Обожавам Италия, може би толкова, колкото България. Това е моята „втора родина“ и съм затвърдила това мнение чрез натрупания читателски опит. Да, имах късмет да се докосна до магията и опиата на тази страна, но бях прекалено малка, за да оценя какво съм видяла.
Докато си мечтая как един ден ще е посетя по каквато и да е причина, ще ви запозная с досегашните ми любими книги, посветени на Италия. Всяко ревю е представено с мое лично мнение и оценка, за да обърна внимание на таланта на авторите. Приятно пътуване и… четене!
1. „Любов и джелато“
Джена Еванс Уелч
Ще започна с по-младата аудитория. Книгата разказва за тийнейджърката Лина, която се сблъска с „живота на възрастните“. Момичето ще трябва да превъзмогне загубата на своята майка и промените, които ще настъпят след нейната липса.
Преди да почине от коварна болест, майка ѝ разкрива кой е баща ѝ. По нейна молба, Лина ще бъде принудена да прекара лятото с него в селище в близост до град Флоренция.
Неин „приятел“ в трудните моменти е завещаният от майка ѝ дневник. Чрез него Лина ще се справи с едно американско гробище, един семеен любовен триъгълник, първата любов и… тоновете изядене джелато.
2. „Писмо до Тоскана“
Рис Боуен
Книга, която ме плени завинаги и стана една от любимите ми, свързани с тематиката „Втора световна война“.
Авторката пише за историята на британския пилот Хюго, чийто самолет е свален през 1944 г. над окупираната вече от германците Тоскана. Хюго оцелява благодарение на грижите на красивата София. Да, двамата се влюбват от пръв поглед, но войната е враг на любовта.
Близо 30 години по-късно Джоана, дъщерята на Хюго, се връща в Англия, за да уреди делата на баща си след неговата смърт. Докато се рови из вещите му, тя намира любовните писма на Хюго до София и е увлечена от историята им. Джоана заминава за Сан Салваторе (красиво, но измислено селце), където я очакват вкусни италиански гозби, „най-привлекателният мъж, когото някога е виждала“ и истината за миналото на баща ѝ, който тя помни като една студена, дистанцирана и сдържана фигура.
Историята е в типичната италианска атмосфера: апетитни ястия, гостоприемни хора, мистична любов и вълшебни гледки. Историята държи в напрежение читателя, който попива информацията постепенно. Информация за страшни времена, невъзможна любов и жертвата, в името на децата.
3. „Италианско лято“
Сю Муркрофт
Не е нужно да бъде прочетена през лятото, определено. Развой на действието са две паралелни отношения „баща – дъщеря“.
София Бианки дълги години се грижи за своя болен баща, като дори се отказва да учи в университет. Жената, която вече е надхвърлила 20-те, развива изключително близки отношения с единствения си жив родител. Израснала с красивата любовна история на майка си и баща си, София така и не разбира защо баща ѝ никога не говори за своето семейство в Италия.
На смътния си одър баща ѝ Алдо и заръчва три неща. Първото е да занесе букет цветя на гроба на баба си и дядо си, второто – да се извини на чичо си от негово име и третото – да бъде щастлива. София заминава към италианско градче Монтелиберта, за да разкрие семейните тайни и да се наслади на живота като необвързана жена. Тя започва сезонна работа в един хотел, където се сприятелява с красивата осемнайсетгодишна Еми. Тя е напуснала своя дом в Германия след огромен скандал.
Един ден на мощен мотор се появява и загадъчен клиент на име Ливай, който проявява интерес и към двете момичета. Защо и към двете, ще разберете, само ако разгърнете страниците на книгата.
4. „Четири шепи любов“
Джо Томас
Тук главно място заемат мечтите. Мечтите, които подхранват нашето въображение, запалват искрицата на действие и ни правят по-продуктивни.
Рути мечтае за слънчева къща в Пулия, Южна Италия. Получава това, което иска и от това, което се нуждае. Нова страница от живота си, която ще започне с реновиране на мечтания дом. Разбира се, животът не е само „цветя и рози“ и Рути трябва да се справи с ремонтни дейности, недружелюбни съседи, отглеждането на маслинови насаждания и с темперамента на един привлекателен мъж.
Това е поредната слънчева книжка, която ще предизвика въображението, мотивира съзнанието и накара от устата ви да потекат лиги.
Ако сте момиче/жена, ще се почувствате горди, че сте част от „слабия пол“ и ще започнете бързичко да симпатизирате на героинята.
