Измина още един месец, който, за радост или пък не, постави края на изминалата 2018 година. Въпреки че беше изпълнен с празници, много пътувания и неимоверно богати трапези, завърши и с голям брой затворени последни страници. На книги, да не си помислите за нещо друго… 🙂
С нетърпение очаквахме да се докоснем до света на Айнщайн. А сега сме няколко стъпки по-близо до един от най-великите умове в света. Само година след като напуска родината си, книгата излиза на бял свят. Как е приемал случващото се около него и какво е мислил за войните? Лесно можем да разберем.
За всички почитатели на Тери Пратчет горещо препоръчваме една, сякаш разкриваща отвътре творчеството му, книга, която ще ни разкрие откъде и как е започнало всичко, за да влезе в „Светът на диска“.
Студените и дълги зимни вечери няма да бъдат никак скучни, защото имаме невероятни предложения за „Зимни приказки“, за по-малките. За по-големите е отговорната задача да разкрият една „Коледна тайна“. Точка и нито дума повече. Тайна е.
С радост можем да отбележим, че в поредицата „101 отбивки“ имаме доста добро предложение за всички родители. Зарадвайте малчуганите с предложенията, които ви даваме под номер 4 този месец.
От върха на класацията и през декември ни се усмихва Димитър Бербатов, защото е готов да ни покаже как прави нещата „по неговия начин“. Ще ни разкрие всички свои върхове и падения, успехи и разочарования. Във всеки ред от книгата Митко е оставил частица и от себе си за всички нас.
Винаги верни на своите читатели и този месец ние от © 10-те най сме готови да ви предложим едни от най-интересните заглавия, чрез които да се пренесете в нови светове. Ето 10-те най-продавани книги на издателство „Сиела“ за декември 2018 г.
10. „Как виждам света“
Алберт Айнщайн
В края на най-тежката икономическа криза в съвременната история и в навечерието на най-голямата катастрофа, сполетявала човечеството, през 1934 г. Алберт Айнщайн отправя зов за мир, солидарност и обединение.
Първото издание на книгата „Как виждам света” се появява само година, след като великият учен е напуснал своята родина, за да спаси живота си от режима на Хитлер. Айнщайн е потресен от жестокостта на нацистите, но дори те не успяват да сломят неговата огромна вяра в човешкия род и в това, че той рано или късно ще открие начин да живее в мир.
Големият физик и хуманист поставя на първо място в своята ценностна система именно доброто на човечеството – дори над собствените си научни търсения, и пише своите есета, за да убеди хората, че смисълът на живота се крие в това да правиш живота на другите по-добър.
В „Как виждам света” Айнщайн сам е събрал текстове, които отразяват неговата лична философия за съдбата, боговете и хората, религията и науката, войната и мира, икономиката, международната политика, демокрацията, тиранията, национализма и хуманизма.
Книгата обаче е и ценен исторически документ за периода между двете световни войни, когато, също както и през второто десетилетие на XXI век, на власт идват популисти и тирани, пропагандата засенчва истината, започват да се градят стени и да се трупат оръжия, а крехките устои на демокрацията и мира са застрашени от силите на алчността, страха и омразата.
9. „Депресията ме обича“
Веселина Седларска
Това е книга за живота. Такъв, какъвто ти се случва, ако си от „хората с дежурни сърца“. Когато между доброволния избор да подреждаш малките парчета от един свят, подобен на „село, в което еднакви хора се молят за еднакви неща на различни богове“ и необозримото пространство на душата ти има счупване. В тази фрактура, наречена депресия, можеш да се загубиш. Но можеш и да се взреш в тъмната ѝ бездна и там в процепа да откриеш светлина. Тази книга е тази светлина. Написана с откровеността на духа и силата на най-съвършения език. Преживяна до всяка буквичка. Споделена във всеки образ. Мъдра и човечна, топла и нехленчеща. Книга, която четеш с молив и ти се иска да я подчертаеш цялата, за да разполагаш винаги с най-ефикасния комплект за спасяване на оголели от чувстване души.
Мария Касимова-Моасе
Веселина Седларска пише открито, умно, точно. Лековито. Изправя ни пред огледалото и ни подава ръка, за да ни преведе през всичко, което можем да видим в него и отвъд него, далеч и дълбоко, там, където ще се срещнем с душите си и ще се съберем отново с тях.
„Депресията ме обича“ не е учебник по психология, макар че е съгласие с това, което се знае от науките. Не е роман, макар че има красив поетичен език, ярки герои, остри ситуации.. Не е публицистика, макар че поставя личното страдание, разболяване и излекуване в контекста на живото съвременно българско общество. Тя е всичко това, но и нещо различно, нещо повече. Не е наръчник за самопомощ, но вярвам, че ще помогне на много хора.
