Когато английският белетрист Чарлз Латуидж Доджсън (под псевдонима Луис Карол) представя „Алиса в страната на чудесата“ (Alice’s Adventures in Wonderland) през 1865 г., литературните критици изпадат в ужас от това колко странна е тази книга. В нея е разказана историята на малкото момиченце Алиса, което пропада в заешка дупка и се озовава в приказен свят, населен със странни човекоподобни същества.
Текстът изобилства от алюзии към личните приятели на Карол. Романът е смятан за един от най-характерните представители на литературния нонсенс и неговите повествователни линия и структура оказват огромно влияние върху жанровото развитие на фентъзито.
„Алиса в Страната на чудесата“ играе с правилата на логиката по начин, който я превръща в любимо четиво на поколения деца и възрастни. В унищожителни рецензии обаче много от критиците в края на 19 век призовават родителите да подминават това „сквернословие“ и никога да не го купуват на децата си.
Мъдростта и абсурдът вървят ръка за ръка в тази книга. Синтезирахме някои от най-мъдрите прозрения, до които малката Алиса достига, докато пътува в света на Чудесата. Ето 10 безценни мъдрости от „Алиса в страната на чудесата“.
1. Ако всичко на този свят е безсмислено, какво пречи да се измисли някакъв смисъл?
2. Докато мислиш какво да кажеш – направи реверанс! Това спестява време.
3. Когато не знаеш какво да кажеш, говори на френски!
4. Преди да тръгнете нанякъде, трябва да си намерите една хубава клонка, за да прогонвате с нея слоновете.
5. Непременно ще попаднеш някъде, само трябва да вървиш достатъчно дълго.
6. Ако не се месим в работата на другите, земята ще се върти по-бързо!
7. Първо раздай тортата на всички и чак след това я разрежи!
8. Утре никога не е сега. Нима можеш да се събудиш сутрин и да кажеш: „Е, най-после е утре“?!
9. Срещни се с някой разумен, за разнообразие!
10. Винаги можеш да вземеш повече от нищо.