Съкровищата, както и тайните, обичат мрака и затова най-често вървят ръка за ръка и се крият в недрата на земята.
В землището на община Хайредин и до ден днешен се издигат повече от десет тракийски надгробни могили (Баурѐнска, Илѝева, Мерджа̀нкова, Мечка̀рска, Срѐбрена, Ста̀нкова, Ста̀рата, Су̀башинска, Таралѐжката и няколко безименни), принадлежащи на богат земевладелски аристократичен род на траките трибали. Те и до ден днешен крият ревниво тайните си и своите скъпоценни гробни дарове, защото все още не са проучени от археолозите.
През 1956 г., при изкопаване чашата на язовира при село Бутан (отстоящо на 10,6 км от с. Хайредин), единият от работниците – водач на скрепер, се натъкнал на голяма, положена хоризонтално, мраморна плоча, с издълбани върху нея изображения и надписи. Колегите му се събрали около плочата, стиснали кирки и лопати, зарадвани, че най-сетне ще забогатеят, предполагайки, че това е древна гробница, вероятно пълна със съкровища.
Човекът казал: „Ако ограбиш мъртвец, той идва в дома ти и на свой ред ограбва най-ценното ти – здравето, децата и бъдещето на рода.“, а после се качил на тежката машина и я преместил над плочата, като по този начин осуетил достъпа на хората до нея. На другия ден дошъл много рано и зарил с пръст неразпечатания вход на гробницата, а после преместил скрепера надалече, та никой никога да не намери входа ѝ.
Този човек не забогатял, но децата му, внуците, правнуците и малкото му праправнуче са живи, здрави, умни и родът му е силен и хубав.В началото на 90-те години на ХХ век край село Бутан недрата на земята се разтворили и от там бликнало друго съкровище – природен газ и нефт. А онази стара гробница и днес лежи непокътната под водите на язовира, но през 1986 г. на 10 км от с. Хайредин е открито Рóгозенското съкровище – най-голямото тракийско съкровище, състоящо се от 165 великолепни сребърни съда с позлата.
„10 изречения = история“ e проект на © 10-те най и писателката Светла Дамяновска.
Според определенията микропроза е всеки текст, който е с обем до 1000 думи. Има и друга теория, според която това е текст, който съдържа само 10 изречения. Микроразказите на Светла Дамяновска са волен полет на въображението в митологичната фантастика и… нейното съвременно битие. Можете да ги наречете чиста измислица, но не забравяйте какво е казал Джеймс Хъгинс: „Голяма част от легендите водят началото си от факти“.
Светла споделя, че пишейки тези текстове, за малко се е превърнала в гид на читателите в света на религиите и митологиите. Защо е нужно това, може би ще се запитате? Нийл Геймън го е казал така: „Религиите са места, където да застанем, да погледнем – наблюдателници, от които разглеждаме света.” А светът е пъстър и интересен, освен това се простира мноооого извън нашия кръгозор. Няма лошо да вдигнем бинокъла и да погледнем към хоризонта.
Писател, автор на множество поетични, прозаични и краеведски книги. Носител е на 70 литературни награди от национални и международни конкурси. Член-основател е на Дружеството на писателите – Враца и член на Съюза на българските писатели.