Наближава краят на любимия ни сезон – лятото. Нека го изпратим с книга в ръка.
Приканваме ви да отделите време за себе си и да се потопите в различни пленителни сюжети.
Забавни и сериозни, криминални и любовни, реални или плод на авторовата фантазия… Ето 1- заглавия, които подбрахме за вас.
1. „Шега“
Янис Палавòс
Седемнайсетте кратки разказа в „Шега“ завладяват със страстната си жизненост и драматизъм, тематиката им прескача от двете страни на тънката линия между живота и смъртта, надеждата и отчаянието, истинската любов и фетишизма.
Самоотвержеността и обичта се противопоставят на грубия материализъм, патриархалните нрави на село –на обезличаването в града, където човекът до такава степен е издигнал предметите в култ, че неусетно самият той се превръща в предмет, преносно и буквално.
Палавос описва необикновените страсти на гърците от родния си край, но и безответната любов на един млад италианец, и мрачното отчаяние на емигрантите от Близкия изток, захвърлени от съдбата в непознатата за тях Атина. Дори ни кара да гадаем за мистериозната съдба на любимия му поет Франсоа Вийон.
2. „Форсиране на романа река“
Дубравка Угрешич
Традиционна международна писателска среща в Загреб през 80-те години на миналия век, рой участници от Източна Европа и от Запада. От „шапката“ изскачат характерни образи, нижат се гротескни, сюрреалистични събития, абсурди, контрасти – нелепа смърт в хотелски басейн, премиера на книга в месокомбинат, пищен прием със сватбената торта на Ема Бовари, устроен от далечен роднина на Флобер, женско сексуално отмъщение на язвителен критик, бягство отвъд желязната завеса и небезизвестен чадър…
С присъщото си дръзко остроумие и изобретателност, с тънък хумор, ирония и на места пародия Дубравка Угрешич разгръща един многопластов, мултикултурен роман река за литературата и писателското поприще, постмодернистична картина на двата свята от близкото минало през погледа на онези, които ги претворяват в художествена фикция.
3. „Този търпелив лабиринт от линии“
Хорхе Луис Борхес
…книгата
е нещо повече от словесна структура или
поредица от словесни структури; тя е и
диалогът, който завързва със своя
читател, и интонацията, която придава
на гласа му, и изменчивите и трайни
образи, които оставя в паметта му. Този
диалог е безкраен…
Хорхе Луис Борхес
Един човек си поставя задачата да нарисува света. С течение на времето изпълва пространството с образи на земи, царства, планини, заливи, кораби, острови, риби, жилища, сечива, звезди, коне и хора. Малко преди смъртта си открива, че този търпелив лабиринт от линии чертае образа на лицето му.
Хорхе Луис Борхес
4. „Музите се чуват“
Труман Капоти
В средата на 50-те години на миналия век Капоти придружава в качеството си на журналист постановка на „Порги и Бес“ в Съветския съюз. В резултат на това свое посещение той публикува „Музите се чуват“ в две части в сп. „Ню Йоркър“. Заглавието е взето от изказване на служител в съветското Министерство на културата, който казва: „Когато говорят оръдията, музите мълчат. Когато оръдията млъкнат, музите се чуват“.
По-късно Капоти обединява двете части, като нарича произведението си „Отчет“. Този „отчет“ е поредното доказателство за таланта на писателя явление, от когото се е очаквало да предаде в розова светлина гастролите на трупата, но верен на себе си, Труман не е в състояние да затвори очите си пред съветската действителност.
За самия Капоти тази книга е важно събитие в писателската му биография, за което той казва: Докато я пишех, осъзнах, че най-после съм намерил отговора на нещо, което винаги е било най-голямата ми творческа главоблъсканица…
5. „Една любов на Суан“
Марсел Пруст
„Една любов на Суан“ е единствената част от многотомника, която представлява и самостоятелно произведение, посветено на любовната страст на един естет към една „кокотка“. Това е разказ за любовта, за ревността, за съмнението и доверието в техните най-тънки отсенки, предадени с необикновено психологическо проникновение. Няма в световната литература по-изчерпателен, по-задълбочен и по-въздействащ художествен анализ на любовната обсебеност.
Особеното очарование на прозата на Пруст се дължи и на неподражаемия му стил – дългите фрази с по няколко вметнати изречения, усложнени, понякога трудни за четене, но винаги премислени, стройни, хармонични като музикалния откъс от една соната, на който Пруст посвещава вдъхновени редове.
6. „Шери“
Сидони Габриел Колет
Леа дьо Лонвал е опитна куртизанка, инвестирала умело натрупаните средства, и може да си позволи да поддържа младия си любовник цели седем години. Шери – любовникът на Леа, е син на нейна близка приятелка и колежка, разглезено и себично същество, живеещ на ръба между почтеното общество и обкръжението на майка си.
Когато един ден идва ред на Шери да се ожени и да стане обикновен еснаф, Леа трябва да се откаже от него. Сцените в книгата, в които тя се бори с носталгията, съжаленията си и се оглежда с трезви очи в огледалото, са забележителни.
