Затворени вкъщи по принуда или по собствена преценка, стоим в изолация между пердето и прозореца, наблюдаваме пустите улици през около час, а навън сякаш нищо не се случва. Даже и бездомни кучета не минават, за да разведрят обстановката и да разлаят съседския звяр. Картина, наподобяваща сцена от някакъв безизвестен утопичен филм. И като за капак този сценарии изглежда ще продължи още 45 дълги страници.
В такъв момент всеки от нас има време да мисли за много неща в и за живота си, дори и да е натоварен с тежката задача да работи от дивана в хола или пълните с енергия деца да полудяват до такава степен, че и мини Disneyland да имаха на разположение, би им омръзнал. Сложна ситуация, която лесно може да се промени с толкова подценяваната разходка в парка, квартала или само около блока. Но живеем в интересни времена и е по-добре да гледаме входната врата само от вътрешната ѝ страна.
За онези от нас, които в такива моменти обичат да усещат допира на хартията между пръстите си и да заменят отварянето на вратата с разгръщането на нова страница, днес предлагаме 10 заглавия, които ще ни понесат на крилете на въображението и ще ни извадят от изолацията, в която се намираме.
1. „Как да бъдеш чужденец/ Как да бъдеш упадъчен“
Джордж Майкс
Да си чужденец, е срамотно, няма как да не се съгласите. Да си чужденец, е проява на лош вкус. Престъпникът може да се поправи и да стане почтен член на обществото. Чужденецът не може да се поправи. Чужденец ли си, то е за цял живот. За него, чужденеца, изход няма. Той може да стане британец. Но англичанин – никога.
Заглавието на книгата „Как да бъдеш чужденец“ изразява повече от необходимото. Човек изобщо не бива да е чужденец. Но има определени правила, които трябва да се спазват, ако искате да сте приемлив и цивилизован в рамките на възможното.
Що се отнася до упадъчността, важни са добродетелите, които англичаните продължават да притежават. Търпимост, вежливост, все още поносими обноски при храненето, малко чудноватото чувство за хумор, страстта да се редят на опашки, самоиронията и непоносимостта към всякакво ласкателство.
2. „Сърцето с девет стаи“
Джанис Париат
„Сърцето с девет стаи” е калейдоскопична история за млада жена, която следваме в пътуването ѝ към себе си, пътуване между Изтока и Запада, в познати, но безименни градове.
Девет души разказват за отношенията си с нея – една и съща жена, която са обичали или която ги е обичала. Вдъхват ѝ живот и я приближават до нас, но тя не спира да ни се изплъзва, тъй като не чуваме нейния глас.
Романът на Джанис Париат е за крехката, фрагментирана природа на идентичността. За това как другите ни виждат само парченце по парченце, на части, и как понякога сме склонни да ставаме такива, каквито сме в техните очи.
Роман за това как любовта никога не остава неизменна и как живее в сърцето на човек дори след като някой е затворил вратата зад него.
3. „Изгубените цветя на Алис Харт“
Холи Рингланд
Пленителен роман за неразказаните истории, които ни преследват, и за историите, които разказваме сами на себе си, за да оцелеем.
Деветгодишната Алис Харт живее в идиличен дом, сгушен между обширни поля със захарна тръстика и морето. Една трагедия безвъзвратно променя живота ѝ и Алис е изпратена да живее при баба си, в чиято ферма за австралийски цветя намират подслон жени, които се чувстват изгубени и обезверени.
В духа на викторианската традиция всяко цвете има собствено значение и Алис постепенно започва да си служи с езика на цветята, за да изкаже нещата, за които ѝ е трудно да говори.
Семейните тайни, едно жестоко предателство и един мъж от далечна страна помагат на Алис да осъзнае, че има истории, които цветята не могат да разкажат.
4. „Заслужавам най-доброто“
Лучия Джованини
Лошото настроение не отминава? Често сте сърдити на целия свят? Неудовлетворени сте от живота си?
Вероятно мислите, че щастието е нещо извън вашия контрол, но не е така. Щастието е умение и като такова е възможно да бъде овладяно.
Тази книга ще ви помогне да го направите: ще извървите път от четиресет лесни етапа, всеки от тях ще ви отведе до позитивна промяна, решаване на част от проблемите, до по-ясното им осъзнаване.
В края на пътуването ще бъдете готови да се освободите от „веригите“, които ви възпират, и да започнете нов живот. Този път щастлив.
5. „Последната дворна разпродажба на Фейт Бас Дарлинг“
Линда Рътлидж
Очарователен роман за историята на няколко поколения от виден тексаски род, за пропуснати възможности и нови шансове, за великодушие и изкупление.
В навечерието на новото хилядолетие и непосредствено преди края на своя живот ексцентричната и заможна Фейт Бас Дарлинг решава да разпродаде старинните вещи, съхранили историята на пет поколения от рода ѝ и един куп съкровени семейни тайни. Защо? Защото Бог ѝ е пошушнал да го стори.
