Време е за пътешествие. Време е за романтика и напрегнат екшън. За музика и иновации! А у майкини е най-подходящото място за всичко това, но… важното е да сме спокойни! Време е за любима книга!
В първите дни на новия месец поглеждаме към списъка с най-продаваните книги от каталога на издателство „Сиела“ за октомври 2020 г. А там определено има заглавия за всеки вкус.
Винаги верни на своите читатели и този месец ние от електронното списание © 10-те най сме готови да ви предложим едни от най-интересните заглавия, чрез които да се пренесете в нови светове.
10. „Малори“
Джош Малерман
Изминали са повече от десет години, откакто Малори и двете деца се отправиха на опасното и зловещо пътуване с лодка по реката в търсене на спасение – спасение в един свят, който е привидно тих и спокоен, но който нямаш право да виждаш с очите си. Можеш да се ориентираш по слух, мирис и докосване, можеш да общуваш с други хора, дори да създадеш семейство, но ако погледнеш, рискуваш да изгубиш разсъдъка си… рискуваш да изгубиш всичко. В приюта за слепи обаче Малори за пръв път се е почувствала наистина сигурна и спокойна – тук зрението е нещо, от което нямаш нужда. В приюта имаш нужда само от хората до себе си.
Само че убежището им няма дълго да ги пази от фантомите, които дебнат отвън – скоро хаосът ще завладее приюта и Малори ще трябва отново да бяга, заедно с двете си деца. Те ще намерят подслон другаде, но този път ще трябва да направят опасен избор: дали да продължат да се крият и да оцеляват в мрак и изолация… или да се опитат да разкрият мистерията, която е погубила човешката цивилизация?
„Малори“ е неочаквано, напрегнато и изненадващо със сюжета си продължение на сензационния бестселър „Кутия за птици“. Авторът Джош Малерман си поставя важна и достойна цел: да не повтаря модела на първия роман, а да се опита да разшири митологията, която сам е създал. С помощта на своята главна героиня, Малори, той изгражда убедителен и впечатляващ символ на оцеляването, на куража и на майчините инстинкти, а историята се разгръща с бездиханна динамика и увличащо напрежение.
9. „Планините на България“
Иван Панкев
Иван Панкев е фотограф и пътешественик, обиколил всички 42 планини в страната ни. В тази книга той разказва в 54 пътеписа приключенията си при изкачванията на техните първенци, както и на някои други емблематични върхове. Неговите истории и снимки обхващат и четирите годишни времена, включително и най-свирепите зими.
По пътя си той среща диви кози, сърни и стада коне, снима ендемични за България биологични видове, пълноводни водопади и мистични пещери, мегалитни светилища и антични крепости. Минава по места, където отдавна не е стъпвал човешки крак, далеч от утъпканите пътеки, сред пущинаците и трънаците, за да види призрачни сгради и забравени красоти.
В този албум с фотописи са събрани пет разказа за Стара планина, четири за Родопите, по три за Рили и Пирин, два за Средна гора и по един за останалите планини в страната ни. Авторът е пътешествал както из цяла България, така и до някои от най-далечните места на Земята – изкачвал е вулкан в Южна Америка, пътувал е на автостоп из Близкия изток и с лодка по река Амазонка. Неговите странствания по света само го правят още по-страстен любител на българската природа и ценител на нейното многообразие.
8. „Кратка история на иновациите“
Мат Ридли
„Кратка история на иновациите“ събира в една книга истории за стотици иновации и иноватори, за най-висшите прояви на човешкия ум и изобретателност през хилядолетията – от опитомяването на кучето до ядрената енергия.
Забавни, поучителни, понякога дори трагични, това са стъпалата, върху които стъпваме по пътя си нагоре – и са по-важни от всяка война, от всеки политик, от всяко преходно събитие, което напразно отвлича общественото внимание.
„Нито един икономист или социолог не може да обясни напълно защо се появяват иновации, да не говорим защо се появяват на точно определени места и в точно определено време. В тази книга ще се опитам да разреша тази голяма загадка. Няма да го правя само с абстрактна теория или с привеждане на аргументи, макар че ще има и от това, а основно ще разказвам истории. Нека иноваторите, които са превърнали своите (или чуждите) изобретения в полезни иновации, ни учат как се случват нещата чрез примерите на успехите и провалите.
Аз ще разказвам истории за парните машини и интернет търсачките, за ваксините и електронните цигари, за транспортните контейнери и силициевите чипове, за куфарите на колелца и генното редактиране, за числата и тоалетните. Нека чуем какво ще ни кажат Томас Едисон и Гулиелмо Маркони, Томас Нюкомен и Гордън Мур, лейди Мери Уортли Монтагю и Пърл Кендрик, Ал Хорезми и Грейс Хопър, Джеймс Дайсън и Джеф Безос.“
Мат Ридли
7. „Изкуството да бъдеш спокоен“
Райън Холидей
Изкуството да бъдем спокойни в един неспокоен свят.
