да свиква с новата си роля. Тя е дъщеря на опозорен лорд от Севера, който се завръща в Мевана, за да извоюва отново старите си позиции. Революцията е приключила, а на трона отнов има кралица. Но Бриена не може да почувства спокойствие. Като съветник на кралицата младото момиче трябва да се научи да крепи баланса между тайните на тронната зала, дворцовите борби за власт и дълга към собственото ù семейство. Близостта до Картие – стария ù учител, с когото сега споделя несъкрушима, пламенна любов – не прави нещата по-лесни.
От своя страна Картие трудно привиква с новия си животна лорд, толкова различен от старото му ежедневие във Валения преди революцията. Домът му трябва да бъде възстановен от разрушенията на войната, а стари тайни за семейството му се надигат от подземията, където са били погребани. Внезапната поява на малко момче с мистериозен произход има силата да промени всичко, което Картие е мислил, че знае за семейството си.
Нови опасности надничат зад всеки ъгъл, доверието е рядка и скъпа монета, а Бриена и Картие трябва да се борят с чувствата си един към друг, за да опазят крехкия мир в страната. Съпротива се надига, враговете няма да спрат, докато не унищожат кралицата… и всички нейни приближени. А нищо не прави човек по-уязвим от дълбоката, искрена любов.
9. „Четене и живот“
Цветан Тодоров
Цветан Тодоров говори за себе си като за емигрант и се самоопределя като европеец. Размишлява за истината, злото, справедливостта, историческата памет, болката по родината, срещата на културите и заблудите на съвременните демокрации. Преосмисля живота си в България и Франция, любовта си към литературата, отдалечаването си от структурализма, и от аполитичността. Обяснява своя критически хуманизъм, крайната си умереност, неприязънта си към двуполюсните модели и желязната завеса. Занимават го проблемите за допирните точки, смесването на културите („метисаж“), „сивите зони“ и търси отговор на въпроса „Как да се живее?“
„За разлика от мнозина други, по-известни от него, Цветан не беше нито дърдорко, нито фокусник. Той беше кротко непримирим, прозорлив интелектуалец, скромен учен, изследовател енциклопедист и педагог („превеждач“, казваше той), хуманист без илюзии, гражданин на света, умерен и взискателен. Затова е толкова важно да го четем: това ни прави по-умни, по-скромни, по-нюансирани, по-точни – по-осъзнаващи сложността на света и трагичността на нашата участ.
Настоящият сборник няма да утеши за загубата онези, които го обичаха, но ще помогне на всички ни да живеем малко по-добре или поне не толкова зле, а това е всичко, което можем да искаме от една книга.“
Андре Конт-Спонвил
8. „Изкуството да обичаш“
Ерих Фром
„Изкуството да обичаш” на Ерих Фром е класическо произведение, което надниква в тайните на човешката душа. Прочутият психолог разглежда различните видове емоция: братската обич, майчината обич, еротичната обич, обичта към себе си, обичта към Бога и други. На достъпен език той показва защо изкуството на обичането е процес, а не въпрос на късмет – и какво трябва да направим на практика, за да обичаме и да бъдем обичани истински.
„Схващането, че няма нищо по-лесно от това да обичаш, продължава да господства въпреки многобройните доказателства за обратното. Няма друга дейност, друго начинание, които да започват с такива колосални надежди и очаквания и да пропадат винаги, както любовта. При всички останали случаи хората ще искат да узнаят причините за несполуката и да разберат как да постъпват, за да не я допускат или да се откажат изобщо от подобни авантюри. Понеже в любовта това е невъзможно, като че ли единственият адекватен начин да се избегне неуспехът, е да се изследват неговите причини и да се изясни смисълът на това чувство.
Първата стъпка в тази посока е да осъзнаем, че любовта също като живота е изкуство.“
7. „Майката на дъщеря ѝ“
Даниела Петрова
Приятелство, трагедия и дълго пазени тайни преплитат неразривно съдбите на две жени в дебютния роман на Даниела Петрова. Докъде може да стигне майчината любов? И къде започва тя?
Лана води съвсем нормален, спокоен живот. До момента, в който дългогодишният ѝ приятел внезапно и необяснимо я напуска – точно преди поредната медицинска процедура за забременяване, с която младата двойка се бори с безплодието от години. Подреденият живот на Лана е изкаран извън релси. Решена да вземе съдбата си в ръце, тя все пак преминава през процедурата. И също толкова изненадващо процедурата се оказва успешна.
Нещата не спират дотам. Тогава – когато най-малко го е очаквала – Лана се сблъсква на улицата не с кого да е, а с младата жена – донор на яйцеклетка, благодарение на която бебето в корема ѝ расте. Въпреки всичките си инстинкти и притеснения, Лана не може да устои на чара на младата Катя и това е началото на едно неочаквано приятелство.
