Дъждовен ден, чаша кафе и хубава книга – така си представя земния рай един книголюбител.
От векове книгите са дом на знанието, пътеводител към измислени светове и спасение от сивата реалност. Но колко точно сме запознати с тяхната история и тайни?
Нека се потопим в магията на книгите с 10 факта за тях, които може би не знаете.
- Първата книга, написана на пишеща машина, е детската класика „Приключенията на Том Сойер“ от Марк Твен. Любимата книга на поколения деца е публикувана през 1876 г.
- 68% от издадените книги се купуват от жени. Ето кой е четящият пол.
- Терминът „книжен червей“ произлиза от насекоми, които живеят в гръбчето на книгата. Явно книгите не са дом единствено на думите.
- Форматът, в който познавате книгата, се нарича кодекс. Започва да се използва при появата на пергамента, който се оказва неподходящ за навиване на свитък.
- Първата публикувана книга е Гутенберговата библия. Тя е създадена през 1453 г. от бащата на книгата Йоханес Гутенберг.
- А най-продаваният роман за всички времена е „Дон Кихот“. Историята на симпатичния книголюбител, мечтаещ за рицарски подвизи и водещ битки с вятърни мелници, печели сърцата на милиони читатели по света.
- Най-големият речник в света е Немски речник. Съдържа цели 33 519 страници, побрани в 33 тома. Еха!
- Първите книги били обект на кражба. Високата им цена изкушавала крадците, което наложило взимането на необичайни мерки. Книгите се заковавали за рафтовете, за да се предпазят от чужди ръце.
- Най-четящата нация в света са исландците. Нищо чудно, когато там разходките навън изискват дебело яке. Друго си е пред камината с книга и топъл чай.
- Четенето доказано е най-силният антидепресант. Когато усетите стресът да се прокрадва в живота ви, просто се потопете в любима книга.
Следващия път, когато вземете в ръце някоя книга, спрете за миг и оценете какво съкровище държите. Бъдете неин пазител, а тя ще ви се отблагодари, като бъде ваш просветител.
Това е Микаела Илиева – поет по душа и бъдещ издател по професия (учи „Книгоиздаване“). Влюбена е в книгите, звездите и изкуството. Живее с мотото „Светът е на творците!“.