Ето ни отново след рекламите… Оппа, в грешното предаване съм, съжалявам! Та, докъде бяхме стигнали? А, да бе, вярно… Горе си пише! Добре дошли отново, читатели, приятели, мисля че няма значение как ви наричам, защото така или иначе тези думи май ги четат предимно моите приятели… Ако се изсмяхте на това, не го правете повече – опитвам се да изградя аудитория тук! Знаете ли колко е трудно, д***а м*** ** стара! *** **** ***** *** ***** д***а! Окей, дишай… Дишай… Успокой се…
Хвана ме малка нервна криза, но всичко е наред. Тук сме днес, за да споделя с вас малкото опит, който, като млад и амбициран творец, имам в правенето на изкуство. Ще ви дам десет полезни съвета за това, как се прави изкуство с минимални финансови разходи и максимални творчески усилия.
Правя това понеже, бъдейки наивният псевдоинтелектуалец, който съм, смятам, че е важно повече хора да творят. Изкуството е страхотен начин за човек да бори психически проблеми. То дава дистанция на страдащия. Отразявайки ситуацията и състоянието му обратно към него, то му помага да направи цялостна преоценка на себе си и реалността…
А, дори и да смятате, че нямате нужда от изкуство, за да бъдете психически стабилни, следващите десет съвета са точно толкова приложими в контекста на каквато и да е организирана групова дейност. Приятно четене!
10. Изградете ясна и проста идея (от най-простите)
Кратко, ясно и смислено. Не се втурвайте в твърде дълбоки философски размишления и сложни за постигане цели. Трябва, все пак, идеята да може да се преведе лесно от света на идеите към реалния…
9. Създайте план за реализация на проекта/ 8. Дръжте плана гъвкав!
Хубаво е човек да има план за действие, който да следва, така че направете си такъв. Оттам насетне, това което трябва да знаете е, че планът в 99 на 100 от случаите ще претърпи някакви промени в хода на реализация… Това е напълно нормално. Творим в хаоса, което ще рече, че реалността постоянно се променя около нас, докато го правим.
По-добре е да съумеем да бъдем интуитивни и да се нагаждаме към промените, обръщайки ги в наша полза, отколкото да стискаме безкомпромисно идеята си. В крайна сметка, тя е точно това – идея, а не реалност. Тук влизаме в препратка към това, което казах в Съвет №10, а именно – необходим е известен „превод“.
7. Впрегнете целия си личен ресурс, всички възможни подръчни материали
Тъй като проектът ви е самодеен, или поне самодеен от части, вие трябва да оползотворите всичко, което имате на една ръка разстояние в този конкретен момент. Бъдете изобретателни и намерете нови полезни приложения на вещи, иначе имащи съвършено други предназначения.
Бъдете дори доктор Франкенщайн – изобретете си това, от което имате нужда, ползвайки стари, вече непотребни или счупени вещи, части вещи, каквото хванете! Лепило, гафер, тиксо или дори игла и конец най-вероятно ще бъдат необходими…
6. Поканете амбицирани приятели и съмишленици да се включат
Самодейност не означава непременно самотна дейност. Подберете приятели, за които сте сигурни, че ще подходят сериозно. Проявете своите лидерски качества, колкото и недоразвити да са те. Няма да съжалявате, че сте потърсили помощ…
5. Изгответе малък бюджет, евентуално за допълнителни материали/ професионална помощ
Въпреки всичко, погрижете се да имате малко заделени пари. Никога не се знае в кой момент ще се наложи да бъдат закупени дадени материали, с каквито не разполагате или пък ще трябва да се опрете до услугите на професионалист, срещу заплащане…
4. Действайте спокойно и прецизно, имайте търпение!
За да вложите максимално усилията си, и да свършите качествена работа, е необходимо да разтеглите проекта в някакъв времеви диапазон, в рамките на който да процедирате спокойно и с точност.
Понякога разликата между прибързания високобюджетен труд и своевременно свършения нискобюджетен е толкова огромна, че ви се плаче за хвърлените на вятъра средства. С това казано обаче, не си разводнявайте труда твърде много. Изключително важно за всеки проект е да се намери удачното темпо на работа, което да бъде следвано…
3. Готови? Не съвсем… Популяризирайте творбата си, вдигнете малко шум
Тук идват на помощ Facebook, Twitter, YouTube и прочие. Вдигнете шум около проекта и името си, документирайте и разпространявайте. Ако проектът ви е творба, която може да бъде споделена директно в някоя платформа, споделете я. Не стискайте изкуството си – то не е за вас, то е за света.
По същия начин, по който не можете да държите децата си вкъщи цял живот, не можете да държите и изкуството си „в килера“. Да, много хора от тези, които са „над нещата“ няма да го харесат, но това не трябва да ви бъде пречка. Споделете труда си!
След като вече сте посъбрали погледи…
2. Разширете кръга си от познати, докато все още имате вниманието им
Социализирайте с хората. С тези, които ви хвалят както и с тези, които ви критикуват. Бъдете интелигентни и отворени към мнения за себе си. Един творец има нужда както от ласки, така и от шамари. Разбира се, съумейте да разграничавате конструктивната критика от комплексарската омраза и завист. Това е изключително важно, за да останете в собствения си път на развитие…
И след като целият този цирк е вече преминал…
1. Повторете в по-голям мащаб
Окей, засегнахме и творческия героизъм – превръщането на една идея в реалност. Сега обаче е хубаво да обърнем и малко внимание на физическото си здраве. Тъй като изкуството има тенденцията да цеди жизнените сили в големи количества, ние имаме нужда да тонизираме телата си със спорт. Включете се и следващия път, когато ще споделям с вас някои от основните движения в моя любим спорт – паркур!
Росен Тенев е автор на текстове, музика и късометражно кино. Възпитаник е на департамент Кино, реклама и шоубизнес в НБУ. Фронтмен и основно творческо лице е на музикалния проект „Слава За Смет“.