„В днешния свят опасностите са много, а най-голямата от тях се крие в постоянните смущения и дребнави проблеми, които ни карат да живеем без цел и смисъл. В тази книга, един майсторски синтез на източната и западната философия, Райън Холидей ни учи как да се фокусираме върху важното на фона на понякога затрупващите ни конфликти и проблеми на XXI век.“
Робърт Грийн
Райън Холидей чертае пътя към това невероятно самообладание, към покоя, който е нужен, за да успеем.
В духа на своите предишни книги – „Твоето его е врагът“ и „Дарът на трудностите“ – той черпи от мъдростта на големите философски течения и религии и от историите на значими личности – от Марк Аврелий и Конфуций до Чърчил и Кенеди, за да подчертае огромното значение на спокойствието в човешкия живот.
В една епоха, в която сме подложени на невероятен информационен шум и всяка криза по света бива преувеличавана и набивана в главите ни от медии, социални мрежи и тролове, това спокойствие е ключ към по-щастлив и смислен живот и противоотрова на смазващия ни стрес.
Да приемем, че сме част от нещо по-голямо, да се възхитим на обикновените неща от живота и да се потопим в красотата на мига, да загърбим егото, да надмогнем себе си и да потърсим в покоя сила – именно на това изкуство ни учи тази книга.
Това изкуство са владеели и мнозина от великите лидери, мислители, артисти и атлети, които в правилния момент са успявали да преодолеят собствения си темперамент, да се абстрахират напълно от напрежението, смущенията, страховете и съмнения и да направят това, което е нужно.
6. „У майкини“
Иво Сиромахов
„У майкини“ е роман сериал, събрал историите на съвременни българи, които се обичат, мразят, завиждат си, злословят, печелят пари, губят приятели, изневеряват си, воюват и отчаяно търсят публично признание. Защото българинът постоянно се измъчва от притеснения да не се изложи и от въпроса „какво ще кажат другите“.
„У майкини“ ще срещнете хора, които добре познавате. Техният свят е светът на домашната ракия, на лютеницата и чушкопеците, на вярата във врачки и магии, на преяждането по празници, на бабешките рецепти за лечение на всички болести.
Но този идиличен свят вече е белязан от изкушенията на консуматорската епоха – астрология, диети, истеричен шопинг, влогъри, лайфкоучове, инфлуенсъри, ретроградни меркурии, антиваксърство, конспиративни теории, гурме превземки, силиконови цици, стремеж към известност на всяка цена. Майкините постоянно се конкурират със съседите, с роднините и приятелите си и се опитват да им докажат, че са голяма работа. Историята им е много смешна, доста трогателна и малко трагична.
Защото това е историята на един народ, който отчаяно се опитва да намери себе си.
5. „Фреди Меркюри. Биография“
Лора Джаксън
Кралят със звезден глас
Роден с името Фарух Булсара на остров Занзибар, Фреди Меркюри печели световна слава като фронтмен на една от най-известните рок банди на всички времена. В своето изследване на неговия живот и кариера Лора Джаксън разкрива много истини за култовия ексцентрик и припомня както сценичния образ на Фреди, така и неговата истинска същност, човека зад кулисите, раздиран от терзания и противоречия, но преливащ от вдъхновение.
Тази книга съдържа ексклузивни интервюта с някои от най-близките хора на Меркюри
Включително с музикантите от Queen, а също и с други звезди, които разказват любопитни истории за работата си с него – като Клиф Ричард, Ричард Брансън и Брус Дикинсън.
Лора Джаксън има зад гърба си редица биографии на рокаджии като Брайън Джоунс, Стивън Тайлър, Боно, Бон Джоуви, както и на китариста на Queen Брайън Мей. Тя е изключителен познавач на музиката и историята на рока, а умението ѝ да предава увлекателно, но и прецизно събитията я е превърнало в един от най-популярните биографи на звездите.
„Забележителна биография… великолепен разказ за един творчески гений.“
Дейли Мейл
„Докосва всички страни на показния и скандален свят на рокендрола… великолепно четиво.“
Тайм Аут
4. „Менгеле. Ангелът на смъртта“
Дейвид Дж. Маруел
Безкрайна върволица от влакове се точи по наскоро положените коловози, насочващи ги през главния портал към сърцето на лагера, за последна спирка недалеч от газовите камери…
Йозеф Менгеле е навярно най-известният военнопрестъпник на всички времена. Разкритията за неговите чудовищни експерименти в Аушвиц го превръщат в символ на жестокостта и безмилостната ефективност на нацистката идеология. Той посреща влаковете, пристигащи на перона на концлагера, определя на място кой ще живее и кой ще умре в газовите камери, подбира лагерници, включително деца, за садистични опити, разпорежда извършването на немислими жестокости.