Романът поставя важните теми за вярата и религията, за почтеността и храбростта, за обичта и отчуждението, за взаимната толерантност, за дребнавостта и щедростта, но поражда и немалко въпроси: Притежават ли ни нашите притежания? Какво е човек без своите спомени? Как общуват нашите лични вселени? Искате за един долар да си купите лампа „Тифани“? Непременно посетете „Последната дворна разпродажба на Фейт Бас Дарлинг“!
6. „Сто и една годишният старец, който твърде много размишляваше“
Юнас Юнасон
На сто и първия си рожден ден Алан Карлсон се намира на остров Бали заедно със старата си дружка, дребния мошеник Юлиус Юнсон, с когото решават да се поразходят с балон – който, естествено, се спуква и ги отнася в морето, където ги прибира севернокорейски кораб, пренасящ какво? – ни повече, ни по-малко обогатен уран.
Оттук започват приключенията на двамата приятели, които ги отвеждат от Северна Корея в САЩ, Кения, Танзания, Дания и най-сетне в родната Швеция. Пътят им се пресича с Доналд Тръмп, Ангела Меркел, външния министър на Швеция, без да броим разните нацисти и националисти, които се опитват да ги пречукат.
Освен изключително забавния сюжет и изключителното чувство за хумор, с което е развит, „Сто и една годишният старец“ е и книга, която ни предлага истински геополитически анализ на съвременния свят от гледната точка на един истински шведски демократ. Чисто удоволствие за читателя.
7. „Ще те защитя“
Питър Мей
Майсторски извезана история, която прескача между изолирания шотландски архипелаг, познат от предишните романи на автора, и европейските модни столици; между настоящето и миналото на героите, споени завинаги от неизбежността на преживяното.
Животът на Нийв и Руари Макфърлейн е сбъдната мечта, откъдето и да го погледнеш. Притежават преуспяваща компания за производство на прочутите ръчно тъкани платове от Хебридските острови, затрупани са с поръчки от цял свят, роднини и приятели могат само да им завиждат.
Но всичко това буквално се взривява една нощ на хиляда мили от родното им място, насред улиците на Париж.
Останала сама, Нийв трябва да открие истината за своя съпруг и търсенето я отвежда все по-назад в миналото и все по-надълбоко в мрачните тайни, за които не е подозирала.
8. „Глад“
Джамал Уариаши
Александър Ласло, един от двамата главни герои в романа „Глад“, добива известност с дейността си за хуманитарна организация, която работи в лагерите на глада в Етиопия.
Повратният момент идва с решението му да осинови няколко сирачета от лагерите и да ги отгледа в Нидерландия. Филантропът изпада в немилост, когато едно от осиновените му деца го обвинява в сексуални посегателства. Осъден е на десет години затвор.
В опит да спаси честта си след излизането си на свобода Александър Ласло моли Орели Линдебом – негова партньорка до момента на арестуването му, а понастоящем телевизионна журналистка и майка на двегодишно момиченце – да му помогне да напише книга, в която да разкаже живота си и да изложи радикалните си и непопулярни идеи. Предложението му ще има драматични последствия.
9. „Ефектът Сюзан“
Петер Хьог
С „Ефектът Сюзан“ Петер Хьог ни предлага една завладяваща симбиоза между художествена проза и футуристичен трилър, която със сигурност ще покори любителите на напрегнатия сюжет и на литературното визионерство.
Сюзан Свенсен работи в сферата на експерименталната физика и има необичаен ефект върху хората – подтиква ги към откровения. Но един ден тя и семейството ѝ са заплашени със затвор. Единственият начин да избегнат присъдата е да съдействат на бивш държавен служител, който ги изпраща на тайна и опасна мисия.
Сюзан трябва да открие последния протокол на т. нар. „Комисия за бъдещо развитие“, чиито членове биват убити при загадъчни обстоятелства. Сюзан използва своите задълбочени научни познания, пъргав ум и завидна сръчност, за да разкрие огромна конспирация, която застрашава бъдещето на човечеството.
10. „Добрата дъщеря“
Карин Слотър
Изпълнен с драматични обрати, романът „Добрата дъщеря“ е сред най-завладяващите трилъри, на които сте попадали, а авторката му вече си е извоювала името на най-добрият автор на мистерии.
Щастливият семеен живот на тийнейджърките Шарлот и Саманта Куин в малък град е съсипан от брутално нападение над дома им, при което майка им загива. Баща им, известен сред съгражданите си адвокат, е покрусен. Семейството е непоправимо разбито, обсебено от тайните на онази ужасна нощ.
Двайсет и осем години по-късно Шарлот е тръгнала по стъпките на баща си и също е станала адвокат – съвършената добра дъщеря. Но ето че Пайквил отново е сцена на насилие и разигралата се трагедия потриса целия град, а Шарлот за пореден път преживява кошмар. Тя не само е непосредствен свидетел на убийството, но случаят отприщва у нея ужасяващи спомени, които напразно се е опитвала да заглуши. Защото шокиращата истина за престъплението, разрушило семейството ѝ преди толкова години, няма да остане завинаги погребана.
Европейско кино, фотография и Рей Бредбъри. Трите любими теми на Рада. Обича да пътува, но рядко посещава едно и също място два пъти. Фен е на синия цвят и червеното вино… дори и да не е от глухарчета.