Признай си, че поне веднъж, когато си бил малък, си си представял, че си принц/принцеса и живееш в замък. А как точно е изглеждал той, спомняш ли си? Я погледни тук, може би си си мислил точно за един от тези най-красиви дворци в света.
1. Гранд Палас
Гранд Палас е построен през 1782 г. Преди това на тази територия се е намирал домът на древните тайландски държавни управници. Дворецът е разположен в центъра на Банкок, точно на брега на река Чао Прая. Цялата дворцова сграда е издържана в традиционен тайландски стил, пищно украсен. Но определено вниманието се приковава от Храма на Буда – най-почитаната фигура в Тайланд. Ако си турист в страната обаче, ще трябва да се примириш, че само част от двореца е отворена за посещение. Е, по-добре е от това да го гледаш само отвън.
2. Дворецът Петерхоф
За разлика от белите нощи, които могат да се видят само в определен период от годината, Санкт Петербург предлага на своите туристи и един приказен целогодишен обект за посещение. Обект, в който всяка дама ще се почувства като Екатерина Велика – дворецът Петерхоф.
Той е толкова мащабен по размер, че се разпростира със своите чудни градини по обширна част от Финландския залив. Този дворец е еквивалент на френския Версай – заета площ, пищност, детайлна изработка на всеки елемент по него. Чак да ти се прииска да се върнеш назад във времето и да си част от кралското семейство.
3. Бъкингамският дворец
Идва ред и на резиденцията на британските монарси – Бъкингам. Счита се за една от най-разпознаваемите сгради в цяла Великобритания. Дворецът е построен през 1703 г. Първоначалната идея на постройката е да бъде голяма градска къща. Постепенно във времето обаче започва все по-силното ѝ разширяване и преобразяване.
До 1911 г., когато придобива облика, в който я виждаме и днес. Можем да кажем, че не завиждаме на персонала, отговорен за поддръжката на целия дворец – надали е лесно с тези 775 стаи, взискателно обзаведени с мебели и предмети на изкуството от най-висока класа.
4. Дворецът Шонбрун
Най-посещаваният музей в Австрия – това е дворецът Шонбрун. Той е бил лятната резиденция на Хабсбургите. Може би затова е и оцветен в този лек, напомняш лимонена напитка, жълт цвят. Дворецът разполага с 1441 стаи (да, повече от Бъкингам), които са обзаведени по най-модерния за времето си начин, а по стените са изложени страхотни произведения на изкуството.
За посещение са отворени едва 40 от стаите, но и те стигат, за да се добие представа за мащаба и красотата на онова време. Не по-малко красиви са градините към двореца. Тук е разположен най-старият зоопарк в света. Има още ботаническа градина и оранжерия.
5. Замъкът Нойшванщайн
Знаеш ли кой е замъкът, вдъхновил Чайковски да напише балета „Лебедово езеро“? А кой е замъкът, избран от Уолт Дисни за лого на студиото му за анимационни филми? Този замък е бил вдъхновен от творчеството на Вагнер. Сети ли се кой е? Да, именно този – замъкът с едно от най-сложните за произнасяне от ненемскоговорящ човек, но и същият, който няма конкурент по красота. Това е замъкът Нойшванщайн.
През 1869 г. баварският крал Лудвиг II започва да строи своя замък на мечтите в подножието на Баварските Алпи и така в продължение на 17 години. Архитекти на великолепната сграда са Едуард Ридел и Кристиан Янг, които се придържат към класическите рицарки крепости в Германия. Тъй като лебедът бил любимото животно на краля, образът на птицата се среща във всяка стая под различна форма – дали като статуетка или пък изрисуван по стените на двореца. За нещастие кралят живее в своя дворец на мечтите едва 10 дни и не успява да го види в завършения му вид.
6. Дворецът Долмабахче
Първият дворец, издържан в европейски стил на Босфора – това представлява дворецът Долмабахче. Той е и главната резиденция на султана. Строежът му започва по желание на султан Абдул Меджид I през 1843 г. Автори на великолепната сграда са архитектите Гарабет и Нигохос Балян. Именно в този дворец е живял и починал бащата на съвременна демократична Турция – Мустафа Кемал Ататюрк.