Дейвид Дж. Маруел е бил ръководител в Службата за специални разследвания към Министерството на правосъдието на САЩ, натоварени със случая „Менгеле“. В своята авторитетна биография той изследва в смайващи детайли неговия живот – образованието му, научните му интереси преди войната, участието във военни действия като част от отговорната за масови кланета SS дивизия „Викинг“, назначаването на ръководен пост в Аушвиц и последвалото успешно бягство в хаоса след капитулацията на Германия.
Маруел детайлно проследява тайния живот на Менгеле в Южна Америка, отношенията с близките му и особено с неговия син, контактите с Айхман и други нацистки престъпници, избегнали правосъдието. Той е част от екипа, който изследва предполагаемите останки на Менгеле, открити в бразилско гробище, и подробно описва изследванията, които трябва да докажат, че десетилетното търсене на Ангела на смъртта е приключило.
3. „Раненият рицар“
Л. Дж. Шен
Луна Рексрот е любимото на всички красиво цвете.
Миловидна. Грижлива.
Щедра. Тиха. Фалшива.
Под момчешките дрехи и крехката ѝ външност се крие мо-миче, което всички обичат (и съжаляват). Тя знае какво и кого иска. Луна иска момчето от къщата на дървото, което я научи да ругае на езика на знаците.
Същото, което я научи да се смее.
Да живее.
Да обича.
Найт Коул е любимият на всички футболен герой.
Великолепен. Атлетичен.
Силен. Обожаван.
Лъжец.
Безразсъден разбойник, който сваля само с поглед, но има очи единствено за момичето, което живее от другата страна на улицата: Луна.
Само че тя се е променила. Неговата помощ вече не ѝ е необходима. И иска да отиде далеч, за да избяга от него и от стотиците жени в ръцете му.
Двама души, които се нараняват от години. И само в яростта на болката могат да открият пътя един към друг.
2. „Маргаритка и чистите зъбки“
Илия Деведжиев и Веселка Велинова
Не искам да си мия зъбите! Защо трябва да си търкам зъбите с четка, като те изглеждат съвсем чисти? Как така има храна по зъбите ми, като всичко си изядох?
Привидно лесното миене на детските зъби в много сутрини и вечери се оказва едно от най-големите предизвикателства за един малчуган, както и за почти всеки родител. В „Маргаритка и чистите зъбки“ разказваме интересна история на една изгубена четка за зъби, която Феята на зъбките спасява. Запознаваме ви с неприятните Зъборазрушители и ви издаваме някои хитринки как да не ги пускаме при зъбките.
В „Маргаритка и чистите зъбки“ най-малките сред нас ще припознаят себе си във всяка ситуация и така ще открият, че привидно досадните за тях неща са наистина важни.
Тази книжка е четвъртата от нова детска поредица, в която децата научават за полезните навици в забавни приключения, заедно с Биби, Мими, Маргаритка и Бухалчето.
1. „Тайната на Диор“
Наташа Лестър
Париж 1947 г. Кристиан Диор представя своята зашеметяваща първа колекция пред свят, изтощен от война и жаден за ново начало. Една жена, преминала през ада на концентрационните лагери, преоткрива собствената си красота на модния подиум. Но зад бляскавата външност се крият дълбоко пазени тайни, изгубени мечти и неизмерима скръб.
Десетилетия по-късно модният историк Кат Журдан ще открие във вилата на баба си, на брега на Корнуол, огромна колекция почти недокосвани оригинални рокли на Диор. Известен писател ще ѝ помогне да разнищи невероятната история за това как те са се озовали там. Това е история за любов като от приказките и за брутална война.
„Тайната на Диор“ е роман, в който красотата и вдъхновяващата сила на модата контрастира на бруталната разрушителна мощ на войната. Главни героини в тази история са жените пилоти и тайни агенти, помагали на Съпротивата срещу нацистка Германия, рискували и загубили живота си в борбата за свобода. Техните съдби, които писателката Наташа Лестер базира на съдбите на реални участници във Втората световна война, се разкриват постепенно, нареждат се като парченца от пъзел в една епична картина на епохата, променила веднъж завинаги целия свят.
Икономист по образование и журналист по призвание. Фен на мощните мотори и бързите коли. Работил е в някои от най-големите електронни медии у нас. Слуша рок и не крие, че сред любимите му банди са The Struts, Sonic Youth и Soundgarden.
С някоя от тези книги и да си я чета с удоволствие на Малдивите