„Краткостта е сестра на таланта“. Не всички писатели обаче биха се съгласили със знаменитата фраза на гениалния писател и драматург Антон Павлович Чехов. И го доказват черно на бяло. Те създават феноменално дълги романи, което съвсем не пречи на читателския интерес към тях.
Някои от тези внушителни произведения на художествената проза се нареждат сред най-добрите в света, други печелят слава на едни от най-трудните за четене, трети стават известни просто заради огромния си обем.
И ако си мислите, че със своите 1300 страници със сигурност в класацията попада романът „Война и Мир“ – грешите. Оказва се, че шедьовърът на Лев Толстой съвсем не е най-дългото художествено произведение. Ето кои са 10-те най-дълги романа в света.
10. Сирония, Тексас
Роман в два тома на американския писател Мадисън Купър, който описва живота в измисления град Сирония, намиращ се в щата Тексас, в началото на XX век. Романът съдържа около 840 000 думи и повече от 1 700 страници, което го прави една от най-дългите книги, писани на английски език. „Сирония, Тексас“ е написана за 11 години, публикувана е за първи път през 1952 година.
9. Жени и мъже
Романът на Джоузеф Макелрой излиза от печат през 1987 година. Съдържа 1 192 страници и над 850 хиляди думи. Освен една от най-дългите, „Жени и мъже“ е считана и за една от най-трудните за четене книги в света.
8. Горкият човек, моята страна
Епично произведение на австралийския писател Ксавие Хърбърт, публикувана през 1975 година. Това е най-дългата австралийска художествена творба писана някога. Фантастичният роман разглежда в 1 463 страници правата на аборигените и описва живота в Северна Австралия.
7. Синът на Понни
„Синът на Понни“ е тамилски исторически роман от Калки Кришнамурти. Това е едно от най-великите произведения на тамилската художествена литература. Разказва историята на принц Аруможвирбаран (по-късно коронован като Раджараджа Чол I), един от видните крале на династията Чола, управлявал през X-XI век. Романът е публикуван през 50-те години на миналия век и е дълъг 2 400 страници.
6. Келидар
Монументален роман на иранския писател Махмуд Дулатабади. Това е един от известните персийски романи и несъмнено един от най-добрите в света. Книгата наброява 2 836 страници в пет тома, в десет книги и 950 000 думи. Романът описва живота на кюрдско семейство от иранско село в провинция Корасан между 1946-1949 г., което е изправено пред враждебността на своите съседи, въпреки приликите между двете култури.
5. Клариса или Историята на една млада госпожица
Епистоларен роман на английския писател Самюъл Ричардсън, написан през 1748 г. Състои се от 1 534 страници и 984 870 думи. Книгата е включена в списъка на 100-те най-добри романа на всички времена. Клариса е трагична героиня, притискана от безскрупулното си семейство да се омъжи за човек, когото презира.
4. Сънят на Цетел
Теоретическите размишления на германския писател Арно Шмит по въпросите на прозата и езика се оформят през 60-те години в духовно общуване преди всичко с Джеймс Джойс и Зигмунд Фройд. Като резултат от това развитие възниква монументалният му роман Сънят на Цетел. Творбата е публикувана през 1970 година и съдържа 1 536 страници и 1 100 000 думи. Историята на романа е представена под формата на бележки, колажи и написани на ръка страници.
3. Венмаузу
Роман на тамилския писател Джаямохан. Това е най-амбициозната творба на автора, която той започва да пише през януари 2014 г., а по-късно обяви, че ще допълва романа всеки ден в продължение на десет години. Така, до крайния срок – 2024 година се очаква книгата да надхвърля 25 хиляди страници. В края на 2017 година в хартиен и електронен вариант бяха издадени общо 15 книги. Досега трудът на писателя се състои от 11 159 страници и 1 556 028 думи.
2. По следите на изгубеното време
Този роман-епопея на френския писател Марсел Пруст е публикуван между 1913 и 1927 година. Книгата е смятана за най-значимото произведение на Пруст и е известна както със своя обем, така и с темата за неволната памет. Текстът следва разказвача в неговите спомени от детството и юношеските му преживявания в аристократична Франция от края на XIX и началото на XX век. Романът се състои 3 031 страници и 1 267 069 думи.
1. Артамен или Кир Велики
Малко известен в наши дни роман в десет тома на френската писателка Мадлен дьо Скюдери и нейния брат Жорж дьо Скюдери. Творбата излиза през XVII век, а оригиналното издание съдържа 13 095 страници и 1 954 300 думи. Смята се за най-дългия роман в историята на световната литература. Книгата е със светски характер, но съвременните хора и събития в него са тънко замаскирани зад класически персонажи от римската, гръцката и персийската митология.
Юлиян Лазаров е журналист с дългогодишен опит в радио и телевизия. В професионалната му биография са БНР, Нова ТВ, Радио Energy, ТВ Европа и др. Обича спорта, музиката и стойностното кино.