Набираме скорост още от началото на годината. Жадни сме за нови истории, светове и тайни, който да откриваме страница след страница.
И този месец ние от © 10-те най сме готови да ви предложим едни от най-интересните заглавия, които да ви правят компания в дългите февруарски вечери. Ето 10-те най-продавани книги на издателство „Сиела“ за януари 2019 г.
10. „Приказки от планината“
Иво Сиромахов
„Чу се звън на камбанка, духчето стана невидимо и отлетя нанякъде. А горските животни продължиха да се чудят какво е това странно Нещо, което всеки ден се грижи за тях. Само бухалът знаеше, но като истински приятел запази тайната и не каза на никого.“
„Преди много, много години живял един принц, на име Мики. Той бил най-страхливото дете на света. Плашел се от всичко. Още щом се събудел сутрин, започвал да вика:
– Мамо-о-о-о! Мамо-о-о-о! На одеялцето ми е кацнала една муха. Сигурно иска да ме изяде. Ела, да ме спасиш от нея. Майка му – кралица Фортензия фон Дубенбубен – идвала и прогонвала мухата. Мики обличал дрешките си и сядал да закусва, но след малко пак почвал да пищи:
– Мамо-о-о! Мамо-о-о-о! По стената пълзи едно паяче. Предполагам, че иска да ме грабне в пипалата си и да ме отнесе някъде. Кралица Фортензия фон Дубенбубен хващала паячето и го отнасяла навън. След закуска принц Мики излизал да си играе в градината. Там имал люлка и пързалка, по която много обичал да се катери. Но и в градината постоянно се появявали животинки, от които той ужасно се страхувал.
– Мамо-о-о-о! Мамо-о-о-о!“…
9. „Истории за деца, които смеят да бъдат различни“
Бен Брукс
Бьорк, Доктор Сюс, Жана д’Арк, Андреа Бочели, Хуа Мулан, Анди Уорхол, Урсула Ле Гуин, Кристофър Робин, Вера Рубин, Ханс Кристиан Андерсен и още много… мъже и жени, които не са се страхували да бъдат различни и да променят света по свой начин. „Истории за деца, които смеят да бъдат различни“ е богато илюстрирана и написана в простичък, докосващ стил, разбираем и за най-младите читатели.
Това са невероятните истории на 100 известни – или не чак толкова – личности, които не са се страхували да правят това, което обичат, и да се борят за своите мечти.Създадена да вдъхновява, тази книга отправя простичко послание – всяко дете е уникално и има своята дарба.
И не бива да бъде ограничавано да прави това, което иска и което го прави щастливо. Защото тогава и само тогава то може да разгърне пълния си потенциал. И дори да промени света към добро.В книгата е включен и един българин, който следваше самоотвержено пътя, който бе избрал. Открийте сами кой е той.
8. „Как виждам света“
Алберт Айнщайн
В края на най-тежката икономическа криза в съвременната история и в навечерието на най-голямата катастрофа, сполетявала човечеството, през 1934 г. Алберт Айнщайн отправя зов за мир, солидарност и обединение.
Първото издание на книгата „Как виждам света” се появява само година, след като великият учен е напуснал своята родина, за да спаси живота си от режима на Хитлер. Айнщайн е потресен от жестокостта на нацистите, но дори те не успяват да сломят неговата огромна вяра в човешкия род и в това, че той рано или късно ще открие начин да живее в мир.
Големият физик и хуманист поставя на първо място в своята ценностна система именно доброто на човечеството – дори над собствените си научни търсения, и пише своите есета, за да убеди хората, че смисълът на живота се крие в това да правиш живота на другите по-добър.
В „Как виждам света” Айнщайн сам е събрал текстове, които отразяват неговата лична философия за съдбата, боговете и хората, религията и науката, войната и мира, икономиката, международната политика, демокрацията, тиранията, национализма и хуманизма.
Книгата обаче е и ценен исторически документ за периода между двете световни войни, когато, също както и през второто десетилетие на XXI век, на власт идват популисти и тирани, пропагандата засенчва истината, започват да се градят стени и да се трупат оръжия, а крехките устои на демокрацията и мира са застрашени от силите на алчността, страха и омразата.
7. „Умни пари“
Стойне Василев
Независимо на колко години си и какво е сегашното ти положение, ти искаш да постигнеш нещо в живота си. Докато повечето от мечтите са далечни и много трудно постижими, то целите ти са фантазии с крака, които ще те отведат там, където искаш да стигнеш. Те те карат сутрин да се събуждаш с желание, за да ги постигнеш.
Може да бъдат малки, като да отидеш на пазар през уикенда, но могат и да са големи и значими, като просторен и уютен дом, добро образование за теб и децата ти, достойни старини или почивка на екзотичен остров.
Общото между всичко тях е, че те имат някакво финансово измерение и трябва да имаш средства, за да ги осъществиш.
6. „Стигнахме ли вече?“
Елисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова
Тази книга с пътешествия се посвещава на всички български родители, които обичат да пътуват и да споделят това удоволствие с децата си.
Здравейте, вий вечно заети, поуморени и объркани майки и бащи на републиката! Това е нашият пътеводител за семейни пътешествия.
Какво можете да очаквате от него:
Да реши някои проблеми!!!
Ако имате три-четири почивни дни или пък уикенд, а защо не и цяла седмица и просто ви е омръзнало да мислите „КЪДЕ“ да отидете с децата, те постоянно и за всички мрънкат, а и имате чувството, че сте били навсякъде – ние ще ви помогнем.
Да не реши някои проблеми!!!