Мария Донева
8. „Нещата, които синът ми трябва да знае за света“
Фредерик Бакман
„Нещата, които синът ми трябва да знае за света“ е личната книга на Бакман към всеки баща, който трябва да порасне заедно със сина си!
Откровения, истини, забавни и комични ситуации, които ще ви въвлекат в невероятното приключение да бъдеш баща на едно порастващо мъжко създание. Едно от тези откровения може да ви каже много за „ситуацията“ на един баща: Белязан до живот.
„Много бащи си правят татуировки в чест на децата си. Портрети. ЕГН-та. Такива неща. И аз съм го обмислял. Нещо много символично. Нещо, което наистина да обобщава отношенията между двама ни. Точно в момента съм се спрял на мъничка трайбъл татуировка във формата на петно от повърнато мляко на рамото…“
7. „Примигване на екрана“
Тери Пратчет
„Примигване на екрана“ проследява развитието на Тери Пратчет от първия му разказ, през опитите в научната фантастика и разнообразните литературни експерименти, до създаването на неговата най-популярна поредица – Светът на диска.
Този сборник с кратки произведения ще ви срещне както с обичани и добре познати герои като Леля Ог, Ефрейтор Керът, Лорд Ветинари и разбира се, Смърт, така и с герои и цели светове, които незаслужено са останали забравени и пренебрегнати. Ще преживеете приключения, ще пътувате из фантастични светове, ще се запознаете с някои доста стряскащи идеи на Тери Пратчет за Коледа и ще научите химна на град Анкх-Морпорк.
Някои от разказите в Примигване на екрана съдържат намеци за това как са се появили герои като Ринсуинд и Смърт. Други са остра политическа и социална сатира, а някои представляват сериозна научна фантастика. Всички те обаче са плод на огромната огромна творческа мощ, безграничното въображение и неподражаемото чувство за хумор на Тери Пратчет.
6. „Зимни приказки“
Инид Блайтън
Навръх Новогодишната нощ случайна среща със специален гост кара едно малко момче да види всички дела от миналата година – и добрите, и лошите – по нов начин. Гном магьосник обикаля около света, за да поправя неправдите – започвайки с едно изгубено куче. А кой би предположил, че едно малко момче, което обича да храни птиците, ще успее да спаси възрастна дама от нейната самота? По празниците наистина стават чудеса, а зимният студ винаги разкрива истинската същност на всеки. Остава само да повярвате в магията!
Инид Блайтън е най-превежданият детски автор в света според класацията на ЮНЕСКО. Издавана е в над 90 държави. В света са продадени над 500 милиона екземпляра от нейните книги, а според статистиката на „Nielsen“ във Великобритания всяка минута се продава една нейна книга. Новото издание на „Зимни приказки“ събира 30 от най-добрите ѝ празнични разкази.
5. „Коледната тайна“
Карън Суон
Чудесата се случват на тези, които вярват в тях…
„Хората имат нужда от надежда и успокоение в най-мрачните моменти, не в най-щастливите…“
Алекс Хайд е жената, която направлява богатите и силните към още по-големи успехи. Телефонът ѝ е дълбоко пазена тайна, която само наистина важни хора могат да разкрият – и то когато имат истинска нужда от помощ. Тя деликатно ги направлява през проблемите, в които са се забъркали, и им помага да оправят както личния си живот, така и своите бизнеси.
И макар графикът ѝ да е запълнен за месеци напред, тя не може да откаже примамливото предложение, което идва само броени седмици преди Коледа. Един мъж е на път да провали компанията си със своето арогантно и опасно поведение – Локлан Фаркар. Алекс има за задача да влезе в главата му, да успокои сърцето му, да му посочи път напред.
Просто поредната работа – безброй такива наглед властни и непоколебими мъже са се предавали и са разкривали пред нея колко уязвими са всъщност. Но когато Алекс се озовава на отдалечения остров Айла, сред стелещия се сняг и далеч от градската шумотевица, тя се оказва извън зоната си на комфорт. Локлан е мрачен и дяволски привлекателен и сякаш никоя от изпитаните тактики на Хайд не работи при него. Скоро започва и шеметна поредица от събития, които променят всичко.
Двама души, които се лъжат един друг от първия миг, в който се виждат. Които крият тайни, които никой не бива да знае. Двама души, които отдавна са се отказали да търсят щастието, но Коледа идва със своето обещание за чудеса.
Но те се случват само на тези, които вярват в тях…
„Знаеше, че той е точно като нея –едно объркано кълбо от добро и лошо, човек, който е бил наранен, изоставен и предаден от почти всички, които някога е обичал…“
4. „101 отбивки с деца“
Иван Михалев и Елина Цанкова
След феноменалния успех на поредицата „101 отбивки“ и едноименния блог пътешествениците Иван Михалев и Елина Цанкова приветстваха с добре дошъл на борда още един приключенец – сина им Александър. Оттогава тримата обикалят страната заедно в търсене на онези красиви дестинации, подходящи за семейни бягства от града и ваканции с деца.
