Не ни се иска, но е факт, че лятото започва да ни се изплъзва между пръстите. Нека не униваме и да уловим последния полъх за тази година. Винаги верни на своите читатели и този месец ние от електронното списание © 10-те най сме готови да ви предложим едни от най-интересните заглавия, чрез които да се пренесете в нови светове. Ето 10-те най-продавани книги на издателство „Сиела“ за август 2020 година.
10. „Пътуващото кафене на Роузи“
Ребека Рейзин
Роузи беше планирала всичко. Работеше в елитен ресторант в Лондон, имаше прекрасно жилище и съпруг, когото обожаваше, щяха да имат и деца, когато му дойде времето. Но всичко това изчезна в нощта на рождения ѝ ден, когато мъжът ѝ я обвини, че не е достатъчно спонтанна. И призна, че я напуска заради друга.
Ще види той спонтанност! Роузи – с помощта на твърде много вино – похарчва почти всичките си спестявания и купува розов ван на име Попи. Сега може да захвърли всичко и да поеме по пътищата, където да обикаля фестивали и да продава на ентусиазираните посетители вкусни домашни манджи, божествени сладкиши и най-вече великолепните блендове чай, които Роузи прекрасно умее да създава. Но пътят е изпълнен с изпитания – а довчерашната работохоличка няма лесно да се превърне в свободен номад.
С помощта на красивата Ария и нейната пътуваща книжарница за любовни романи, както и на Оливър, красив и загадъчен мъж от онлайн форум за пътешественици, Роузи се втурва в най-голямото приключение на живота си. Където я очаква и Макс, пленителният съсед, който прави най-вкусните здравословни вегански изкушения, но и който я влудява с всяко свое действие.
По пътищата човек може да открие всичко. Дори себе си.
9. „Една френска сватба“
Луси Тъниклиф
Група приятели, които се познават още от студентските си години, решават да се съберат отново – поводът е един специален рожден ден, а мястото е омагьосващата френска провинция. В компанията на пенливо вино, неустоими рецепти и съблазнителна носталгия те ще изживеят наново младостта си… и може би ще открият за себе си неща, които твърде дълго са били пазени в тайна.
Макс е залязваща рок звезда, в чийто живот трайно се е настанил споменът за миналото. Освен това той най-сетне е събрал кураж да разкрие чувствата си пред Хелън – неговата сродна душа, която дори не подозира за намеренията му. Майсторката в кулинарията Жулиет пък наскоро е минала през тежка раздяла и единственото, което може да я разсее от депресията, е фокусът ѝ върху работата. Тримата обаче неволно формират странен, но страстен любовен триъгълник, изходът от който ще доведе до неочаквана развръзка… и до една трогателна френска сватба.
Новозеландската писателка Хана Тъниклиф ви кани да изживеете истинска романтична авантюра – пикантен, еуфоричен, завладяващ, цинично игрив и секси, романът Една френска сватба заслужава всички тези комплименти, защото изкусно обединява хапливия си стил с апетитна музикална гарнитура и с обрати, които са колкото изненадващи, толкова пленяващи сърцето.
8. „Малки жени“
Луиза Мей Олкът
Има романи, които успяват да си проправят път през времето и да се превърнат в класика. Причината за това е, че успяват да надскочат злободневието и да ни открехнат прозореца към вечните теми. Такава е историята на четирите сестри, вдъхновяваща и докосваща сърцата на читателите от поколения.
„Малки жени“ е една от онези вечни детски класики, които се предават от поколение на поколение, от майка на дъщеря, между сестри или най-добри приятелки.
Красивата Мег, смелата Джо, талантливата Бет и романтичната Ейми вече три века омайват милиони малки момичета по света, изпълват сърцата им със смях и сълзи, вдъхновяват ги да се вглеждат в себе си, да обичат близките си, да следват мечтите си…
Вечният шедьовър на Луиза Мей Олкът е книга за всяко дете. По мил и деликатен начин тя предава своето послание за повече доброта, смирение и любов, от които имаме такава нужда във все по-объркания свят, в който живеем.