Нещото, което ми хареса в книгата беше, че любовната нишка не завзе голямо пространство от историята. Подходът на писане е различен, едновременно личностен, но и пейзажен.
5. „Италианската градина“
Алисън Ричман
Въпросното четиво прочетох преди повече от две години, но спомените от него не изчезнаха. Тази книга запали любовта ми към историческите романи и вероятното към очарователната Италия.
Пролетната ваканция на 8-ми клас отидох на екскурзия до Италия и любим град ми стана Верона. Действието в книгата се развива именно там, но през далечната 1943-та година, когато Италия е разкъсана от Втората световна война и фашисткия режим на Дучето.
Животът на Елоди и семейството ѝ е изпълнен от красотата на музиката, докато политиката на Мусолини не ги засягат. Като тийнейджър, който се бори за справедливост, Елоди се включва в редиците на Съпротивата. Тя разбира, че музиката може да спасява животи чрез закодирани съобщения. Подобно като историята в „Писмо до Тоскана“, войната отнема на Елоди любимия ѝ Лука.
След време младата жена слиза от лодка на пристанището в Портофино. От този момент, тя се казва Анна и носи в утробата си дете. Тя едва успява да прикрие страха, че фалшивите ѝ документи няма да издържат проверката на немските офицери. На помощ ѝ се притичва Анджело, местният лекар, като се представя за неин братовчед.
На ръба на отчаянието, девойката приема помощта от съвсем непознат мъж. В един момент, двамата нямат представа кой кого спасява от утопията на войната.
Героинята има собствен почерк и ще остане в съзнанието ви трайно като една изтънчена, смела, находчива и нежна фигура. Книгата не е лека, но за сметка на това е живата истина. Емпатията, страхът, желанието за живот събират героите и мелодично напомнят на съдбата на Станчо и Стоилка от разказа „Задушница“.
6. „Сутрешно кафе в Рим“ и „Вечерно кафе в Рим“
Диего Галдино
След сивата атмосфера, трябва да разведрим обстановката с „италианския Никълъс Спаркс“. Галдино е барист във Вечния град и чувайки различни истории всеки ден, той решава да ги увековечи.
„Сутрешно кафе в Рим“
Ако сте почитател на книги, в които двамата главни герои са различни колкото Изтока и Запада, но някак се привличат необяснимо, то тази книга е за вас.
Книгата разказва историята на Масимо – около 30-годишен италианец, който е собственик на малко кафене в Рим, наследено от баща му. Всяка сутрин той посреща редовните си клиенти с чаша ароматно кафе, свикнал с различния им характер и нрав. Затова с мъка се разделя с една от по-възрастните си клиентки – Мария.
Рутината в Трастевере се променя след пристигането на красива французойка, която го пленява с магнетичните си зелени очи и сладките си лунички. Оказва се, че тя е наследница на дома на Мария и макар двамата да не говорят един език, в резултат на което се получават смешни недоразумения, няма съмнение, че Масимо е отчаяно влюбен в нея.
Женевиев се очарова от вниманието на Масимо, но остава потайна и мистериозна. Когато на французойката ѝ се налага да се върне в Париж, тя оставя Масимо с разбито сърце и с нейния личен дневник, който обаче е написан на френски. Сестрата му се притичва на помощ, за да преведе съкровените мисли на Женевиев и да разплете една сложна женска натура.
Толкова красива и завладяваща любовна история, че ви се иска лично да прегърнете сладката французойка и търпеливия италианец. Книгата ще ви научи, че както кафето и чаят (запазената марка на госпожицата от съседна Франция) са с различни вкусове, милилитри и съставки, така и хората са пъстри. Понякога противоположностите се привличат и връзката става взривоопасна…
„Вечерно кафе в Рим“
Едно кафе в Рим е достатъчно, за да се влюбиш.
Но за да обичаш – необходими са две: сутрешно и вечерно…
Това ще прочетете на корицата на продължението на Галдино. Втората книжка ще ви „плесне през лицето“ и ще ви напомни, че в живия живот любовта понякога не стига, за да останем заедно с любимя човек.
Така става и с разбития Масимо, който лекува сърцето си от две години. Галдино по умел начин разкрива мотива на бариста, който често се превръща в психотерапевт и помага на другите, но е обречен сам да излезе от житейска драма.
Любовта след разбито сърце е неочаквана, силна, животоспасяваща, също както вечерното кафе. В случая влиза синеоката Мина, която става „ахилесовата пета“ в мъжкото му сърце. Какво ще стане обаче, когато любимото ти минало почука на вратата?