Книгата, която държите в ръцете си, е подборка на най-добрите места за фамилни пътешествия и почивки в България. Това не е просто поредният пътеводител, а книга вдъхновение за родители, които искат да споделят радостта от пътуването с децата си.
„Искаме всички да осъзнаят, че пътуването с деца е добро не само за тях, добро е за цялото семейство и не е особено трудно“, казват Иван и Елина. Защото България е пълна с очарователни места, които ще отключат любопитството на вашето дете и ще ви подарят безброй щастливи мигове, за които с радост ще си спомняте, когато децата ви пораснат и поемат сами по широкия свят.
Освен 101 непознати места, любопитни факти за тях, точни упътвания и друга полезна информация в книгата ще откриете и бонус – 12 български фестивала, подходящи за деца. От кукерски танци и улични карнавали до Парад на хвърчилата и „лютеницотерапия“ – вижте кои са най-вълнуващите празници на открито, подредени по дати през годината.
3. „Митове и истини за храненето“
Йордан Стефанов
Създателят на блоговете „Наука и критично мислене” и 6nine Йордан Стефанов написа първата си научно-популярна книга. В нея той разбива на пух и прах популярните митове за „здравословно” хранене, биохрани, ГМО, памет на водата, опасностите от микровълновите печки и редица други заблуди, с които се пълни публичното пространство и които не само водят до неразбиране на основните принципи на диетологията и науката, но могат да бъдат и опасни.
Как да разпознаем опасните и погрешни диети? Наистина ли са страшни микровълновите печки, или храната, приготвяна в тях, понякога запазва по-добре своите качества? Отрови ли са наистина брашното, захарта, солта и по-добре ли е човек да консумира сироп от агаве? А мазнините – последно, трябва ли да ги избягваме, или са полезни за нас? Защо зеленчуците на пазара са безвкусни? Помагат ли хранителните добавки за отслабване и трупане на мускулна маса? На тези и на много други въпроси дава отговор Йордан Стефанов, като за всяка своя теза посочва източници и научни изследвания. Авторът обяснява какво в действителност е здравословното хранене от научна гледна точка и подкрепя всяка своя теза с резултатите от изследвания. Той разкрива и причините за популярните в интернет заблуди, като прави подробен анализ на психологията на храненето и дава съвети как да я използваме, така че да се храним наистина по-правилно, без да харчим излишно пари.
2. „Жажда“
Захари Карабашлиев
Млад мъж се събужда в реанимацията без спомен за тежката катастрофа, от която е оцелял по чудо. Единственото, което може да прави – обездвижен в шини – е да гледа болничния таван и с отегчение да слуша гласа на възрастния пациент на съседното легло.
Съдбата трудно би събрала по-противоположни характери. Бъбривият оптимизъм на стареца се сблъсква с горчивия нихилизъм на младежа. Но това, което започва като почти банално говорене, колкото да мине времето, постепенно се разгръща в разказ за оцеляване и победа, за спасителния пояс на любовта и за победата на красотата над тъмнината.
Чуваме ли, когато слушаме? Виждаме ли, когато гледаме? Трябва ли животът да ни отнеме най-скъпото, за да ни срещне с най-важното? В свят, в който всеки е убеден, че е различен, има нещо, което изконно ни свързва един с друг. Жаждата.
1. „По моя начин“
Димитър Бербатов
В тази книга има върхове и падения, успехи и разочарования. Всичко, което ще прочетеш, написах с желание да споделя с теб пътя си от малките асфалтови игрища до големите световни стадиони. Вижданията си за футбола, но и за живота. Мнението си по различни теми и отговорите на доста въпроси.
Срещите си с интересни хора, със световни звезди и гениални футболисти. Сблъсъците си на терена и извън него. Всички препятствия, които прескочих, за да успея – по начина, който познаваш!
Моята история не е измислица, написана е в съавторство с истинския живот, и както често става в него, някои от ситуациите нямат щастлив край! Но това е само на пръв поглед, защото трудностите всъщност са хубаво нещо – те те карат да се развиваш.
Вярвам, че ще ти бъде интересно, защото животът понякога е по-абсурден и забавен и от най-голямата измислица. А дали книгата ще те научи на нещо и ще те вдъхнови, това вече зависи от теб самия
„Понякога, когато вземаш решения като мениджър, можеш да допуснеш грешки. Именно такъв беше случаят, когато играхме финала в Шампионската лига с „Барселона“ на „Уембли“… Все още виждам пред очите си разочарованието на лицето на Димитър. Това е нещо, за което аз винаги ще съжалявам – той заслужаваше своето място в отбора!” , споделя Сър Алекс Фъргюсън.