Както бе обявено в края на миналата година Георги Господинов е най-четеният съвременен български автор. Неговите книги най-често са заемани в Столичната библиотека през 2014 г. Само за последните шест месеца от годината „Естествен роман“ е зает 124 пъти, „Физика на тъгата“ – 109 пъти и „И всичко стана луна“ – 104 пъти.
Втори в класацията за най-често заемани книги, написани от съвременни български писатели, е Милен Русков. След него се нареждат Калин Терзийски, Захари Карабашлиев и поетът Марин Бодаков. Така че, ако ви се чете съвременна българска литература, няма да сбъркате, ако изберете някой от тях.
Що се отнася до съвременната литература по принцип ето още три имена на които може да заложите. Максин Бенеба Кларк с „Foreign Soil“, Елън ван Нийрвен с „Heat and Light“ и Емили Бито с „The Strays“. Дамите са направили дебюта си през изминалата година и вече са сред номинираните за отличието „Stella“. Това е най-голямата литературна награда в Австралия за книги, писани от жени.
Наскоро сайтът buzzfeed.com препоръча на читателите си 22-ма съвременни писатели, книгите на които всеки запален читател трябва да прочете. Ние пък ви представяме първите десет сред тях.
1. Натали Базли
Препоръчвани книги – „Queen Sugar“. Разказва за майка, която наследява плантация със захарна тръстика и се мести в Луизиана, където има възможност за ново начало за нея и дъщеря ѝ.
2. Мат Джонсън
Препоръчвани книги – „Drop“, „Hunting“ и „Pym“. Джонсън пише за расите, политика и хумор.
3. Едуидж Дантикат
Препоръчвани книги – „Breath“, „Eyes“, „Memory“ и др. Творчеството ѝ изследва историята на Хаити.
4. Хилтън Алс
Препоръчвани книги – „The Women“ и „White Girls“. Алс, който е и театрален критик, пише за изкуство, сексуалност и идентичност.
5. Чимаманда Нгози Адичи
Препоръчвани книги – „Purple Hibiscus“, „Half of a Yellow Sun“ и „Americanah“. Адичи е една от най-признатите съвременни писателки. Тя пише за социални и политически проблеми.
6. Джеймс Ханахам
Препоръчвани книги – „God Says No“. Ханахам отвежда героите си на неочаквани и вълнуващи пътешествия.
7. Хелън Ойеми
Препоръчвани книги „The Icarus Girl“, „Mr. Fox“ и „Boy, Snow, Bird“. Книгите й прибавят щипка магия към сивото ежедневие.
8. Динау Менгесту
Препоръчвани книги – „How to Read the Air“, „All Our Names“ и др. Творчеството му е посветено на етиопските емигранти в САЩ. Проблемите, които Менгесто поставя в книгите си обаче, са универсални.
9. Роксан Гей
Препоръчвани книги – „Ayiti“, „An Untamed State“ и „Bad Feminist“. Гей пише за политика, раса, насилие. Тя е носител на наградата „Свободата да пишеш“, която се връчва на хора, „проявили изключителен кураж в защита на свободното слово“.
10. Та-Неши Коутс
Препоръчвани книги – „The Atlantic“ и „A Beautiful Struggle“. Коутс е считан за един от най-добрите съвременни анализатори на американското общество.
Историк по образование, Иван няма нищо против да излиза от миналото и да хвърля по един поглед към бъдещето. Музика, кино, история, екзотични места за почивка… това са темите, за които той обича да разказва.
Аз пък бих препоръчал Даниел Богданов
Пише разкази