Грижата за вече мъртвото тяло на член на общността и скръбта по него са първите белези за зараждането на цивилизация в древността и досега основна грижа на близките е достойното изпращане на останките на човека до вечния му дом чрез церемониално погребване или кремиране.
Но наскоро в медиите нашумя скандал, главният герой в който беше лице, което, поемайки ангажимент да уреди кремация за починалите си клиенти (и получавайки добро заплащане за услугата), всъщност ги е погребвало незаконно в горска местност.
След разкриване на случая шокираните роднини получиха в черни найлонови чували останките на скъпите си покойници, които буквално се върнаха от гроба в живота им. Предполага се, че този случай не е единствен, че и други „погребални агенти” следват този „челен опит”.
Разказаха ми обаче и за щастлив край за един от починалите – 22-годишният Рамадан, който в късния следобед, работейки на строителен обект в столицата, настъпил кабел с увредена изолация и умрял от токов удар*.
Ръководителят на обекта знаел, че младежът няма семейство, а бил отгледан в домове за сираци и за да си няма разправии с Инспекция по труда (тъй като работникът бил нает незаконно, без трудов договор), се обадил на свой приятел – погребален агент и уредил тялото веднага да бъде откарано и кремирано без много шум. Приятелят му обаче прибрал парите и щом се стъмнило достатъчно, заровил тялото надве-натри в плитък гроб в гората.
На сутринта кучетата на преминаваща оттам ловна дружинка дочули неясните звуци изпод пръстта и започнали да вият и да ровят на мястото. Ловците се втурнали да помагат и след като могилката бързо била разровена, от дупката се надигнал замаяният и полузадушен Рамадан, от когото след заравяне в земята електрическия заряд се бил разсеял.
Младежът живее втори живот, парадоксално щастлив, че престъпното нехайство на погребалния агент всъщност го е спасило.
———————————
* Токов удар – ефектът на електрически ток, протичащ през човешкото тяло. Причинява съкращаване на мускулите, парализиране, изтръпналост, изпадане в безсъзнание, изпадане в кома, затруднения в дишането, студенина в крайниците. При най-сериозните случаи се наблюдава спиране на сърцето и смърт.
Многобройните проучвания и практиката са установили, че обикновено човек, ударен от ток, който не показва външни признаци на живот, всъщност не е напълно мъртъв, а страда от временно функционално разстройство на организма.
„10 изречения = история“ e проект на © 10-те най и писателката Светла Дамяновска.
Според определенията микропроза е всеки текст, който е с обем до 1000 думи. Има и друга теория, според която това е текст, който съдържа само 10 изречения. Микроразказите на Светла Дамяновска са волен полет на въображението в митологичната фантастика и… нейното съвременно битие. Можете да ги наречете чиста измислица, но не забравяйте какво е казал Джеймс Хъгинс: „Голяма част от легендите водят началото си от факти“.
Светла споделя, че пишейки тези текстове, за малко се е превърнала в гид на читателите в света на религиите и митологиите. Защо е нужно това, може би ще се запитате? Нийл Геймън го е казал така: „Религиите са места, където да застанем, да погледнем – наблюдателници, от които разглеждаме света.” А светът е пъстър и интересен, освен това се простира мноооого извън нашия кръгозор. Няма лошо да вдигнем бинокъла и да погледнем към хоризонта.
Писател, автор на множество поетични, прозаични и краеведски книги. Носител е на 70 литературни награди от национални и международни конкурси. Член-основател е на Дружеството на писателите – Враца и член на Съюза на българските писатели.