Ако случайно имате три-четири дни и искате да идете до Аруба или на Малдивите, но не можете да измислите как това да стане с разполагаемия бюджет, то ние не знаем как да ви помогнем.
5. „Нещата, които синът ми трябва да знае за света“
Фредерик Бакман
„Нещата, които синът ми трябва да знае за света“ е личната книга на Бакман към всеки баща, който трябва да порасне заедно със сина си!
Откровения, истини, забавни и комични ситуации, които ще ви въвлекат в невероятното приключение да бъдеш баща на едно порастващо мъжко създание. Едно от тези откровения може да ви каже много за „ситуацията“ на един баща: Белязан до живот.
„Много бащи си правят татуировки в чест на децата си. Портрети. ЕГН-та. Такива неща. И аз съм го обмислял. Нещо много символично. Нещо, което наистина да обобщава отношенията между двама ни. Точно в момента съм се спрял на мъничка трайбъл татуировка във формата на петно от повърнато мляко на рамото…“
4. „Примигване на екрана“
Тери Пратчет
„Примигване на екрана“ проследява развитието на Тери Пратчет от първия му разказ, през опитите в научната фантастика и разнообразните литературни експерименти, до създаването на неговата най-популярна поредица – Светът на диска.
Този сборник с кратки произведения ще ви срещне както с обичани и добре познати герои като Леля Ог, Ефрейтор Керът, Лорд Ветинари и разбира се, Смърт, така и с герои и цели светове, които незаслужено са останали забравени и пренебрегнати. Ще преживеете приключения, ще пътувате из фантастични светове, ще се запознаете с някои доста стряскащи идеи на Тери Пратчет за Коледа и ще научите химна на град Анкх-Морпорк.
Някои от разказите в Примигване на екрана съдържат намеци за това как са се появили герои като Ринсуинд и Смърт. Други са остра политическа и социална сатира, а някои представляват сериозна научна фантастика. Всички те обаче са плод на огромната огромна творческа мощ, безграничното въображение и неподражаемото чувство за хумор на Тери Пратчет.
3. „101 отбивки с деца“
Иван Михалев и Елина Цанкова
След феноменалния успех на поредицата „101 отбивки“ и едноименния блог пътешествениците Иван Михалев и Елина Цанкова приветстваха с добре дошъл на борда още един приключенец – сина им Александър. Оттогава тримата обикалят страната заедно в търсене на онези красиви дестинации, подходящи за семейни бягства от града и ваканции с деца.
Книгата, която държите в ръцете си, е подборка на най-добрите места за фамилни пътешествия и почивки в България. Това не е просто поредният пътеводител, а книга вдъхновение за родители, които искат да споделят радостта от пътуването с децата си.
„Искаме всички да осъзнаят, че пътуването с деца е добро не само за тях, добро е за цялото семейство и не е особено трудно“, казват Иван и Елина. Защото България е пълна с очарователни места, които ще отключат любопитството на вашето дете и ще ви подарят безброй щастливи мигове, за които с радост ще си спомняте, когато децата ви пораснат и поемат сами по широкия свят.
Освен 101 непознати места, любопитни факти за тях, точни упътвания и друга полезна информация в книгата ще откриете и бонус – 12 български фестивала, подходящи за деца. От кукерски танци и улични карнавали до Парад на хвърчилата и „лютеницотерапия“ – вижте кои са най-вълнуващите празници на открито, подредени по дати през годината.
2. „Жажда“
Захари Карабашлиев
Млад мъж се събужда в реанимацията без спомен за тежката катастрофа, от която е оцелял по чудо. Единственото, което може да прави – обездвижен в шини – е да гледа болничния таван и с отегчение да слуша гласа на възрастния пациент на съседното легло.
Съдбата трудно би събрала по-противоположни характери. Бъбривият оптимизъм на стареца се сблъсква с горчивия нихилизъм на младежа. Но това, което започва като почти банално говорене, колкото да мине времето, постепенно се разгръща в разказ за оцеляване и победа, за спасителния пояс на любовта и за победата на красотата над тъмнината.
Чуваме ли, когато слушаме? Виждаме ли, когато гледаме? Трябва ли животът да ни отнеме най-скъпото, за да ни срещне с най-важното? В свят, в който всеки е убеден, че е различен, има нещо, което изконно ни свързва един с друг. Жаждата.
1. „По моя начин“
Димитър Бербатов
В тази книга има върхове и падения, успехи и разочарования. Всичко, което ще прочетеш, написах с желание да споделя с теб пътя си от малките асфалтови игрища до големите световни стадиони. Вижданията си за футбола, но и за живота. Мнението си по различни теми и отговорите на доста въпроси.
Срещите си с интересни хора, със световни звезди и гениални футболисти. Сблъсъците си на терена и извън него. Всички препятствия, които прескочих, за да успея – по начина, който познаваш!
Моята история не е измислица, написана е в съавторство с истинския живот, и както често става в него, някои от ситуациите нямат щастлив край! Но това е само на пръв поглед, защото трудностите всъщност са хубаво нещо – те те карат да се развиваш.
Вярвам, че ще ти бъде интересно, защото животът понякога е по-абсурден и забавен и от най-голямата измислица. А дали книгата ще те научи на нещо и ще те вдъхнови, това вече зависи от теб самия
„Понякога, когато вземаш решения като мениджър, можеш да допуснеш грешки. Именно такъв беше случаят, когато играхме финала в Шампионската лига с „Барселона“ на „Уембли“… Все още виждам пред очите си разочарованието на лицето на Димитър. Това е нещо, за което аз винаги ще съжалявам – той заслужаваше своето място в отбора!” , споделя Сър Алекс Фъргюсън.