Нейното име е синоним на стил и изисканост. Той пък е един от най-влиятелните хора в новия свят. Дни след раждането си тя става кралица на Шотландия, а на 18 г. вече е кралицата на Франция. Две години преди да навърши 40 той изпадна в дълбока физическа и психическа криза.
Как изглежда човешкият живот на книга? Кой е той и коя е тя? Случайността или човешката упоритост водят към успеха? Издателство „Колибри“ ни предлага цели 10 книги, вдъхновени от живота. Коко Шанел, Мария Стюарт, Доналд Тръмп, Фридрих Ницше – това са само част от имената, чиито истории ще ви разкажем днес.
1. „CHANEL & CO: Коко и нейното обкръжение“
Мари-Доминик Льолиевр
До каква степен случайна среща, обикновено запознанство могат да предопределят човешката съдба? Особено когато става дума за необикновена съдба като тази на Коко Шанел? От сиропиталището в Обазин, през двореца на херцог Уестминстър, до ателието на улица „Камбон“ и световната слава, житейският път на легендарната дизайнерка е повлиян от активното, понякога решаващо присъствие и сътрудничество на галерия повече или по-малко авторитетни, повече или по-малко близки на сърцето ѝ личности. В обкръжението ѝ са Игор Стравински, великата княгиня Мария Павловна, внучка на Александър II, Сергей Дягилев, Лукино Висконти, Роми Шнайдер… Връзките на Шанел с тях – ту интимни, ту делови, а най-често и двете едновременно, бележат не само етапите на нейния възход, но и очертават многоликия и пълнокръвен портрет на тази талантлива, амбициозна, на моменти безкомпромисна, ала винаги невероятно обаятелна жена.
2. „Мария Стюарт“
Стефан Цвайг
Мария Стюарт е една от най-трагичните фигури в световната история. Кралица на Шотландия, когато е едва на шест дни, кралица на Франция на седемнайсет години чрез брака ѝ с Франсоа II, вдовица на осемнайсет. Принудена да се завърне в Шотландия, тя се омъжва за лорд Дарнли, има любовна връзка с граф Ботуел и бяга в Англия, след като любовникът убива съпруга ѝ. Търси закрила от своята съперница Елизабет, кралицата на Англия, която обаче я държи двайсет години в плен, преди да ѝ отсече главата. Скоро след нейната смърт личността ѝ добива ореола на мъченичеството за католическата вяра, а с течение на времето се обвива и в мистична мъгла. Какво всъщност се е случило с Мария Стюарт? Наистина ли е участвала в убийството на втория си съпруг? Случаят привлича вниманието на Стефан Цвайг, след като попада в Британския музей на доклад за нейната екзекуция.
„Попитах дали съществува действително достоверен документ – споделя той по-късно. – Никой не знаеше и така, докато търсех, подсъзнанието ми започна да пише книгата за Мария Стюарт.“
3. „Мама и смисълът на живота. Терапевтични истории“
Ървин Д. Ялом
Чрез шест вълнуващи истории, извлечени от клиничния му опит, д-р Ялом отново ни потапя в тайните на срещата между пациент и психотерапевт и с изящния си стил изпитва границите между документалистика и белетристика. Героите му плуват в замъглените си сънища, минават през отчаянието и страховете си, през скръбта, властта на любовта, копнежа по взаимност, за да се изправят пред извечните въпроси на живота: за самотата и смъртта, за свободата и смисъла на съществуването. Това пътешествие към самопознанието и трансформацията, в което деликатно е поканен и читателят, осветява уникалния потенциал на всяко човешко взаимоотношение.
Ървин Д. Ялом (р. 1931 г.) е изтъкнат американски психиатър, почетен професор в Станфордския университет и практикуващ психоаналитик, смятан за един от родоначалниците на груповата психотерапия. Научните му книги, както и добилите изключителна популярност „Дарът на терапията“, „Все по-близо всеки ден“ го утвърждават като водеща фигура в съвременната невронаука.
4. „Мечтата на келта“
Марио Варгас Льоса
Като калейдоскоп от ярки епизоди преминава пред очите на героя животът му в затворническата килия, докато очаква помилване или смърт. В основата на документалния роман „Мечтата на келта“ на Нобеловия лауреат Марио Варгас Льоса е положена реалната история на легендарния деец на ирландското националноосвободително движение сър Роджър Кейсмънт. Бившият британски консул, дипломат хуманист, чиито доклади за злодеянията на колонизаторите на Конго и Амазония го превръщат в началото на ХХ век в кумир на просветена Европа, се отказва от постове и почести и се посвещава на борбата за независимост на многострадална Ирландия. Обвинен от Британската империя в държавна измяна и шпионаж и осъден на смърт, Кейсмънт прекарва последните си дни в пълна изолация и скръбна самота, изоставен от приятели и сподвижници, възмутени кой от предателството му, кой от хомосексуалните му връзки, които излизат наяве от неговите дневници. Една наистина героична и горестна съдба…
5. „Когато Ницше плака“
Ървин Д. Ялом
1882 година, Венеция. Красивата и свободомислеща Лу Саломе моли известния виенски лекар д-р Бройер да помогне на приятеля ѝ Фридрих Ницше, който е изпаднал в дълбока физическа и психическа криза, породена от бурните им взаимоотношения и разпада на тройната им връзка с Паул Рее. Ницше е все още неизвестен философ, приятелят на Бройер Зигмунд Фройд е начинаещ лекар, свръхчовекът и психоанализата още не съществуват. Бройер започва да „лекува“ Ницше, прекалено горд, за да се признае за болен, като споделя с него собствените си проблеми. В процеса на това общуване, което Бройер обсъжда с младия Фройд, се раждат някои от великите идеи на Ницше и се поставят основите на психоанализата. В „Когато Ницше плака“ Ървин Д. Ялом смесва факти и фикция, за да създаде странно и рядко интересно четиво, в което напрежението през цялото време се покачва (Кой е болен? Кой е отчаян? Кой е ученикът и кой – учителят? Кой кого лекува?), а развръзката е неочаквана като в най-добрите психологически трилъри.