Всичко в тази сграда е внушително – от размерите ѝ (площ от 45 000 кв.м, запълнени с 285 стаи, 68 бани и 6 хамама), през пищния стил (отвън европейски, отвътре – типичен османски), до обзавеждането (използван е само кристал, не стъкло). Дворецът разполага с най-големия в света кристален полилей (с 750 електрически крушки), както и най-голямата сбирка на кристални свещници в света. Един малък кристален свят.
7. Дворецът Версай
Перлата в короната на френския Ренесанс, сградата, превърнала се в основна резиденция на кралското семейство, е била първоначално замислена за съвсем обикновена ловна хижа. Добре че Кралят Слънце е видял потенциал в нея и е решил да инвестира тук, та да може до наши дни да оцелее един истински символ на френската култура – Дворецът Версай.
Въпреки че голяма част от шедьоврите на изобразителното изкуство са поместени в Лувъра, Версай все пак има с какво да впечатли посетителите си. Разполага с уникалната „Огледална зала“, както и „Кралската опера“. Отвън пък дворецът е заобиколен от огромни и изключително красиви градини, из които са разпръснати зашеметяващи фонтани, каращи те да се спреш и просто да им се полюбуваш.
В България също разполагаме с царски имоти. Ето три от по-красивите сред тях…
8. Дворецът Врана
Дворецът Врана се намира в покрайнините на София. Той е бил основният имот, в който е пребивавало Царското семейство по времето на Княз Фердинанд I. Българският управленец имал страст към орнитологията и решил името на двореца да бъде вида птица, която първа кацне на него. Е, сещаш се, че врани край софийското поле има много, та оттам – Врана.
На територията на двореца има 950 декара лесопарк, 1000 декара стопанство и две сгради, свързани помежду си, който представляват самия дворец. Първата сграда е построена през 1904 г., а до нея през 1909 г. е достроена втората сграда.
Част от забележителностите на територията на двореца са позлатената дъбова ламперия, дърворезбован таван от майсторите Филипови, както и Карелската столова – подарък от император Николай II по случай 80-годишнината на Княз Борис. За щастие, от 2013 г. насам, дворецът Врана е отворен за посетители. Това го прави втория царски имот, достъпен за граждани и гости на страната, след двореца Царска Бистрица в Боровец.
9. Дворецът Евксиноград
Най-старата извънградска резиденция на български управници от последното българско царство се намира близо до Варна – това е Евксиноград. Името е дадено от княгиня Мария Луиза. От гръцки означава „гостоприемен град“ и „град на Черно море“ едновременно. Дворецът е разположен на територия от 900 декара. Върху нея има още оранжерии, паркова зона, винарска изба, спортен комплекс, конюшня, няколко вили за почивка и няколко постройки за обслужващия персонал.
Основите на двореца са поставени през 1882 г. Причина за това бил фактът, че новоизбраният княз Александър Батенберг нямал нито дворец, нито резиденция. Така той възложил на австрийския архитект Виктор Румпелмайер да му построи дворец във френски стил. Сградата е завършена през 1893 г.
В нея се случват някои от най-важните събития в българската история. Точно тук е подписан указът за Съединението на Княжество България с Източна Румелия на 06 септември 1885 г. От времето на княз Фердинанд пък в парка към Двореца са изградени ботаническа градина и оранжерии с над 300 вида растения. През 1906 г. към двореца е изградено и пристанище, с прилежащ към него фар.
10. Дворецът в Кричим
Строежът на двореца Кричим е започнат през 1905 г. по желание на княз Фердинанд. Проектът е реализиран от архитект Георги Фингов. Втората сграда, достроена към основната резиденция, е направена през 1936 г. от архитект Йордан Севов по времето на цар Борис III. Дворецът представлява сграда на два етажа, всеки от които по 750 кв.м. Има 55 помещения, сред които 12 бани, кабинет на главнокомандващия държавата, трапезария, както и забележете – киносалон.
Обзавеждането на цялата резиденция е внесено от Германия и краси царския имот. Тази мебелировка е имала удоволствието да бъде ползвана от някои от най-забележителните личности за времето си, като Фидел Кастро и Индира Ганди. Дори самият Юрий Гагарин е засадил дръвче в парка към двореца. Ловната резиденция разполага с внушителен ловен парк, който е населен с елени и лопатари. Има богата флора и фауна, която старателно се поддържа и до днес. Площта на парка е близо 2000 декара.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.