Добре знаем фразата, че книгите са богатство и прозорец към света. Някои литературни шедьоври обаче могат да се окажат заплаха за обществото – поне според властите. Представяме ви 10 книги, забранени със закон в различни държави.
1. „Лолита“
Скандалният роман на Владимир Набоков успява да разпали страстите, където и да се спомене. И докато в много държави „Лолита“ се причислява към бестселърите, то в Аржентина, Франция, Южна Африка и Великобритания е забранена със закон. Причината – прекалено неприличен сюжет.
2. „Къщата на духовете“
Книгата на обичаната по цял свят авторка Исабел Алиенде среща съпротивата на властите в Чили. „Къщата на духовете“ е забранена за продажба, а причините на са посочени.
3. „Моята борба“
Трудът на Адолф Хитлер е забранен за печат и продажба в Германия от 1945 г. до 2016 г. След изтичането на правата ѝ през 2016 г., „Моята борба“ е преиздадена.
4. „Шифърът на Леонардо“
Един от най-обичаните автори на мистерии Дан Браун омагьосва с перото си хора от целия свят… почти. През 2004 г. правителството на Ливан забранява „Шифърът на Леонардо“, след като католическите власти я обявяват за обидна спрямо християнството.
5. Трилогията „Петдесет нюанса“
Една от най-продаваните трилогии в света, последвана от филмова екранизация, среща неодобрение в Малайзия. Цялата поредица е забранена от 2015 г. насам, заради садистичен сюжет и застрашаване на обществения морал.
6. „Фермата на животните“
Всеки, чел „Фермата на животните“ от Джордж Оруел, е наясно със силните политически послания, скрити зад образите на животните. По тази причина книгата все още е забранена в Северна Корея и навярно ще бъде така, докато царува комунистическата власт.
7. „Вечната Амбър“
Романът на Катлийн Уиндзор, превърнал се в обичана от поколения класика, е забранен в цели 14 американски щата. Според властите в САЩ историята на Амбър подтиква към морален упадък и сексуална зависимост.
8. „Мидълсекс“
Провокативният роман на Джефри Юдженидис печели високи оценки от множество литературни критици. В Тексас обаче книгата е забранена със закон, заради сексуалната си тематика.
9. „13 причини защо“
Хитовият тийн роман на авторката Джей Ашър проследява историята на Хана Бейкър – тормозено от съучениците си момиче, което решава да се самоубие. Още при отпечатването на книгата през 2007 г. някои училища в Канада и Колорадо премахват заглавието от училищните библиотеки. След екранизацията на книгата, превърнала се в най-хитовия сериал на Нетфликс, романът се превръща в една от най-ограничаваните и забранявани от закона книги в Америка.
10. „Да убиеш присмехулник“
Класиката от американския писател Харпър Лий е проблемна за закона от самото си излизане до ден днешен. Определян от някои критици като „расистки“, романът постоянно влиза и излиза от списъка със забранявани и цензорирани книги в Америка.
Това е Микаела Илиева – поет по душа и бъдещ издател по професия (учи „Книгоиздаване“). Влюбена е в книгите, звездите и изкуството. Живее с мотото „Светът е на творците!“.