6. „Силна е нощта“
Делфин дьо Виган
През една зимна сутрин Делфин дьо Виган намира майка си мъртва в дома ѝ. След ступора, след мъката, след отказа да повярва в неотвратимото, тя взема трудно решение – да проучи и опише живота на майка си, да разбере кое я е накарало да направи такъв радикален избор. Заемайки се с тази задача, писателката разказва обикновената и необикновена история на своя род – без излишна сантименталност, без самосъжаление. Без да укорява и без да идеализира. Постепенно пред читателя се очертава силният и очарователен образ на една изстрадала, но и пълна с живот жена.
„Семейството ми въплъщава най-шумната, най-зрелищната радост и заедно с това в него отеква неуморимото ехо на мъртвите и отзвукът на многобройни катастрофи. Днес знам също, че то онагледява, като много други семейства, унищожителната сила на словото – и на мълчанието. Люсил почина на шейсет и една години, преди да се превърне във възрастна дама. Люсил умря както желаеше – жива. Днес вече съм в състояние да се възхитя на смелостта ѝ“, споделя Делфин дьо Виган.
7. „Истории, различни от моята“
Еманюел Карер
През зимата на 2004 г. Еманюел Карер и спътницата му в живота Елен прекарват ваканцията си в Шри Ланка, когато островът е връхлетян от разрушително цунами. Двамата се сближават с младо семейство, загубило четири годишната си дъщеря в катастрофата, и не се разделят с него до края на престоя си. При завръщането им ги очаква не по-малко тежка новина: сестрата на Елен – млада съдийка, майка на три момиченца – е неизлечимо болна. Живият, четивен и същевременно задълбочен стил на Еманюел Карер превръща истинските истории, които разказва, в завладяващо и проникновено четиво. „Истории, различни от моята“ е разтърсваща и дълбоко човешка книга, най-малко личната измежду романите на Карер. Това е психологически нюансиран разказ, в който се говори за живота и смъртта, за болестта и бедността, за правосъдието и справедливостта, но най-вече за любовта.
8. „Близки срещи със смесени чувства“
Мария Касимова-Моасе
„Близки срещи със смесени чувства“ не се вписва в определен жанр. Тя не е нито роман, нито документалистика, нито автобиография. Историите, събрани в нея, са разнородни, но само на пръв поглед несъвместими. Това са журналистически статии, есета и портрети, публикувани в различни медии през последните повече от десет години. Наравно с тях са включени и самостойни текстове, разказващи контекста, предисторията или следствието от тяхното публично появяване. Откровено и много лично. Тази книга е опит за излизане от журналистическата анонимност. Тя е разказ за двете страни на една монета. Като позитива и негатива във фотографията. Като спектакъла и болезнените репетиции преди това. Книга за видимото, публичното и невидимото, болезнено съкровеното. „Близки срещи със смесени чувства“ наистина „приближава“ максимално авторката до читателя, но деликатно успява да се опази от преднамерена откровеност и спазва здравословна дистанция. Защото самата авторка притежава вътрешна мяра. Резултатът? Книга, която излъчва доброта, ведрост, любов към живота.
9. „Огън и ярост. Белият дом на Тръмп отвътре“
Майкъл Улф
В експлозивната си книга Улф предлага изобилие от нови подробности за хаоса в Овалния кабинет, като дава отговори на следните въпроси:
- Какво действително мисли за президента Тръмп собственият му екип?
- Кое кара Тръмп да твърди, че разговорите му са подслушвани от президента Обама?
- Защо в действителност е уволнен президентът на ФБР Джеймс Коми?
- Защо главният стратег Стив Банън и зетят на Тръмп Джаред Къшнър не понасят да са в една и съща стая?
- Кой в действителност ръководи стратегията в администрацията на Тръмп след уволняването на Банън?
- Каква е тайната на общуването с Тръмп?
- Кое е общото между администрацията на Тръмп и филма „Продуцентите“?
Никога президентство не е разединявало до такава степен поданиците на САЩ. „Огън и ярост“ на Майкъл Улф е уникален репортаж и свежо четиво, което ни показва как и защо Доналд Тръмп се превръща в главно действащо лица на разногласието и разединението.
10. „Изгубеният град Z“
Дейвид Гран
През 1925 г. легендарният британски изследовател Пърси Фосет изчезва в джунглите на Амазонка, докато търси следи от мистична цивилизация. Пренебрегвайки присмеха на научните организации, считащи местното население за „диваци“, твърдо решеният Фоусет, подкрепян от съпругата си, сина си и своя помощник, се завръща отново и отново в джунглата в опит да докаже теорията си.
Безброй авантюристи тръгват след него, но намират смъртта си или се завръщат с празни ръце.
Мит или реалност е изгубеният град Z?
Дейвид Гран ни разказва удивителната история на полковник Фосет, докато описва собственото си пътуване през смъртоносните джунгли. И се опитва да разплете една от най-големите мистерии на ХХ век. Една истинска история за смелостта и страстта, разказана в класическия стил на Гран. Разтърсваща почит към изследователския дух и борбения до маниакалност приключенец.
Икономист по образование и журналист по призвание. Фен на мощните мотори и бързите коли. Работил е в някои от най-големите електронни медии у нас. Слуша рок и не крие, че сред любимите му банди са The Struts, Sonic Youth и Soundgarden.