7. „Малкото шато в Прованс“
Рут Кели
Бракът на Ева се оказва съграден върху низ лъжи. Съпругът ѝ Марк е прекарал последните пет години в това да пропилява всичките им спестявания. Реакцията му на опразнената банкова сметка е да изостави Ева и дъщеря им Софи да се оправят сами без обяснение къде е отишъл и дали ще се появи отново. Въпреки това нищо не може да накара Софи да спре да заема страната на обожествявания си баща.
Точно когато Ева не би могла да се чувства по-зле, тя получава писмо от Южна Франция. Дядо ѝ, когото не е виждала от дете, е завещал цялото си шато на нея. Имението, в което Ева е прекарала най-щастливите си лета и около което витае легендата на тайнствено и неповторимо вино.
Първото нещо, което ѝ хрумва, е да го продаде… но дали ароматното кафе, кроасаните и виното не са точно това, от което има нужда? Запознанството ѝ с красивия сервитьор Жак също я кара да се колебае. Ева започва да се привързва все повече към живота в страната на виното. Но дали миналото е готово да я остави, или ще се върне, за да посегне на новия ѝ дом?
6. „Рибарят“
Джон Ланган
Какво би станало, ако Х. Ф. Лъвкрафт, Стивън Кинг и Кормак Маккарти бяха написали заедно книга
Холандският поток се вие нa ceвер от Ню Йорк, сред неизбродимите гори край град Удсток. Реката извира от старото водохранилище „Ашокан“, бреговете ѝ са стръмни, коритото ѝ е измамно дълбоко, а водите ѝ са черни като мастило. Мястото предлага идеални условия за риболов… но крие в недрата си неподозирани, дори фантастични загадки.
Отговорът е „Рибарят“ на Джон Ланган – един изумителен роман, носител на престижната награда „Брам Стокър“!
Ейб и Дан са мъже с тъжна съдба. Загубили своите съпруги, те се опитват да потушат мъката в своето хоби и да открият утеха в общуването помежду си. Отначало не приемат сериозно странната мълва за Холандския поток, която обещава изцеление за болката им. Скоро обаче и двамата ще бъдат завлечени към дъното на зловещо и древно сказание, в което сред удавени тайни и прогнили мечти броди една демонична фигура, която местните наричат Der Fischer – същество, изпълняващо човешките желания на твърде висока цена…
5. „Последна спирка Аушвиц“
Еди де Винд
„Описанията на Де Винд на хората и преживяванията им в Аушвиц – на затворниците, на охраната, на оградите, на храната, на татуировките, на душовете и на касапницата – предлагат дълбоко вникване в един човек, който е бил наблюдателен, докато го наблюдават, и който вероятно без дори да има намерение, е съхранил спомените си за момента, когато думите ще победят нацистите, когато техните престъпления е трябвало да бъдат извадени на показ, за да не се допуска да се случат отново.“
Джон Бойн, автор на „Момчето с раираната пижама“
Доколкото е известно, „Последна спирка Аушвиц“ е единственият мемоар, написан в лагера на смъртта. Еди де Винд е лекар, който е изпратен на гибел с любимата му Фридел, а любовта е единствената им опора срещу нацистките зверства. През погледа на Де Винд лагерът оживява такъв, какъвто е бил – най-близкото до ада място на земята, но дори там доброто и надеждата продължават да цъфтят и да носят утеха.
Ето затова се навеждам толкова от прозореца към Блок 10, където е тя. Ето затова нейната ръка стиска толкова силно телената мрежа на прозореца ѝ. Ето затова тя обляга глава на дървената рамка. За да не угасне стремежът ѝ към мен, да не угасне копнежът ни към онези обвити в мъгла сини планини.
4. „Тревожни хора“
Фредерик Бакман
„Тревожни хора“ е лудешка комедия за заложническа драма по време на оглед на апартамент. Крайно неуспешен банков обирджия се заключва заедно със свръхентусиазиран брокер, двама кисели любители на Ikea, жена в напреднала бременност, суициден мултимилионер… и заешка глава.
Сградата е обсадена, а на полицията се налага да води преговори и да носи пица. В крайна сметка заложническата драма има щастлив край – обирджията се предава и пуска всички, но когато полицаите нахлуват в апартамента, вътре няма никого.
Започват серия объркани разпити на свидетели, при което възникват няколко въпроса, около които се заформя класическа мистерия:
Как е успял да се измъкне обирджията? Защо всички са толкова ядосани? И какво всъщност не им е НАРЕД на хората в днешно време?