Катя е свободен дух, студентка, дошла от България да следва в Америка. Макар и пълна противоположност на прагматичната Лана, момичето бързо се превръща в част от живота ѝ. Катя не би могла да знае, че Лана носи нейното бебе в корема си – донорството е винаги анонимно в крайна сметка. И Лана няма намерение да ѝ каже. Все още. Въпреки това близостта между двете жени процъфтява.
Но изведнъж – точно толкова внезапно, колкото се е появила – Катя изчезва. И Лана може би е последният човек, който я е видял. Лана се заравя в миналото на Катя, решена да разбере какво се е случило с жената, на която дължи толкова много. Но коя всъщност е Катя? Каква е силата, придърпала я в живота на Лана? Кой е виновен за изчезването ѝ?
И дали младото момиче наистина не е знаело, че говори с майката на дъщеря си?
6. „Приспивна песен в Аушвиц“
Марио Ескобар
Базиран на истинска история за саможертватаи силата на майчината любов!
В една обикновена утрин през 1943 г. Хелене Ханеман подготвя децата си за училище. Но по стълбите вече громолят обувки на полицаи. Най-ужасният ѝ кошмар става реалност – макар самата тя да е с безупречен произход, съпругът ѝ, талантлив цигулар, е циганин и подлежи на депортация в концлагер. Заповедта е ясна – Хелене може да продължи своя живот на свобода, но любовта ѝ и техните деца трябва да бъдат отведени. Майката отказва да се отдели от семейството си и поема по трънливия път към ада, наречен Аушвиц.
Германският ѝ произход и уменията на медицинска сестра позволяват на Хелене да започне да работи с печално известния д-р Йозеф Менгеле, който по-късно в рядка проява на милосърдие ѝ възлага да организира детска градина и училище за децата от лагера. Сред безмерното страдание тя има възможност да осигури поне малко топлина, храна и надежда за най-невинните души. И ще се бори за тях с всички сили, както за собствените си деца.
Но е дошъл най-тъмният час от човешката история – и крематориумите не спират да поглъщат човешки души.
5. „Да оцелееш като родител 2“
Майко мила!
Здравейте, родители или бъдещи такива! Я гледай ти, каква книга сте хванали в ръка – „Да оцелееш като родител“. Някои ще кажат – е какво има да му се оцелява, то нищо и никаква работа, къде-къде по-трудно е да оцелееш в джунглата или в снежна виелица в планината! И вие сте прави, но позволете ни да ви дадем няколко примера и от родителската джунгла.
Как се оцелява, когато си самотна майка на три деца? Как се преживява хроничната умора? Какво е да имаш „различно“ дете? И защо да чуеш, че си болна, понякога е най-хубавото нещо на света?
А сега добавете и съвсем обичайните тревоги и вълнения – как да информираме партньора, че ще става баща, къде да го родим това дете, при това, ако може, при най-добрите и щадящи условия и за майката, и за бебето! След това се започва – някой няма да иска да яде, друг вечно ще подсмърча, трети ще го гледат строго и укорително на родителската среща, някой ще има глисти, друг – въшки, а някои майки направо ще си мечтаят да са се родили в джунглата и да имат бебе антилопа. Защото бебето антилопа не се въргаля в локвите, не търчи да пресича улици като гламаво и не си бърка с вилица в очите!
Накрая не ни остава нищо друго освен да си кажем, че каквото и да се случва, все пак важното е да сме здрави и да се грижим за себе си, за да може и другите около нас да са добре. Защото това е то да си родител – едно безкрайно приключение, в което има от всичко по малко – и смях, и тъга, и болка, и радост. Но всичко винаги си заслужава и не бихме го заменили за нищо на света.
4. „Истории за лека нощ за момичета бунтарки 2“
Елена Фавили, Франческа Кавало
„Истории за лека нощ за момичета бунтарки“ събира историите на 100 изключителни момичета и жени от миналото и настоящето, които да вдъхновят читателките да се борят за мечтите си и да вярват, че могат да променят света към по-добро. Сред тях са Астрид Линдгрен, Вирджиния Улф, Джейн Остин, Евита Перон, Екатерина Велика, Елизабет I, Клеопатра, Коко Шанел, Маргарет Тачър, Мария Калас, Мария Кюри, Мария Монтесори, Мишел Обама, сестрите Бронте, сестрите Серина и Винъс Уилямс, Фрида Кало, Хилъри Клинтън, Хипатия и др.
Продължението на сензационния бестселър на New York Times вдъхновява момичетата по целия свят да мечтаят повече, да се стремят все по-нагоре и да се борят с все сила. „Истории за лека нощ за момичета бунтарки 2” събира нови сто приказки за лека нощ, посветени на невероятни жени като Нефертити и Бионсе, Розалинд Франклин и Дж. К. Роулинг. Кралици и активистки, астронавтки и изобретателки – всички до една с удивителни съдби, които показват, че няма нищо невъзможно.
