Често определяме бъдещето като неясно, но дали то не се крие точно пред очите ни? Ще се стреснете ли, ако прочетете нереалистичен според вас сюжет на книга, който след време да се окаже ежедневието ви? Днес ще ви запознаем с 10 книги, които успяха да ни предупредят за бъдещето. Четете внимателно!
1. „Feed“
M.T. Anderson (2002)
Този тийн роман е публикуван в зората на новите технологии, когато хората все още са несигурни как интернет ще повлияе на обществото. В книгата всеки човек има имплантиран чип в мозъка си, който му позволява да се включи към „мрежата“. Там хората могат да общуват един с друг, да споделят файлове, а корпорациите могат да използват събраните данни, за да промотират подходящо съдържание за дадения индивид. Звучи ли ви познато? Е, нямаме чипове в мозъка (все още), но Андерсън успява да предскаже начина, по който социалните мрежи ще управляват рекламите си.
2. „Parable Series“
Octavia E. Butler (1993-98)
Двете книги на Бътлър засягат познатите ни теми за глобалното затопляне, надигането на фашизма, нарастващото влияние на корпорациите и др., но най-зловещото предсказание е това във втората книга. Там авторът описва консервативен евангелист от Тексас, който се кандидатира за президент с лозунга „Направете Америка велика пак.“
3. „Stand on Zanzibar“
John Brunner (1968)
Може би това е една от най-точните книги, успели да предскажат бъдещето. Действието се развива през 2010 г., а авторът си представя създаването на ЕС, проблемите със световния тероризъм, озаконяването на гей браковете и употребата на марихуана. Най-страховитото предсказание в книгата е името на новия президент на САЩ – господин Обоми.
4. „Two Planets“
Kurd Lasswitz (1897)
Точно в този роман за първи път се появява идеята за изкуствено отглеждано месо, наречено „синтетично“. Това е един от вариантите на синтетична храна, представен на земляните от марсианците.
5. „From the Earth to the Moon“
Jules Verne (1865)
През 1865 г. френският писател Верн публикува романа си „От Земята до Луната“, в който описва огромен космически пистолет, изтрелващ хора на Луната. Век по-късно сувалката Аполо 11 каца на Луната, с което сбъдва написаното от Верн.
6. „The Wreck of the Titan, Or, Futility“
Morgan Robertson (1898)
През 1898 г. е публикуван романът The Wreck of the Titan, Or, Futility, който разказва за „непотопяем“ кораб, който бива разбит след удар в айсберг. 14 години по-късно най-големият кораб, създаден някога, Титаник, потъва по начина, описан от Робертсън.
7. „Solution Unsatisfactory“
Robert Heinlein (1941)
Тази кратка история от Хейнлейн описва производството на ядрени оръжия от САЩ преди останалите държави и превръщането ѝ в световна сила. Хейнлейн също предсказва и надпреварата между други страни за създаване на ядрено оръжие. По време на Студената война предсказанието му се сбъдва.
8. „Looking Backward“
Edward Bellamy (1888)
В утопията си Едуард Белами успява да предскаже използването на кредитни карти, които не се появяват до 50-те години на 20 век. Главният герой в книгата заспива през 1887 и се събужда през 2000 г., когато всеки човек разполага с парична карта, служеща за плащания по цял свят.
9. „451 градуса по Фаренхайт“
Рей Бредбъри (1953)
Макар слушалките да не се появяват до 1977 г., Бредбъри описва в своята антиутопия слушалки, служещи за разсейване на мислите. Хората в „451 градуса по Фаренхайт“ често използват „мидички“, които доста напомнят за съвременните Bluetooth слушалки.
10. „Brave New World“
Aldous Huxley (1932)
Тази антиутопия ни запознава с едно прекрасно общество, управлявано от психологическа манипулация. Хората стават зависими от приема на специални хапчета, облекчаващи тъгата им и повдигащи настроението им. Романът е написан двадесет години преди първите медицински проучвания, свързани с антидепресантите.
Това е Микаела Илиева – поет по душа и бъдещ издател по професия (учи „Книгоиздаване“). Влюбена е в книгите, звездите и изкуството. Живее с мотото „Светът е на творците!“.