Ако попитате един книгоман кое е любимото му място, не се учудвайте от отговора. Всеки книжен плъх знае колко сладко е да загубиш представа за времето, докато се разхождаш сред отрупаните лавици с книги в книжарницата. Понеже знаем колко важно е красотата на думите да има и красив дом, днес ви показваме десет от най-ослепителните книжарници по света.
1. Carturesti Carusel, Букурещ, Румъния
Северната ни съседка определено има отношение към книжното богатство и го показва с тази изумителна книжарница. Сградата е построена през 1903 г. от фамилия гръцки банкери. Цели три етажа с книги посрещат хилядите посетители, а любителите на хубавия чай могат да се насладят на чаша от топлата напитка в кафенето. Днес Carturesti Carusel в Букурещ се смята за една от най-красивите книжарници в света.
2. Libreria Acqua Alta, Венеция, Италия
Тази малка книжарничка наистина носи духа на Венеция. Сигурно си мислите, че гондолите са част от интериора, но всъщност ролята им е далеч по-сериозна. В град като Венеция наводненията са ежедневие, а книгите са съкровища, които трябва да се съхраняват. Собствениците на Libreria Acqua Alta измислят нестандартното решение да поставят книгите в лодки и вани, за да останат непокътнати от водата. Освен това книжарничката е дом и на десетки бездомни котки. Колко очарователно!
3. Livraria Lello, Порто, Португалия
Основана през 1906 г., Livraria Lello е дом не само на хиляди томове, но и на кокетно кафене, в което можете да избягате от реалността с чаша кафе и велика книга. Това е една от най-старите книжарници в Португалия и се счита за една от най-красивите в света. Няма как да не се съгласим!
4. El Ateneo Grand Splendid, Буенос Айрес, Аржентина
Не книжарница, а произведение на изкуството – това е El Ateneo Grand Splendid. Над един милион посетители се губят в красотата на аржентинската книжарница ежегодно.
5. Boekhandel Dominicanen, Маастрихт, Нидерландия
Вярваме, че никога не сте подозирали, че църква може да се преобрази в една от най-красивите книжарници в света. Именно такъв е случаят с Boekhandel Dominicanen в нидерландския град Маастрихт. Сградата е на над 700 години, като първоначално служи за църква, а по-късно се превръща в триетажен дом на книгите.
6. Shakespeare & Company, Париж, Франция
Едва ли има книголюбител, който не е чувал за най-известната книжарница в света. Shakespeare & Company отваря врати през 1951 г. и макар да се намира във Франция, вътре се предлага предимно англоезична литература. Освен нови книги, посетителите могат да намерят употребявани заглавия на атрактивни цени, както и да поседнат в удобните фотьойли и да почетат.
7. Cook & Book, Брюксел, Белгия
Литературата е полет на душата, но в белгийската книжарничка Cook & Book собствениците приемат това твърдение доста буквално. Освен по рафтовете, посетителите могат да открият любимите си заглавия и по… тавана. Късмет, ако сте от по-ниските на ръст.
8. Bart’s Books, Калифорния, САЩ
Ако обичате да четете под небето, то това е вашето място. Bart’s Books е най-голямата книжарница на открито. Създадена е през 1964 г. от Ричърд Бартинсдейл, който решава да остави отвън рафтове с книги, които желае да продаде. В момента книжарницата притежава над милион заглавия, както и място за отдих, на което човек може да почете или да поиграе шах.
9. Corso Como, Милано, Италия
И в света на модата има място за книгите. Това доказва главната редакторка на италианския Vogue Карла Сузанни, която през 1991 г. основава книжарницата Corso Como. Интериорът съчетава модерната визия за изкуството с дизайнерски мебели и интересни архитектурни решения.
10. Atlantis Books, Санторини, Гърция
Южната ни съседка освен с прекрасните си плажове, може да ни омагьоса и с красивата си книжарница Atlantis Books. Тя се намира в мазето на бяла къща в Санторини и е създадена през 2004 г. от двама американци. Днес книжарницата се е превърнала не само в дом на книгите, а и в забележителност, привличаща туристи от цял свят.
Това е Микаела Илиева – поет по душа и бъдещ издател по професия (учи „Книгоиздаване“). Влюбена е в книгите, звездите и изкуството. Живее с мотото „Светът е на творците!“.