„Добрият човек вижда добри знаци.“
Индийска мъдрост
Май – месецът, който ни кара най-много да се усмихваме. Месец на мечти, планове и много слънчево настроение. Миришещ на пролет, с прясно окосена трева и аромат на цветя. С въздух, предразполагащ мечтания. Без обещания за нищо, но запомнящ се. Изненадващ и водещ към по-добро.
Именно в месеца на буквите и пъстротата на абитуриентския екстаз, най-хубавият подарък си остава книгата – като спомен от едно познанство, приятелство, роднинско парти или просто мечтание, копнежи и търсене на смисъл…
Да, с книга през май, четейки, романтично се влюбваме и отваряме сърцата си. Избираме поредната дестинация за лятна почивка и приключения. Мечтаем за житейските си промени и просперитет. Наслаждаваме се дори на дъжда. Защото след майския дъжд всичко е свежо и бляскаво от слънчевите лъчи, мирише на чисто и таи надежда за сбъднатост сред домашния уют и празничността или пикниците в природата.
Наслаждавайте се на книгите и не спирайте да търсите красивото с надежда за щастие! Пролетта дава всичко, за което мечтаем! А ето и актуалните майски предложения на издателство „Колибри“, предизвикали неизмерим интерес в търсене на самите нас…
1.“Безсмъртната смърт“
Лиу Цъсин
Многократно удостояваният с престижни награди китайски фантаст Лиу Цъсин е автор на известната вече и в България трилогия „Земното минало“. В третия том, „Безсмъртната смърт“, той доразгръща лъкатушната история на човечеството след избухването на строителната криза.
Във все по-сложното състезание на политики и технологии съдбата на земната цивилизация отново попада в неочаквани ръце – този път в центъра на събитията е Чън Син, специалистка по космически двигатели и непоправима идеалистка, чиито решения определят успехите и паденията на човечеството в продължение на стотици, милиони години.
Със своя инженерен подход към литературата Лиу Цъсин предлага убедително страховита визия за бъдещето, базирана на някои от най-интересните астрофизични хипотези на нашето хилядолетие и подплатена с нова порция грандиозни и зловещи идеи за вселенското и човешкото състояние.
Криза след криза и поврат след поврат, всяка сцена в романа повдига въпроса: какво е най-лошото, което може да се случи, и кои са цивилизационните ценности, необходими на човечеството, за да оцелее в тъмната гора на Вселената?
2. „Каталог на книгите корабокрушенци“
Едуард Уилсън-Лий
Животът на Фернандо Колумб, незаконния син на откривателя на Америка, е изпълнен с приключения и превратности. Той следва баща си Христофор в последното му плаване до Новия свят и се бори да защити името му, когато изпада в немилост. Но Фернандо мечтае да го задмине в друга област – да събере книги за най-голямата модерна библиотека в света, в която да може да се намерят „всички книги, издадени на всички езици и отговарящи на всички потребности на хората“. Той с всички сили насърчава преводите на книгите и превръщането им в материална ценност.
Пред нас е необикновеният разказ за визионера, прозрял невероятните перспективи, открили пред света след Гутенберг и разпространението на книгата в съвременния ѝ вид. Първият модерен библиофил и библиоман е видял неподозираните възможности на новия начин за предаване на познанията, който ще промени из основи начина на мислене и живота на хората.
Така Фернандо Колумб, макар и незаслужено останал в сянката на баща си, е открил нова ера в историята на информацията, сравнима с технологичната революция от края на ХХ – началото на XXI век. А неговата „Библиотека Коломбина“, основана в Севиля през 1539 г., и до днес съхранява над 3000 тома.
„Великолепна книга… истинска тръпка на почти всяка страница“ – The New York Times Book Review
3. „Дървесна история“
Ричард Пауърс
Пилот от американските военновъздушни сили във Виетнам е прострелян в небето и се спасява, като се приземява в бананово дърво. Един художник наследява фотографски портрети, правени в продължение на сто години, на все един и същи прокълнат кестен.
Колежанка, любителка на веселия живот, получава токов удар в края на осемдесетте, умира и се връща към живот благодарение на същества от въздух и светлина. Учен с проблеми със слуха и говора открива, че дърветата общуват помежду си. Тези герои и петима други непознати се срещат в последна и жестока битка, за да спасят няколкото акра девствена гора, останали на американския континент.
Ричард Пауърс обхваща тема, необятна като Вселената: природата и връзките ни с нея. Съдбите на главните герои се преплитат около първата и последна загадка в света: общуването между дърветата. В центъра на тази еко-фантастика със симфонични измерения е историята на една секвоя, застрашена от унищожение.
Ричард Пауърс изследва екологичната драма и бавното ни удавяне в киберсвета и ни напомня, че без природата нашата култура не съществува, тя е тази, която предпазва душите ни от разруха.
