„Няма по-евтино развлечение и по-продължително удоволствие от четенето“, казва Монтен. Четенето определено е любимо и приятно занимание за много хора, но за съжаление денят има само 24 часа. Често, колкото и да обичаме да четем, все нещо друго се изпречква и книгата ни остава полупрочетена, докато не забравим съвсем какво точно се е е случило.
Затова в този списък съм приготвила десет от най-кратките романи, които можете бързо да прочетете. Имайте, разбира се, предвид, че броят на страниците може да се различава при различните издания.
10. „Абатството Нортангър“
Джейн Остин
Обем: 220 страници
Това е най-кратката книга на британската писателка, като другите ѝ творби са от порядъка на 300 страници най-малко. Добър вариант е, ако все още не сте чели нищо от Джейн Остин и се чудите дали си струва всичката възхвала. Ако решите, че не ви харесва, поне няма да сте загубили твърде много време. В романа „Абатството Нортангър“ най-ярко проличава блестящият стил и изтънченото чувство за хумор на Джейн Остин.
9. „Пътеводител на галактическия стопаджия“
Дъглас Адамс
Обем: 193 страници
Това е първата от пет книги в поредицата, но и най-известната. По нея излиза и филм през 2005 година, който събира много позитивни отзиви. Да гледате филма може и да ви отнеме по-малко време, но ако главата ви е изпушила от целодневна работа, книгата определено е по-успокояващата алтернатива.
8. „Великият Гетсби“
Ф. Скот Фицджералд
Обем: 180 страници
Някои го определят като най-четеният роман, написан от американец, през ХХ век. Със сигурност всеки е чувал за него (най-малкото заради филмовата адаптация, която излезе през 2013 година). Повечето литературни класики са дълги, което обезкуражава много хора да ги подхванат. Случаят с „Великият Гетсби“ не е такъв. С тази книга можете да развиете общата си култура, без това да ви отнема твърде много време. Освен това много хора споделят, че книгата доста леко се чете.
7. „Закуска в Тифани“
Труман Капоти
Обем: 179 страници
По-скоро новела, отколкото роман, „Закуска в Тифани“ е подходяща за всеки, който предпочита да прочете книгата пред това да гледа филма. Известният филм е само бегло базиран на новелата на Капоти, така че книгата определено обещава да бъде интересна. Всъщност „Тифани“ е изключително изискан, скъп и прочут бижутериен магазин в Ню Йорк, който се превръща в истинска легенда (и то в световен мащаб) след публикуването на романа.
6. „Чуй песента на вятъра“
Харуки Мураками
Обем: 165 страници
Това е първият роман на японския писател, но това не значи че не е добър, колкото другите. Харуки Мураками е определен като един от най-известните съвременни автори. Публикува първия си роман „Чуй песента на вятъра“ в Япония през 1979 г., за който получава и награда. Ако все още не сте го чели и не сте сигурни с коя от неговите творби да започнете, „Чуй песента на вятъра“ е едно подходящо начало.
5. „451 градуса по Фаренхайт“
Рей Бредбъри
Обем: 156 страници
Определено една от най-известните книги на Бредбъри, „451 градуса по Фаренхайт“ показва дистопичното бъдеще, когато книгите са направени незаконни. Романът описва тоталитарно общество, което насърчава масовата култура и потребителското мислене, а книгите са забранени и подлежат на изгаряне. „451 градуса по Фаренхайт“ не само обещава да е увлекателен, но и да остави следа върху читателя.
4. „Записки от подземието“
Фьодор Достоевски
Обем: 136 страници
Като един от руските класици, романите на Достоевски често са и доста дълги. Това, разбира се, не го е обезкуражавало да пише още и още. В много часове по литература се говори колко велик и интересен е Достоевски. Ако ви е интересно да видите дали всичката мания си струва без да мъкнете тежката книга в продължение на месеци, можете да прочетете Записки от подземието.
3. „Старецът и морето“
Ърнест Хемингуей
Обем: 127 страници
„Старецът и морето“ е най-краткият роман, някога получавал награда Пулицър. Романът е и последният, публикуван от Хемингуей. Книгата допринася и за присъждането на писателя на Нобелова награда за литература. Със сигурност роман, който си струва да се прочете, макар и само, за да можете да казвате, че сте го чели. Рибар и момче, добри приятели, които често излизат в морето за риба.
2. „Фермата на животните“
Джордж Оруел
Обем: 112 страници
Самият автор определя романът като „приказка“, което подсказва, че е лесна и бърза за четене. Списание Time определя „Фермата на животните“ като един от 100-те най-добри английски романа за всички времена. Главните герои в книгата са животните във фермата на семейство Джоунс, чиито действия са паралел на установяването на ерата на Сталин. Романът обещава да е интересен и поучителен, както за любителите на историята, така и за другите читатели.
1. „Окото“
Владимир Набоков
Обем: 104 страници
Набоков е известен със специфичния си изказ и начин на описване. Това кара читателя или абсолютно да се влюби или да намрази до болка книгите на писателя. Той е поредният в този списък, определен за един от най-великите за времето си. Дали ще харесате „Окото“ не може да бъде гарантирано, но обещава да е уникално преживяване.
Михаела е студентка в Англия. Обича да прекарва много от свободното си време в YouTube. Освен това обича да яде шоколадов сладолед на плажа, да плува в морето и да кара колело в парка.