„Тази невероятна книга показва на момичетата, че могат да бъдат всичко, което поискат.”
Мелинда Гейтс
3. „18% сиво“
Захари Карабашлиев
Зак е трийсет и няколко годишен бивш фотограф, а сега служител в калифорнийска фармацевтична компания. Дни след като любовта на живота му – Стела, го е напуснала, той минава границата с Мексико, за да удави тъгата в алкохол. В края на една луда нощ в Тихуана той попада на кървава сцена, намесва се, за да спаси чужд живот, и по чудо успява да се отърве жив със задигнатия от нападателите му ван.
Усложненията настъпват, когато в чуждия автомобил Зак намира чувал прясна марихуана. С тревата в багажника и купен на старо филмов Никон, той поема към Източния бряг. Това пътешествие – колкото напред в пространството, толкова и назад във времето – преплита две паралелни реалности: там преди и тук сега. В първата е необикновената му връзка със Стела, студентските години в България през 90-те, адаптацията по-късно в Америка. Втората реалност го поставя в опасни ситуации, с които трябва да се справя, за да продължи живота си.
В поредица от сцени героят прекосява континента, за да достигне крайната си цел – Ню Йорк, където го очакват и най-големите изпитания, както и истината за отсъствието на Стела.
ЗАДЪХАНИЯТ CINEMA VERITE СТИЛ на този роман държи читателя нащрек в очакване на всяка следваща сцена, а изненадващият, но и неизбежно логичен финал го връща в началото и го изкушава да препрочете тази история отново и с други очи.
2. „Вещерът 6: Кулата на лястовицата“
Анджей Сапковски
И ще настъпи времето на края, времето на меча и брадвата, време на презрение, времето на белия студ и вълчата виелица…
Лястовицата, Детето на Старата кръв, ще отвори Портата на световете и Вратата на времето.
Гералт от Ривия продължава своя път, но вече не е сам. Спътниците, които откри в „Огнено кръщение” продължават да бъдат с него в търсенето на Цири.
А злото дебне. В мрака и което е по-страшно – в дълбините на човешките сърца. Алчността, фанатизма и садизма пускат своите корени, а срещу тях вещерския меч е безсилен.
На другия край на света Цири е сама – далече от всеки, който може да ѝ помогне. Преследвана от чудовище в човешки облик, по-страшно от всичко, против което се е изправяла.
1. „Вещерът 1: Последното желание“
Анджей Сапковски
Това е книгaтa, ĸoятo дaдe нaчaлoтo нa пopeдицa, вдъxнoвилa ĸyлтoвaтa cepия poлeви игpи Тhе Wіtсhеr и родила eдин oт нaй-иĸoничнитe пepcoнaжи нa paзвлeĸaтeлнaтa индycтpия – вещера Гepaлт oт Pивия, Белия вълк.
Още с излизането си „Πocлeднoтo жeлaниe”променя зaвинaги пpeдcтaвитe зa cъвpeмeннo фeнтъзи, yмeлo пpeплитaйĸи мoтиви oт ĸлacичecĸитe пpиĸaзĸи, изтoчнoeвpoпeйcĸaтa митoлoгия и ĸpиминaлнитe иcтopии нa Peймънд Чaндлъp.
Toй нe e гepoй.
He e pицapят нa бял ĸoн, ĸoйтo cпacявa дeвoйĸaтa в пocлeдния мoмeнт.
Toй e пpoфecиoнaлиcт, ĸoйтo yбивa чyдoвищa cpeщy зaплaщaнe, удобно лавирайки между различните прослойки на обществото. Помага на просяци срещу медни монети и отказва златото на крале, ако задачата противоречи на кодекса му.
Beщep – eдин oт пocлeднитe пpeдcтaвитeли нa лeгeндapнa ĸacтa oт мyтaнти, cъздaдeни, зa дa ce изпpaвят c мeч в pъĸa cpeщy вcичĸo, ĸoeтo дeбнe в мpaĸa, oтвъд oгньoвeтe нa чoвeшĸитe ceлищa.
Toй e лeгeндa.
И това е началото на неговата история!
Икономист по образование и журналист по призвание. Фен на мощните мотори и бързите коли. Работил е в някои от най-големите електронни медии у нас. Слуша рок и не крие, че сред любимите му банди са The Struts, Sonic Youth и Soundgarden.
Какви са тия платени писаници?
Аз си свалям всяка седмица различни именна. Днес две безплатни книги на Даниел Богданов и съм доволна. Съветвам и другите да свалят съвременни автори от интернет