4. „Клеопатра: Царицата, която предизвика Рим и покори вечността“
Алберто Анджела
Преди повече от 2000 години, в сурови времена на мъжко господство, една млада жена успява да се наложи като фактор на античната геополитическа сцена. Коя е Клеопатра и как го постига?
Египетската царица, покорила двама от най-славните мъже на своята епоха, далеч не се вмества в опростителския шаблон на красива и пагубна прелъстителка.
С таланта си на държавник и стратег, с дързостта и решимостта си, със своята култура и ерудиция и с тайните си оръжия на неустоимо омайна жена тя съумява да изведе страната си от изтощителните вътрешни борби към експанзия и разцвет.
В един преломен момент от древността фигурата на Клеопатра, съизмерима с тази на Елизабет І в Англия, се превръща в „катализатор” на историята и оказва неизмеримо влияние на събитията, предопределили бъдещето на западния свят и дори нашия живот днес.
5. „Първо лице единствено число“
Харуки Мураками
В новия си сборник с разкази „Първо лице единствено число“ героят на Мураками, човек на средна възраст, се връща към своите младежки увлечения, преживявания и спомени. От страниците звучи музика – джаз, класика, поп – и отмерва ритъма на сюрреалистичните срещи и разговори между хора, животни и въображаеми същества, разтварят се неподозирани гънки на времето и пространството, грозното става красиво, а зад красивото се таи неочаквана грозота, съзнанието предизвиква и разширява пределите на видимия свят. Спомени, спомени, а сякаш точно онова, което се изплъзва от спомена, ни преследва най-дълго…
Стегнатата, остроумна и магична проза на осемте разказа е едновременно философска и загадъчна, трогателна и забавна, с тон на интимно признание, почти мемоарна – неизменно поднесена от първо лице – и завършва с типичния за Мураками неочакван обрат.
„Някои писатели вдигат огледало пред света, а други – като Харуки Мураками – използват огледалото като портал към света, който се крие отзад.“
Уолстрийт Джърнъл
„Мураками е преди всичко забележително достъпен разказвач. Книгите му са интимна покана към читателя да се наслади на неговото винаги непредсказуемо, но много убедително въображение…“
Тери Хонг, Крисчън Сайънс Монитор
„Този увлекателен сборник с разкази е своеобразен съкратен курс за всеки, който иска да се докосне до неповторимия стил и въображение на Мураками, до неговата страст към музиката и бейзбола и до неговата носталгия по младостта…“
Пъблишърс Уийкли
6. „Любовта за напреднали“
Светлозар Желев
В тези две неделими части се съдържат гледните точки върху вселените на любовта на близо 90 съвременни български автори.
„В крайна сметка тя, любовта, е движещата сила на човечеството през всички тези години. Любовта може да бъде религиозна, любовта може да бъде чиста и непорочна, любовта може да бъде плътска, любовта може да бъде разкъсваща, може да бъде даряваща, може да бъде разбираща и споделяна, може да бъде несподелена, болезнена, тежка, разтърсваща, скрита, може да бъде всякаква.
Любовта може да бъде и към муза, любовта може да бъде във всяко едно от нещата, които ни заобикалят. То може да ни даде всички тези прекрасни заряди, химически реакции, всички тези избухвания вътре, по невронната ни система, която ни кара да чувстваме любовта.
Поети и писатели са използвали много метафори, за да я опишат. От пеперудите в корема до ударения от гръм. И всички тези обяснения, метафори, определения, опити тя да бъде обяснена и преразказана с думи не са били напълно обемащи я.
Любовта винаги е нещо повече. Любовта винаги се изплъзва, за да бъде обяснена, да бъде изказана, да бъде разголена и разбрана от всеки. Любовта е неразбирана, неразбрана и много често неразбираща. Любовта е нещото, което търсим, за да запълним вътрешните си рани, разломи или просто липси.
Любовта ни кара да се усмихваме, кара ни да страдаме, любовта никога не ни е достатъчна, любовта никога не може да бъде обяснена. Няма нищо по-силно от това да се оставим на любовта, да оставим да ни превземе, да ни изпълни, да ни накара да се слеем с всемира, който пък от своя страна е концентриран в един човек, в едно нещо, в едно същество, което обичаме.“
7. „Качестволандия“
Марк-Уве Клинг
Добре дошли в Качестволандия – страната на суперкачеството и суперлативите!
Всичко в Качестволандия изглежда като от далечното бъдеще, но всъщност това е нашето най-близко „утре“. Тук цялостната организация на живота е насочена към максималното му оптимизиране: работата, свободното време, взаимоотношенията се ръководят от безпогрешни алгоритми.
