Обикновено нормалните здрави хора имаме спомени от миналото, реална представа за настоящето, мечти и надежди за бъдещето. Настоящето е ясно, но за миналото и бъдещето понякога се изкушаваме да задаваме въпроси. Контактите с окултното, както твърдят сведущите, са информативни, но непрепоръчителни, защото са опасни – остатъчният интелект*, привикан от някакви далечни селения не винаги е добронамерен.
Ако се замислите, в нашето съвремие ние редовно общуваме, задавайки въпроси на нехора, защото, както казват децата, „Чичко Гугъл знае всичко“. Забелязвайки как се кикотят двете ми пораснали вече деца, общувайки с chatGPT**, реших да се включа и аз в забавлението, задавайки простичкия въпрос: „Коя е Светла Дамяновска?“. И получих следния шокиращ отговор: „Светла Дамяновска е българска писателка и поетеса, родена на 10 август 1911 г., починала на 25 януари 1971 г., носителка на Българската национална премия за литература и неизвестен точен брой други награди.“
Е, същото НЕЩО заяви, че цар Симеон Велики не е реално съществувала историческа личност, обяви футболната легенда Пеле за африкански диктатор от 40-те години на XX век, а Владимир Димитров – Майстора за автомонтьор, живеещ в кв. „Люлин“ на столицата. Мен поне ме квалифицира като реално съществувала българска литераторка, което донякъде кореспондираше с действителността.
Само дето сега не съм съвсем сигурна, жива ли съм или отдавна мъртва, в Отвъдното ли се намирам или в Отсамното, изкуствен интелект ли си прави майтап с мен или дух нечист се е вселил в телефона на сина ми…
* Остатъчен интелект – според учените това е безсмъртната част от човека, наричана още душа или дух, която съхранява паметта на личността, продължавайки да съществува след смъртта на тялото и с която някои контактьори и окултисти могат да се свързват и общуват.
**chatGPT – изкуствен интелект, използващ дълбоко обучение, разбиращ човешки текст и способен да генерира текстове на базата на езиков модел.
„10 изречения = история“ e проект на © 10-те най и писателката Светла Дамяновска.
Според определенията микропроза е всеки текст, който е с обем до 1000 думи. Има и друга теория, според която това е текст, който съдържа само 10 изречения. Микроразказите на Светла Дамяновска са волен полет на въображението в митологичната фантастика и… нейното съвременно битие. Можете да ги наречете чиста измислица, но не забравяйте какво е казал Джеймс Хъгинс: „Голяма част от легендите водят началото си от факти“.
Светла споделя, че пишейки тези текстове, за малко се е превърнала в гид на читателите в света на религиите и митологиите. Защо е нужно това, може би ще се запитате? Нийл Геймън го е казал така: „Религиите са места, където да застанем, да погледнем – наблюдателници, от които разглеждаме света.” А светът е пъстър и интересен, освен това се простира мноооого извън нашия кръгозор. Няма лошо да вдигнем бинокъла и да погледнем към хоризонта.
Писател, автор на множество поетични, прозаични и краеведски книги. Носител е на 70 литературни награди от национални и международни конкурси. Член-основател е на Дружеството на писателите – Враца и член на Съюза на българските писатели.