3. „Маргаритка: Биби и Мими отиват на море“
Илия Деведжиев и Веселка Велинова
Колко сладоледа мога да изям днес? Защо не мога по цял ден да стоя в морето? Защо трябва да се мажа с крем на плажа? За какво ми е тази шапка?
Морето и плажът с деца често се оказват голямо предизвикателство! В „Биби и Мими на море“ разказваме една вълнуваща морска история с много приключения и усмивки. Най-малките сред нас ще припознаят себе си във всяка ситуация и така ще открият, че привидно досадните за тях неща са наистина важни.
Тази книжка е третата от нова детска поредица, в която децата научават за полезните навици в забавни приключения заедно с Биби, Мими, Маргаритка и Бухалчето.
Книжката в ръцете ви е създадена с много любов към българските деца. Ние от „Маргаритка“ искрено вярваме, че с истории като тази децата по-лесно разбират смисъла на полезните навици, и помагаме на всеки родител да превърне научаването им във вълнуващо за малкия човек преживяване.
2. „Изкуството да бъдеш спокоен“
Райън Холидей
Изкуството да бъдем спокойни в един неспокоен свят.
„В днешния свят опасностите са много, а най-голямата от тях се крие в постоянните смущения и дребнави проблеми, които ни карат да живеем без цел и смисъл. В тази книга, един майсторски синтез на източната и западната философия, Райън Холидей ни учи как да се фокусираме върху важното на фона на понякога затрупващите ни конфликти и проблеми на XXI век.“
Робърт Грийн
Райън Холидей чертае пътя към това невероятно самообладание, към покоя, който е нужен, за да успеем.
В духа на своите предишни книги – „Твоето его е врагът“ и „Дарът на трудностите“ – той черпи от мъдростта на големите философски течения и религии и от историите на значими личности – от Марк Аврелий и Конфуций до Чърчил и Кенеди, за да подчертае огромното значение на спокойствието в човешкия живот.
В една епоха, в която сме подложени на невероятен информационен шум и всяка криза по света бива преувеличавана и набивана в главите ни от медии, социални мрежи и тролове, това спокойствие е ключ към по-щастлив и смислен живот и противоотрова на смазващия ни стрес.
Да приемем, че сме част от нещо по-голямо, да се възхитим на обикновените неща от живота и да се потопим в красотата на мига, да загърбим егото, да надмогнем себе си и да потърсим в покоя сила – именно на това изкуство ни учи тази книга.
Това изкуство са владеели и мнозина от великите лидери, мислители, артисти и атлети, които в правилния момент са успявали да преодолеят собствения си темперамент, да се абстрахират напълно от напрежението, смущенията, страховете и съмнения и да направят това, което е нужно.
1. „У майкини“
Иво Сиромахов
„У майкини“ е роман сериал, събрал историите на съвременни българи, които се обичат, мразят, завиждат си, злословят, печелят пари, губят приятели, изневеряват си, воюват и отчаяно търсят публично признание. Защото българинът постоянно се измъчва от притеснения да не се изложи и от въпроса „какво ще кажат другите“.
„У майкини“ ще срещнете хора, които добре познавате. Техният свят е светът на домашната ракия, на лютеницата и чушкопеците, на вярата във врачки и магии, на преяждането по празници, на бабешките рецепти за лечение на всички болести.
Но този идиличен свят вече е белязан от изкушенията на консуматорската епоха – астрология, диети, истеричен шопинг, влогъри, лайфкоучове, инфлуенсъри, ретроградни меркурии, антиваксърство, конспиративни теории, гурме превземки, силиконови цици, стремеж към известност на всяка цена. Майкините постоянно се конкурират със съседите, с роднините и приятелите си и се опитват да им докажат, че са голяма работа. Историята им е много смешна, доста трогателна и малко трагична.
Защото това е историята на един народ, който отчаяно се опитва да намери себе си.
Икономист по образование и журналист по призвание. Фен на мощните мотори и бързите коли. Работил е в някои от най-големите електронни медии у нас. Слуша рок и не крие, че сред любимите му банди са The Struts, Sonic Youth и Soundgarden.