Компютрите решават какво да купуваме, кого да обичаме, за кого да гласуваме. Така човечеството ще бъде предпазено от непоправими грешки! Но защо у Петер Безработния все повече се усилва чувството, че нещо все пак не е наред? Ако системата е така перфектна, както я представят, защо има дронове, страдащи от страх от летене, и сексроботи, които се борят с ерекционни смущения? Защо машините все повече заприличват на човеци, а хората – на машини? Накъде се е запътил нашият дигитален свят?
Приятно пътуване в бъдещето с „Качестволандия“ – поразително визионерска, плашеща, но забавна дистопична сатира в традицията на Кърт Вонегът, Дъглас Адамс и Джордж Оруел.
8. „Кинцуги. Изкуството на устойчивостта“
Селин Сантини
Кинцуги е японско изкуство за поправяне на счупени предмети чрез подчертаване на пукнатините, върху които се нанася фин слой злато. Изкуството на устойчивостта е умението да лекуваме нанесените на душата ни рани, без да прикриваме белезите, да се вглеждаме в себе си, без да се боим от несъвършенствата си.
И двете изискват много внимание, търпение и съсредоточаване. Ден след ден, седмица след седмица предметът и душата биват почиствани, превързвани, обгрижвани и лекувани, докато не засияят и не започнат да излъчват светлина.
Обогатена с притчи, съвети и упражнения, с примери и факти от биографията на авторката, дори с плейлиста в духа на кинцуги, книгата проследява процеса на емоционалното и психологическото изцеление и чрез метафората на японското изкуство превежда читателя през всички етапи на една оздравителна терапия.
Преведена е на 10 езика, а Селин Сантини е удостоена с Наградата на професионалната устойчивост, Наградата на журито на Рестарт, литературната награда на фондацията Манпауър, Златната награда на Наутилус Бук, и е финалистка в 2 категории на наградата на Индипендант Аудиобук в САЩ.
9. „Когато родителите се разделят“
Франсоаз Долто
Франсоаз Долто (1908-1988) е една от най-големите фигури на френската и на световната психоаналитична наука.
Последователка на Фройд, съратничка и приятелка на Жак Лакан, една от основателките на Парижката психоаналитична школа, Долто винаги е поставяла в центъра на своите интереси и на клиничната си работа детето и неговите проблеми, неговото развитие, неговото бъдеще.
В разговорите си със социалната асистентка Инес Анжелино, събрани в книгата „Когато родителите се разделят“, тя подлага на задълбочен анализ трудностите, изживявани от децата на разведени родители, и възможностите за по-безболезненото им преодоляване.
Тази книга не е есе по психоанализа и не съдържа описания на клинични случаи, но всичко, споделено от мен, е основано на клиничния ми опит. Това е по-скоро книга на гражданка, психоаналитичка по професия, която се интересува от несъзнаваните страдания на децата, страдания, които винаги се дължат на неизреченото или на лъжата, изречена „за тяхно добро“.
Франсоаз Долто
10. „Берта Исла“
Хавиер Мариас
В този роман Хавиер Мариас поднася същинска дисекция на шпионажа – засегнати са всички негови аспекти: от вербуването на агента с използване на подло изнудване, през секретната му дейност, та до изоставянето му, когато вече е ненужен на тайните служби.
Чрез страшната история на британския агент Том Невинсън – по рождение едновременно испанец и англичанин – авторът демитологизира цялата стандартна романтика, с която литературата и киното са обвили шпионажа, показвайки само едната му страна.
Без да спестява неприятни подробности, Хавиер Мариас по неповторим начин описва трагедията, неминуемо сполетяваща внедрените агенти – провала на техните бракове, психологическия срив, отчуждението на личността.
Паралелният разказ за Том и съпругата му Берта разкрива незавидната съдба на жените, свързали живота си с такива мъже – те са осъдени да живеят в непрестанен страх и неизвестност, без да имат правото да задават въпроси.
Издателство „Колибри“ добавя още едно предложение за малки и големи, за да ги зарадва за едно завладяващо пътешествие с книгата – мечтание с илюстрациите на Марко Сома в
„Божествена комедия. Първи стъпки в тъмната гора“
Даниеле Аристарко
Възхитителна книга, в която красивите илюстрации на Марко Сома допълват вълнуващия и искрен текст на Даниеле Аристарко.
Този нов поглед към „Божествена комедия” ще предизвика любопитството и въображението и на малките, и на големите читатели.
Сега децата и родителите им могат да направят заедно първата стъпка в едно пътуване, започнало преди седемстотин години. Книга, която прекосява тъмната гора, без да спира да възпява живота.
Всеки ден може да бъде прекрасен с книга в ръка, по-доброто предстои с обещание за щастие с майските ни предложения!
Европейско кино, фотография и Рей Бредбъри. Трите любими теми на Рада. Обича да пътува, но рядко посещава едно и също място два пъти. Фен е на синия цвят и червеното вино… дори и да не е от глухарчета.