Архитектурата, като част от световното културно наследство, предлага изключителни образци на любопитните и любознателни туристи.
Подбрахме част от най-емблематичните от тях в класация, минаваща от средновековни до барокови сгради по цял свят, илюстриращи шедьоври на различни архитектурни стилове.
Ако случайно ви се отдаде възможност да посетите някои от тях, не я пропускайте, направете си снимка и разберете повече за историята на сградата и детайлите, които я правят изключителен пример на архитектурното наследство. Ето 10 от най-емблематичните архитектурни шедьовъра по света.
1. Санта Мария дел Фиоре, Флоренция, Италия
В превод Санта Мария дел Фиоре означава „Света Дева Мария със цветето“. Отличава се със своя купол, проектиран от Филипо Брунелески, а екстериорът, гледащ към многоцветните мраморни панели в зелено и розово, е очертан в бяло. Катедралата е с форма на латински кръст, има 3 кораба, 2 странични трансепта и полукръгла апсида. В интериора на катедралата се откроява забележителен часовник, създаден през 1443 г., който работи и днес. Стрелките му обаче се движат обратно на посоката на днешните часовници.
2. Ар Нуво център, Олесун, Норвегия
След като през 1904 г. голям пожар унищожава немалка част от норвежкия град Олесун, той е възобновен в съответствие с модерните архитектурни влияния, в стил Ар Нуво. Сградата на Ар Нуво център е създадена през 2003 г., отразяваща напълно заобикалящия я градски стил, на мястото на аптека.
3. Потъналия палат, Истанбул, Турция
Йеребатан сарнъджъ или Цистерна на базиликата, е най-голямото и добре запазено покрито водохранилище за питейна вода в Истанбул измежду открити до неколкостотин в града, приличащо на дворец и с уникална архитектура. Едно от имената, с което местните наричат цистерните е „Потъналия палат“. През 1963 г. там е заснета една от сцените на филма за Джеймс Бонд „От Русия с любов“. През 2012 г. в сградата се реализират снимките към видеоклипа „Пак ли“ на популярната фолк изпълнителка Галена. В „Потъналият палат“ се развива и част от действието в последната книга на Дан Браун – „Ад“.
4. Ханойската опера, Ханой, Виетнам
Сградата, приютила днес виетнамската национална опера и балет, е строена в продължение на 10 години, като за неин прототип е ползвана архитектурата на Palais Garnier опера в Париж.
5. Ла Компания, Куско, Перу
Сложната фасада и овален купол правят тази перуанска Йезуитска църква от XVII век, един от най-добрите примери за испанския бароков стил.
6. Капитолий, Вашингтон, САЩ
Куполен покрив, триъгълни фронтони и големи колони, подредени в строга симетрия – неокласическата сграда напълно отговаря и засилва чувството за власт на вашингтонския Капитолий. Основният камък на сградата е поставен от президента на САЩ Джордж Вашингтон на 18 септември, през 1793 г. След опожаряването ѝ по време на Британско-американската война през 1814 г., сградата е престроена, като е допълнена с две допълнителни крила и е поставен купол със статуята на Колумбия – символ на Америка. На купола е изобразен като божество първият президент на САЩ Джордж Вашингтон с 13 девици.
7. Хотел „Украйна“, Москва, Русия
Сградата на хотел „Украйна“, построена през 1957 г., е призната за архитектурен шедьовър от съветския период. Днес хотелът се нарича Radisson Royal Hotel Moscow и през 2013 г. спечели приза на World Travel Awards за „най-добър луксозен бизнес хотел“. Сградата става част от филма “Умирай трудно 5: Денят настъпи“ от 2013 с Брус Уилис в главната роля.
8. Сградата на „Дейли Телеграф“, Напиер, Нова Зеландия
След земетресение през 1931 г. в Нова Зеландия, голяма част от град Напиер е разрушена. Последвалото възстановяване следва архитектурните течения на епохата и сградите се градят в стил Арт Деко. Перлата в короната е някогашния офис на вестник „Дейли Телеграф“, днес офис на агенция за недвижими имоти.
9. Забраненият град, Пекин, Китай
Забраненият град е китайски императорски дворец от периода: средата на управлението на династията Мин (1368-1644) до края на управлението на династията Цин (1644-1912). Дизайнът на Забранения град, от неговото цялостно оформление до най-малката подробност, символизира величието на имперска сила. Дворецът е разделен на мъжка и женска част – Ин-Ян.
10. Сейнт Панкрас стейшън, Лондон, Англия
Сейнт Панкрас стейшън е един изключителен пример за викторианска архитектура. Гарата, дом на влаковете Eurostar, свързващи острова с континента, е дело на архитекта Уилям Хенри Барлоу.
Историк по образование, Иван няма нищо против да излиза от миналото и да хвърля по един поглед към бъдещето. Музика, кино, история, екзотични места за почивка… това са темите, за които той обича да разказва.