7. „Брегът на костенурките“
Диего Галдино
В град Сикулиана в красивата Сицилия, всяко лято се повтаря прекрасен спектакъл. Стотици костенурки се освобождават от черупките си и едновременно напускат гнездата си, готови да се гмурнат в морето – всички заедно, като вълна в обратна посока.
Подобно на тях, Лучия е готова да се откъсне от консервативното си семейство, неприятния си годеник Розарио и любимата си баба Марта и да отплува във водите на Живота.
Решава да последва мечтата си и да пристъпи принципите на капсулирания град като заминава на стаж в голям римски ежедневник.
Съдбата си знае своето и най-неочакваното е най-сладко. Каквито са например сините очи на американеца Кларк Кент. Тяхната връзка ще се развие плавно и всеки ще научи нещо ново и неочаквано за себе си.
Рим ще оживее с всеки сантиметър пред вас, а водата на сицилианския бряг ще докосне стъпалата ви, докато любовната история на двамата герои изживява своите върхове и спадове.
8. „La Passione. Как Италия прелъсти света“
Даян Хейлс
Ах, изкушението Италия….
Какво би била живописта без Леонардо, операта без Верди, модата без Армани, храната без запазената марка на пастата, сладоледа и пицата? Първите университети, първите банки, първите обществени библиотеки – всички те също са италиански.
Даян Хейлс отдава тези знакови постижения на la passione italiana – първична движеща сила, която блика от неутолимия стремеж да откриваш и твориш, да обичаш и живееш с всяка клетка на съществото си. Този бурен подтик, действал хилядолетия, блясва с жив пламък в Сикстинската капела, връхлита през ария на Пучини, гмурва се дълбоко в чаша изключително брунело и грохотно отеква в бляскав двигател „Ферари“.
Хейлс, нашият съвършен гид, увлича читателите в своето авантюристично пътешествие из тайните на италианската страст. Плува във водите, където са се развличали митични богове. Върви по следите на изкусни майстори на шоколад и сирене. Потапя се в сицилианските традиции през Страстната седмица.
Празнува карнавала във Венеция и опознава езически храмове, лозя, тъкачници за коприна, снимачни площадки, занаятчийски ателиета и модни салони. И всичко в този свят прелива от най-великата сред италианските страсти – към самия живот.
Самата аз няма какво повече да добавя под описанието на книгата. Това е бижу за ценителите на естетиката, храната, изкуството, любовта и различните raison d’être!
9. „Улови сърцето на Сицилия“
Джон Кейхи
Джон Кейхи представя през своя поглед бурната история, политиката, вкусната храна и сърдечните хора, с които се среща по време на пътуванията си в Сицилия. Чрез разговори с местни жители и потапяне в сладкия италиански живот, той показва една непозната Сицилия, за която никой не е говорил преди.
От Палермо до Алимена, италианският остров е непознат и обрасъл от неизречени обещания. Традицията, под формата на оживени фестивали, стари фотографии и весели песни, се отразява в стените на селата, а местните хора разказват за своята култура и произход, докато развеждат Джон по криволичещите тесни улички.
Авторовото любопитство поставя пред нас екзистенциални въпроси, над които ще започнем да разсъждаваме слез прочита. Стилът е лек, усвоим и приятен, а книгата е чудесният щрих за поредицата от италианския lifestyle.
10. „Bella Figura. Как да живеем, да се храним и обичаме по италиански“
Камин Мохамади
Книга, която се нареди сред „най- най-“ в личната ми колекция. Бих я прекръстила на „наръчник за истински дами“, защото е цяло изкуство. Леко биографична, с нотка на пътепис или книга за рецепти, това „чудо“ ще ви омагьоса. Историята е базирана на личния опит на авторката и действието се развива за една година: от януари до декември.
За всеки месец в началото на главата, журналистката слага: продукт на сезона, аромат на града, специфична дума на италиански и сезонна тръпка. Освен това, след всеки месец има поне по 2 подробни италиански рецепти.
Авторката разкрива искрено недостатъците на големия град и трайните психически и физически следи, които оставя той върху нас. Камин е дръзка, независима и интелигента жена от ирански произход, която се движи по законите на лирическата героиня на Елисавета Багряна от „Стихии“. През цялото време, докато четох изповедта ѝ, се сещах именно за родното творчество на Багряна. Препоръчвам книгата с две ръце.
Момиче, което притежава романтичен светоглед към света. Това е Радина. Лесно се потапя в историята на различните народи, вярва в силата на изкуството и търси своите вдъхновения всеки ден.