„Над меките диви треви по билата на Триглав, край скалистите зъбери и надолу край шумящата в дълбокото Габровница се вият скални орли и мишелови”, чета в статия за резерват „Пеещи скали”. Точно заради тези скални орли и мишелови ръководството на резервата решило да закупи дрон, с който да се облитат гнездата им и да се заснема наличието или отсъствието на яйца, пиленца и техният брой.
Но преди да си закупят собствен такъв, поканили един мой познат, който с частния си дрон да опита да направи наблюдение на гнездата и да покаже на надзирателите как се работи с тази техника.
Човекът пристигнал, обяснил на присъстващите начина на работа, после вдигнал дрона и започнал да маневрира, за да го насочи към гнездата високо горе, на скалите. Дронът се справил чудесно и видеоматериалът бил качествен – директорът на резервата останал много доволен. Моят познат направил копие от видеоматериала, прибрал си дрона и си тръгнал.
Вкъщи решил да изгледа целия запис и се втрещил, когато видял кадрите с един огромен, излегнат на скална тераса дракон, до който кацнал орел, носещ в ноктите си див заек, оставил го пред муцуната на дракона и си тръгнал.
Моят познат изгледал няколко пъти записа и след като се уверил, че не си въобразява, се обадил на брат си, който работел в същия резерват. Разказал му какво е забелязал.
„А, това ли, това не е дракон, а Триглавският змей, той там си живее от памтивека, ама сега нещо е болен, та орлите му носят храна да не умре от глад, докато се оправи”, пояснил брат му.
„10 изречения = история“ e проект на © 10-те най и писателката Светла Дамяновска.
Според определенията микропроза е всеки текст, който е с обем до 1000 думи. Има и друга теория, според която това е текст, който съдържа само 10 изречения. Микроразказите на Светла Дамяновска са волен полет на въображението в митологичната фантастика и… нейното съвременно битие. Можете да ги наречете чиста измислица, но не забравяйте какво е казал Джеймс Хъгинс: „Голяма част от легендите водят началото си от факти“.
Светла споделя, че пишейки тези текстове, за малко се е превърнала в гид на читателите в света на религиите и митологиите. Защо е нужно това, може би ще се запитате? Нийл Геймън го е казал така: „Религиите са места, където да застанем, да погледнем – наблюдателници, от които разглеждаме света.” А светът е пъстър и интересен, освен това се простира мноооого извън нашия кръгозор. Няма лошо да вдигнем бинокъла и да погледнем към хоризонта.
Писател, автор на множество поетични, прозаични и краеведски книги. Носител е на 70 литературни награди от национални и международни конкурси. Член-основател е на Дружеството на писателите – Враца и член на Съюза на българските писатели.