За поколения читатели името на голямата френска писателка Сидони Габриел Колет (1873–1954), по-известна като Колет, олицетворява изящен стил и деликатна чувствителност. Тя е втората жена, член на Френската академия, и първата, избрана за неин президент.
Киното се е обръщало нееднократно към творчеството на Колет. Последната шумна адаптация по неин роман е едноименният филм „Шери“, дело на британския режисьор Стивън Фриърс, с участието на Мишел Пфайфър и Рупърт Френд.
7. „Японската революция в грижата за кожата“
Чизу Саеки
Японките са известни с красивата си кожа. Но досега нямаше книги в превод, които да разкрият тайните на успешните им разкрасителни техники.
Чизу Саеки, най-прочутата японска консултантка по красота, за първи път проговаря пред публика. От тази книга ще разберете как да запазите кожата си млада и красива.
Ще се запознаете с техниките и масажите, чрез които да тонизирате мускулите на лицето си, да стегнете кожата на брадичката си, да възстановите свежия си тен, да свалите грима и да почистите лицето си, да се преборите с акнето и черните точки.
Ще научите всички тайни на красивата кожа!
„Японската революция в грижата за кожата“ е първото ръководство за жени от всякакви възрасти и раси, които искат да имат красива кожа като на японките, но не желаят да харчат много пари за козметични продукти и процедури.
Книгите на Чизу Саеки са продадени в над 3 милиона екземпляра, а революционните идеи, представени в настоящата, спечелиха одобрението на кожните лекари в Япония и по света.
8. „Жени на непреклонна възраст и други безпринципни истории“
Александър Ципкин
В тази подборка от седемнайсет разказа читателят ще научи как се сглобява гардероб, какво става, когато изпратиш есемес не на когото трябва и когато тръгнеш да правиш секс не когато трябва, ще узнае подробности за петербургските търговци, бандити и бардаци, и главно, за съветските жени и за жените от времето на посткомунизма, както и за техните мъже и любовници.
Александър Ципкин – рокзвездата на руската литература, писателят хулиган – умее да разсмива до сълзи и да затрогва до сълзи. Със средствата на иронията, включително самоиронията, и на класическото quiproquo, чрез едно лишено от илюзии вглеждане в съветско-руската действителност, с много хумор и словесни инвенции, Ципкин създава свой собствен забавен и леко сюрреалистичен свят и се нарежда до сатирици като Зошченко и Колцов.
9. „Три целувки“
Катрин Панкол
След шумния успех на трилогията „Жълтите очи на крокодилите“, „Бавният валс на костенурките“ и „Катеричките от Сентрал Парк са тъжни в понеделник“ (ИК „Колибри“, 2011-2013), от която са продадени над шест милиона екземпляра, и на трите тома на „Muchachas“ (ИК „Колибри“, 2014-2015), Катрин Панкол отново ни среща със своите герои.
Техните съдби се вият, преплитат се, белязани от заговори, предателства, измами, полуистини, семейни тайни, ала също от надежди, споделени чувства и малки, но тъй важни победи. Стела се съмнява в любовта на Адриан, който става все по-непроницаем. Елена готви своето отмъщение. Сянката на Рей Валенти още тегне над Сен Шалан. Свръхнадареният Младши разгръща способностите си. Ортанс е на път да осъществи мечтата си във висшата мода.
Тук са Жозефин, Зое, Калипсо, Том и редом с тях нови персонажи, предопределени да изиграят своята роля в окончателната развръзка на тази увлекателна и пълна с живот сага.
10. „Тя и той“
Марк Леви
Марк Леви е популярен френски писател, роден през 1963 г. в Бийанкур. На осемнайсет години постъпва в организацията на Червения кръст и едновременно следва в Париж стопанско управление и информатика. Още като второкурсник създава първата си компания. През 1984 г. заминава за САЩ, където участва в създаването на две фирми за компютърна графика, а по-късно ръководи студио за обработка на компютърни изображения.
През 1991 г. се връща във Франция и става един от основателите на компания, занимаваща се с архитектура и вътрешен дизайн.След което рязко сменя посоката и се отдава на писане. Още първият му роман „Ами ако това беше истина “ (2000), го прави известен. Книгата е екранизирана през 2005 г, преведена е на около четириредесет езика и е издадена в трийсет и пет страни. След този голям успех писателят се установява в Лондон, а по-късно – в Ню Йорк. Следват още 15 романа, всяка година по един, десетина от които преведени в България.
Освен първият му роман на български език са излезли още книгите „Къде си”, „Седем дни за цяла вечност“, „Следващият път“, „Да Ви видя отново“, „Децата на свободата“, „Всички онези неща, които не сме си казали“, „Първата нощ”, „Първият ден”.
През 2007 г. Марк Леви гостува на Панаира на книгата в София.
Икономист по образование и журналист по призвание. Фен на мощните мотори и бързите коли. Работил е в някои от най-големите електронни медии у нас. Слуша рок и не крие, че сред любимите му банди са The Struts, Sonic Youth и Soundgarden.